Poruchy povrchu stavieb spôsobené nesprávnou technológiou povrchových úprav
Galéria(7)

Poruchy povrchu stavieb spôsobené nesprávnou technológiou povrchových úprav

Partneri sekcie:

V ostatných rokoch dochádza k veľkému nárastu počtu reklamácií týkajúcich sa porúch povrchov stavieb. Najčastejšie sa reklamujú trhliny, ktoré môžu mať rôzne príčiny. V nedávnej minulosti, keď sa väčšina omietok miešala priamo na stavbe z materiálov z lokality stavby a štandardným murivom bola plná tehla, tento jav taký častý nebol.

V súčasnosti sú k dispozícii moderné murovacie materiály, ale aj moderné priemyselne vyrábané omietky s garantovaným zložením, no napriek tomu porúch pribúda. Príčinou tohto stavu je, že na stavbách stále prežíva rutinný a návykový spôsob práce a neochota učiť sa a zvládať nové technológie. Cieľom tohto článku však nie je podrobne rozobrať dôvody vzniku trhlín a technologické postupy (napokon, táto problematika svojím rozsahom vybočuje z rámca článku), ale poukázať na niektoré príčiny vzniku porúch povrchu stavieb, predovšetkým trhlín.

Príčiny vzniku trhlín

Trhlinky v povrchu stavby (omietke) vždy signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Najsledovanejšie sú statické trhlinky, pretože indikujú statickú poruchu. Väčšinou súvisia so sadaním objektu, pri zmene zaťaženia s deformáciami v konštrukcii a často sú prvotným signálom rozvíjajúceho sa havarijného stavu. Osobitným fenoménom ostatných rokov sú zmrašťovacie povrchové trhlinky stavieb. Tie sú zvyčajne spôsobené príliš riedkou maltou pri nahadzovaní jadra a zároveň značnou hrúbkou malty pri vyrovnávaní povrchových nerovností. Uvedené javy sú opísané na konkrétnom objekte, na ktorom sa väčšina porúch, s ktorými sa bežne stretávame, prejavila. Na fasáde rodinného domu sú viditeľné trhliny rôzneho charakteru. Pre jednoduchší opis jednotlivých typov trhlín sú rozdelené na tri základné typy.

Štandardné povrchové zmrašťovacie trhlinky do šírky 0,2 mm

Tieto trhlinky väčšinou kopírujú škáry medzi jednotlivými tehlami, prípadne môžu mať lokálne nepravidelný charakter. Ich príčinou býva najmä väčšia hrúbka omietky nanesenej v jednej vrstve vzhľadom na zrnitosť zmesi. Prax ukazuje, že maximálna hrúbka omietky sa rovná asi 10-násobku najväčšieho zrna. Čiže omietku so zrnitosťou 1 mm možno naniesť v maximálnej hrúbke asi 1 cm (vzťahuje sa na bežné minerálne omietky bez špeciálnych prísad).

Štandardné povrchové zmrašťovacie trhlinky do šírky 0,2 mm

Diagonálne trhlinky v rohoch okenných otvorov

V niektorých prípadoch môžu kopírovať preklad nad otvormi do šírky 0,3 mm, s možnosťou zvýraznenia postupným starnutím fasády. Tieto trhlinky vznikajú diagonálnymi napätiami v rohoch prestupových otvorov. Ich vzniku sa dá zabrániť vložením diagonálnej výstužnej tkaniny do stredu vrstvy omietky vo fáze jej aplikácie. Při trhlinke kopírujúcej uloženie nadokenného prekladu ide o prekreslenie škáry medzi rozdielnymi materiálmi – prekladom a ostatným murivom. Ich vzniku možno zabrániť pri aplikácii omietok správnym vložením výstužnej tkaniny.

Trhliny v spodnej časti prekladu

Ide o statickú poruchu omietky, ktorú zapríčinil dilatačný pohyb relatívne dlhého prekladu. Túto poruchu možno eliminovať pomocou výstužnej tkaniny pre omietky, ktorá na konci prekladu zachytí napätie.

Trhliny v spodnej časti prekladu nad vstupom na terasu, súvisiace aj s nedokončeným začistením nadpražia

Návrh spôsobu sanácie trhlín

Pre jednotlivé typy trhlín sa zvolil optimálny spôsob sanácie, ktorý zohľadňuje podkladový materiál a príčinu vzniku trhlinky.

Zmrašťovacie trhlinky

Už spomínané zmrašťovacie trhlinky možno opraviť špeciálnym náterovým systémom, napr. disperzným plošným tmelom naneseným po penetrácii okolia trhliniek a pretretým systémovou farbou. Na zabezpečenie 100 % funkčnosti opravy, ktorá má zabrániť prípadným menším pohybom podkladu, odporúčame do tejto vrstvy základného tmelu vložiť jemnú výstužnú vložku (napr. netkanú textíliu). Po vykonaní tohto spôsobu opravy bude, samozrejme, nutné natrieť celú opravovanú plochu zjednocujúcim náterom fasády.

Diagonálne trhlinky v rohoch okenných otvorov

Tieto trhlinky sa odporúča zaplniť jemným fasádnym tmelom na disperznej báze s vložkou z jemnej sklenenej tkaniny s dostatočným presahom do okolitej plochy (minimálne 35 cm). Materiál, napr. disperzný tmel, sa nanáša opäť po predchádzajúcej penetrácii podkladu. Napojenie na okolitú plochu treba prispôsobiť jej štruktúre. Potom bude nutné, podobne ako v prvom prípade, naniesť farebný zjednocujúci náter na celú plochu (prípadne úpravu tenkovrstvovou omietkou).

Trhlinky na preklade

Trhlinky na preklade nad vstupom na terasu sa odporúča, vzhľadom na veľký rozpon a materiál prekladu (betón), po otlčení uvoľnených častí omietky a ich murárskejoprave a vyrovnaní plošne upraviť výstužnou sklenenou tkaninou uloženou v organickom lepidle pre zatepľovacie systémy. Pri tejto úprave odporúčame začistiť ukončenie nadpražia štandardnou APU lištou a na roh nadpražia osadiť rohovú lištu. Posledným krokom opravy bude, samozrejme, opäť farebné zjednotenie povrchu fasády.

Treba konštatovať, že na sanáciu trhlín možno zvoliť aj variant celkovej úpravy povrchu výstužnou vrstvou známou z aplikácií na zatepľovacích systémoch, ale s použitím armovacích lepidiel vyššej kvalitatívnej triedy a s následnou povrchovou úpravou podľa požiadaviek investora. Tu treba upozorniť, že na sanáciu je nutné použiť elastické materiály, teda tmely vo všeobecnosti a polymércementové tmely s vyšším obsahom organických podielov, ktoré sú ako jediné schopné dlhodobo prenášať zmeny v podklade. Ak by šlo o poruchy zapríčinené statickými zmenami, treba sa poradiť so statikom a až potom odstrániť príčinu poruchy. Sanácia povrchu znamená v týchto prípadoch len dočasné zamaskovanie problému a oddialenie riešenia, ktoré môže byť finančne veľmi náročné.

Záver

Na záver treba zdôrazniť, že všetkým uvedeným javom a následným opravám sa mohlo predísť použitím kvalitných materiálov a technicky správnym vyhotovením stavby. A na túto skutočnosť sa, bohužiaľ, v dnešnej uponáhľanej dobe často zabúda.

Ing. Jan Loukotka
Foto: autor

Autor je konateľom spoločnosti Caparol Slovakia, s. r. o.