Osadenie odvodňovačov na mostoch
Jeden z nepriateľov nielen stavebných konštrukcií, ale i bezpečnosti dopravy na komunikáciách a na mostných objektoch je atmosférická zrážková voda, ktorá často býva dodatočne znečistená automobilovou prevádzkou aj chemickými prípravkami používanými pri zimnej údržbe komunikácií. Výsledkom je roztok zmesi rozličných chemických látok preukázateľne škodiaci nielen vlastnej konštrukcii mosta.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Výsledný sklon vozovky (t. j. kombinácia priečneho a pozdĺžneho sklonu povrchu vozovky a chodníka) odvádza vodu na okraje mostnej vozovky k obrubníkom, odkiaľ sa potom pozdĺžnym sklonom odvádza voľne alebo pomocou odvodňovačov mimo objektu. Odporúča sa, aby priečny sklon vozovky bol 2,5 % a výsledný sklon vozovky 2 % (STN 73 6201). Voda tak môže rýchlejšie odtekať z povrchu mostného objektu. Tieto hodnoty by mali byť dodržané aj pri jednostrannom sklone v oblúku.
Osadenie odvodňovačov do mostovky
Osadenie taniera a hrnca odvodňovača do drenážneho plastbetónu | Tanier odvodňovača s tvarovkou F |
Predčasné osadenie skrutiek alebo zátok je nutné z toho dôvodu, aby závity po dokončení stavebných prác zostali čisté, funkčné a nepoškodené. Potom sa tanier pripraví na osadenie. Zreže alebo predĺži sa odpadová rúra taniera podľa projektovej dokumentácie a podľa skutočnej výšky osadenia taniera do mostovky. Odpadové rúry tanierov pôsobia podľa typu taniera buď priamo ako odpadové rúry, alebo ako ich chráničky. Ich predĺženie, pokiaľ prechádzajú mostovkou, musí byť priame. V každom prípade treba zaistiť okolo odpadovej rúry na výstupe zo spodného líca mostovky odkvapový nos alebo drážku. Odkvapový nos sa najlepšie urobí nasadením debniacej kruhovej alebo štvorcovej drevenej vložky na zarezanú odpadovú rúru alebo jej predĺženie. Umiestnenie taniera v mostovke musí byť zreteľne vyznačené v projektovej dokumentácii vrátane úpravy výstuže, prípadného statického posúdenia na pretlačenie, úpravy spodného a horného líca mostovky a umiestnenia výrezu v prírube taniera (tanier má 2 polohy s výrezom od obruby rímsy alebo k obrube rímsy).
Pohľad na ovodňovač zospodu mosta | Napojenie potrubného systému PO-VL na odvodňovač |
Po osadení taniera do mostovky sa fixuje k betonárskej výstuži a do debnenia. V priečnom smere sa tanier osádza vždy vodorovne a v pozdĺžnom smere väčšinou sleduje pozdĺžny sklon mostovky. Taniere odvodňovačov možno osádzať aj do vynechaných otvorov v mostovke s vysadenou betonárskou výstužou. V tomto prípade musí vynechaný otvor presahovať vonkajší obrys taniera minimálne o 150 mm po celom obvode. Dodatočné dobetónovanie musí byť vyznačené v projektovej dokumentácii a vlastné dobetónovanie sa riadi technologickými postupmi platnými pre tieto práce. Treba zaistiť, aby sa pri betonáži debnenie spodného líca betónovej mostovky alebo betonárska výstuž v okolí odvodňovača neprepadli a tým sa okraje taniera nedostali nad úroveň horného líca mostovky. Pri betonáži mostovky treba stavebne upraviť sklony betónového povrchu k prírubám taniera – používa sa sklon 8 %.
Osadenie tanierov odvodňovačov | Vydebnený priestor s chráničkou na osadenie taniera |
Ak príruba taniera presahuje po betonáži horné líce priľahlej mostovky, treba tanier vybúrať alebo rozhodnúť o vyrovnaní sanačnými maltami. Musí však byť dodržaný spád na odtok vody. Z tohto dôvodu je lepšie osadzovať tanier nižšie minimálne o 5 mm, pretože mostné odvodňovače majú jednoduchú výškovú rektifikáciu a sanácia nesprávne osadeného taniera je veľmi nákladná. Po oddebnení spodného líca mostovky treba vybrať debniacu drevenú vložku alebo vložku drážky, aby sa zabezpečilo odkvapkávanie vody. Debniaca drevená vložka je väčšinou upevnená k spodnému debneniu a po spustení debnenia sa sama uvoľní. Je dôležité, aby debniaci krúžok alebo vložka drážky neboli k debneniu fixované príliš napevno, pretože pri deformácii mostovky pred oddebnením, napr. pri predpätých konštrukciách, by mohlo dôjsť k vylamovaniu taniera alebo k vzniku trhlín v jeho okolí.
V nasledujúcom kroku sa zabezpečí kompletácia odvodňovačov. Treba, aby otvory v tanieri boli počas stavebných prác zakryté dočasným krytom proti zaneseniu odtokového otvoru odvodňovača zvyškami stavebných hmôt. Pri prevádzke na moste sa do taniera z dôvodu bezpečnosti prevádzky vkladajú drevené vložky, ktoré sú ukončené v líci príruby taniera. Pri dlhšej prestávke sa odporúča v prípade odvodňovačov, kde odpadová rúra taniera je len chráničkou, osadiť na tesnenie vlastnú odpadovú rúru z liatinových tvaroviek.
Poloha odvodňovača sa kontroluje v priečnom smere, ak projektová dokumentácia nestanovuje inak. Hraničná odchýlka je 30 mm, väčšinou sa však nevyhodnocuje, vyhodnocuje sa až poloha taniera vzhľadom na obrubu rímsy.
Osadenie odvodňovačov do vozovkového súvrstvia
Spôsob osadenia vtokovej mreže do vozovky, spôsob, vyhotovenie a druh zálievky musí určovať projektová dokumentácia alebo technologický postup zhotoviteľa krytu vozovky. V nijakom prípade nesmie byť povrch vtokovej mreže nad priľahlým povrchom vozovky alebo odvodňovacieho prúžka.
Rektifikácia v priečnom smere sa robí premiestnením debniacich líšt z jednej strany vtokovej mreže na druhú. Výšková rektifikácia sa robí pridávaním, uberaním alebo výmenou podložiek rozdielnej výšky. Najčastejšie sa vtoková mreža vyrovnáva vo všetkých rohoch rovnako, na predné aj zadné uloženie však možno použiť podložky rôznej výšky. Tým sa dosiahne naklonenie vtokovej mreže proti spádu vzhľadom na povrch mostovky. Počet a výška rektifikačných podložiek sa na osadenie vtokovej mreže zistia tak, že sa zmeria rozdiel medzi horným okrajom hrnca a požadovanou výškou mreže.
Osadenie mostného odvodňovača do izolácie
Ak nie je v okolí hrnca požadovaný drenážny plastbetón, použije sa ako ochranná vrstva izolácia z LA alebo AB. Hrana hrnca v tomto prípade dební otvor na osadenie vtokovej mreže. V opačnom prípade (ak je požadovaný drenážny plastbetón v okolí hrnca) možno postupovať dvoma spôsobmi:
- požadovaný priestor okolo hrnca sa zadební drevom, položí sa ochranná vrstva izolácie a po vytiahnutí debnenia sa priestor vyplní plastbetónom;
- najskôr sa priestor vonkajšieho debnenia a obruby hrnca vyplnia plastbetónom a po oddebnení sa urobí ochranná vrstva izolácie.
Natavená izolácia na prírube taniera však musí byť stykovaná len v rohoch a nesmie presahovať na zvislú vnútornú hranu taniera. Hrniec musí byť vsadený do taniera pevne až na doraz (minimálne na štyri body) a nesmie sa kolísať. Aby voda z povrchu izolácie mohla odtekať do taniera, má spodná strana príruby na hrnci drenážne ryhy a dva drenážne otvory. Otvory však nie sú dimenzované na príval dažďa, a preto pri daždi treba počítať s tým, že voda bude pretekať až cez horný okraj hrnca.
Na výrobu a spracovanie drenážneho plastbetónu musí zhotoviteľ zaistiť vlastný technologický postup.
Na záver sa osadí odpadová rúra. Väčšinou sa používa liatinová prírubová tvarovka s hladkým koncom. Pred osadením tvarovky do taniera sa vytiahnu skrutky alebo zátky a dotyková plocha tvarovky aj styčná plocha príruby sa očistia od všetkých nečistôt. Potom sa pripevní tesnenie, tvarovka sa osadí do taniera a prichytí sa štyrmi skrutkami na silikónový tmel.
Dĺžku tvarovky, prípadne tvar jej konca treba upraviť ešte pred osadením podľa projektovej dokumentácie a skontrolovať pri každom odvodňovači zvlášť, a to najmä keď nadväzuje na odpadové potrubie, pre ktorého pripojenie platia samostatné požiadavky.
Ľubica Gregorová, spracované z materiálov spoločnosti Vlček-Slovakia, s. r. o.
Foto: Vlček-Slovakia, s. r. o.