Potrebuje váš projekt environmentálny audit?
Na čo slúži investorom environmentálny audit a poradenstvo? Na urýchlenie a skvalitnenie stavebného konania. Za touto jednoduchou odpoveďou sa však skrýva množstvo detailov, ktoré približuje RNDr. Vladimír Kočvara z poradenskej spoločnosti Adonis Consult.
V čom je zmysel vašej činnosti a na čo konkrétne slúži?
Naša spoločnosť sa zameriava najmä na posudzovanie vplyvov stavebných objektov na životné prostredie (tzv. EIA), environmentálne poradenstvo a audit. Environmentálne poradenstvo slúži developerom, architektom, priemyselným podnikom, ako aj mestám a obciam. Ide o službu, ktorá im pomáha získať rôzne povolenia na činnosť. Tá má často priamy vplyv na životné prostredie a zdravie ľudí. Je teda z celospoločenského hľadiska prospešné, aby ľudské aktivity negatívne nepôsobili na prostredie a človeka.
Akou metodikou sa riadite a ako pracujete? Ovplyvňujete výsledkami svojej činnosti konkrétnu prax?
Pri svojej činnosti používame smernice, zákony a technické normy Európskej únie, tam, kde nie sú ešte dostatočne rozpracované, si pomáhame americkými normami. Každý projekt sa snažíme dôsledne analyzovať a využívame poznatky z územia, ako aj poznatky o technológii a pripomienky verejnosti z podobných už posúdených projektov. Dobre vykonaná analýza v úvode projektu dokáže investorovi ušetriť čas a prostriedky.
Vychádza táto metodika zo smerníc Európskej únie?
Všetky dôležité predpisy a usmernenia ohľadom životného prostredia platné dnes na Slovensku vychádzajú zo smerníc Európskej únie. Problematika životného prostredia je však veľmi komplexná a venujú sa jej na najvyššej úrovni aj lídri štátov na rôznych konferenciách. Povedať, že v prípade posudzovania vplyvov stavebných projektov na životné prostredie alebo v prípade environmentálneho auditu ide metodicky len o dielo Európskej únie, by nebolo presné ani správne, pretože prvou krajinou, ktorá tento proces uviedla do praxe, boli USA.
Prečo by si mali developeri vybrať vaše služby – môže dať vaša analýza ich projektu pridanú hodnotu?
Dobre vykonaná analýza v úvode projektu dokáže investorovi ušetriť čas a prostriedky. Snažíme sa robiť si svoju prácu čo najlepšie a identifikovať riziká projektu včas, vedieme predbežné konzultácie aj s úradmi, niekedy aj s verejnosťou. Pridaná hodnota je v našej úspešnosti pri priechodnosti zámerov a v našom poradenstve pri projektoch. Občas sa stáva, že projekt je potrebné rozdeliť na etapy alebo menšie časti. Tým sa overí územie a jeho špecifiká a môže to developerovi ušetriť aj prostriedky, pretože zavčasu zistí, či lokalita dokáže projekt v jeho uvažovaných intenciách absorbovať.
V ostatnom čase je medializovaný Pivovar Stein v Bratislave, pre ktorý ste spracovali 2-fázový environmentálny audit prevádzky. Aké sú výsledky tohto auditu?
Audit bol spracovaný ešte pred kúpou samotného pivovaru. Jeho účelom bolo zanalyzovať súčasný stav a zistiť, či sa na pozemku nenachádza stará environmentálna záťaž, chránené druhy drevín, alebo či tam nie je iný problém z hľadiska životného prostredia, ktorý by mohol ohroziť alebo výrazne ovplyvniť realizáciu zámeru. V druhej fáze sa realizoval prieskum znečistenia horninového prostredia. Vzorky analyzovalo akreditované laboratórium, a ako sme očakávali, znečistenie nebolo potvrdené.
Bol to správny postup?
Áno, lebo keby sa znečistenie zistilo až po kúpe areálu, znamenalo by to ďalšie náklady na právne služby a dodatočné odborné prieskumy s cieľom zistiť, kedy k znečisteniu došlo a kto je za to zodpovedný. Upozornili sme aj na problém s neukončeným procesom a snahou o vyhlásenie niektorých objektov pivovaru za pamiatku.
Pri tomto projekte sa často spomína verejnosť, ktorá sa stáva účastníkom stavebného konania. Do akej miery zohľadňujete argumentáciu verejnej mienky?
Verejná mienka je súčasťou procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, kde je pevne zakotvená účasť verejnosti. Pri verejnosti musíte rozlišovať dva typy pripomienok: jedny sú tie, ktoré reálne niekam vedú a snažia sa obmedziť negatívne vplyvy projektu na okolitých občanov a ich prostredie, no sú aj také, ktorých jediným cieľom je projekt zastaviť a predražiť. Účasť verejnosti je zakotvená v právnych predpisoch na ochranu životného prostredia a územného plánovania, preto nie je možné vyhnúť sa argumentom verejnosti a neodpovedať na ne. Sám som členom komisie životného prostredia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, takže sa stretávam s projektmi developerov aj z uhla pohľadu verejnosti.
Ďalšou vašou významnou referenciou je logisticko-priemyselny park pri Lozorne. Aké mal špecifiká?
Ide o projekt spoločnosti PointPark Properties špecializujúcej sa na tento segment trhu, ktorý sa postupne zapĺňa klientmi. Lokalita je vybraná vhodne, pretože je oddelený diaľnicou od obytnej zóny, na čo sa pamätalo už pri tvorbe územného plánu, a preto jeho rozširovanie výrazne neobťažuje miestnych obyvateľov. Logistické centrá majú jeden z najvýraznejších dosahov na dopravnú sieť. Inak to nebolo ani v tomto prípade, preto sme museli v druhej fáze vypracovať podrobnejšie dopravné prieskumy.
Častým kameňom úrazu je nepripravenosť projektu. Môže váš audit skvalitňovať túto fázu výstavby? Ako komunikujete s architektmi?
Nedobre pripravený projekt môže byť dôvodom časových sklzov v konaniach a môže viesť k negatívnej odozve verejnosti, ktorá môže projekt napokon aj zmariť. Najčastejšie ide o nesúlad s územným plánom, keď investor ešte nestihol zabezpečiť prerokovanie zmien a doplnkov k územnému plánu, ale ide aj o nezabezpečenie odborných podkladov, ktoré majú podporiť priechodnosť zámeru. Ak napríklad vieme, že doprava a šírenie hluku je problémom, a nepredložíme dopravnú a hlukovú štúdiu už v konaní posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA), môže sa nám stať, že nás to vráti v projekte späť na začiatok a investor stratí niekoľko mesiacov. Úvodný audit alebo analýza môže tieto riziká identifikovať. Je napokon na rozhodnutí developera, či si nechá poradiť a podklady podrobnejšie rozpracuje.
Aké zmeny čakajú v tomto smere stavebníkov a ako sa zúčastňujete na tvorbe legislatívy?
V tejto oblasti sa legislatíva každý rok mení. V súčasnosti sa pripravuje novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čo by mala priniesť viacero noviniek, na ktoré dnes nie sú developeri zvyknutí. Dnes nie sú výstupy z procesu EIA právne záväzné, ale majú odporúčací charakter, to by sa malo v budúcnosti zmeniť. Rovnako nie je možnosť, aby sa účastníci konania a verejnosti odvolali proti rozhodnutiu z konania EIA. Novela zákona už o tejto možnosti uvažuje, či prejde v tejto podobe, uvidíme koncom tohto roka. Tieto zmeny súvisia s pripomienkami Európskej komisie k transformácii smernice o posudzovaní vplyvov na životné prostredie do našej legislatívy. Toto bude mať priamy vplyv aj na stavebný zákon, lebo bez absolvovania procesu EIA nie je možné získať územné rozhodnutie na väčšie stavby.
RNDr. VLADIMÍR KOČVARA (1977)
V roku 2000 absolvoval Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor environmentalistika – environmentálne plánovanie a manažment. Počas štúdia absolvoval dvojmesačnú prax v USA a asistoval pri projektoch ateliéru AUREX, spol. s r. o. Prvé praktické skúsenosti (2000 – 2003) získal v DAPHNE – Inštitúte aplikovanej ekológie, neskôr (2004 – 2007) úzko spolupracoval so spoločnosťou EKOJET, s. r. o., od roku 2007 sa naplno venuje svojej poradenskej firme ADONIS CONSULT. Zúčastnil sa na posúdení viac ako 100 stavebných projektov, jeho spoločnosť je aktívna na území celého Slovenska, je členom komisie životného prostredia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Externe prednáša na Prírodovedeckej fakulte UK a publikuje v miestnych novinách.
Ľudovít Petránsky
Foto: Dano Veselský