Most nad najhlbším kaňonom v Európe

Most nad najhlbším kaňonom v Európe zničila vojna. Dnes spája Belehrad a Podgoricu

Most je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Každý most má svoju históriu a príbehy. Niektoré spájajú, ale sú aj také, ktoré rozdeľujú. Tento sa volá Djurdjevićov most a nachádza sa na severovýchode Čiernej Hory – neďaleko obcí Mojkovac, Žabljak a Pljevlja. A medzi vrchmi Veliki Štuoc a Obzir. Má dĺžku 365 m, cesta pre autá je vo výške 170 m a vedie ponad rieku Tara.

Tento oblúkový železobetónový most s unikátnou konštrukciou bol otvorený v roku 1940 a v období svojho vzniku patril k najpokrokovejším mostom v Európe. Počas II. svetovej vojny bol zničený. Ale po nej ho zrekonštruovali a dnes je súčasťou dôležitej komunikácie medzi Belehradom a Podgoricou.

K zaujímavostiam patrí, že preklenuje kaňon rieky Tara, ktorý je s hĺbkou 400 až 1 300 metrov považovaný po Grand Canyone v Colorade za druhý najhlbší kaňon sveta. Je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Počas II. svetovej vojny bol zničený, ale po nej ho zrekonštruovali a dnes je súčasťou dôležitej komunikácie medzi Belehradom a Podgoricou.
Počas II. svetovej vojny bol zničený, ale po nej ho zrekonštruovali a dnes je súčasťou dôležitej komunikácie medzi Belehradom a Podgoricou. | Zdroj: ISIFA/Shutterstock
Ľudovít Petránsky