Galéria(5)

Netradičný plávajúci objekt PONTON

Elegantne plávajúci objekt na brehu Dunaja láka mnohých. Voda má v mestskom prostredí dôležité postavenie. Mestské nábrežie je atraktívny priestor s veľkým potenciálom. V Bratislave sa na Tyršovom nábreží nachádza elegantné dielo modernej lodnej architektúry – PONTON.

Tvorcovia z architektonického ateliéru FVA sa zhostili návrhu ojedinelého projektu v strednej Európe s patričným rešpektom. Netradičný plávajúci objekt PONTON pripomína lodný kontajner. Slúži ako priestor na spoločenské podujatia, firemné večierky, konferencie, módne prehliadky, koncerty a ďalšie udalosti.

Jeho súčasťou je aj botel a reštaurácia. Pre návštevníkov je najväčším zážitkom blízky kontakt s vodou a výhľad na mesto. „Priestory určené pre návštevníkov sú orientované tak, aby ponúkali otvorený výhľad na panorámu bratislavského staromestského nábrežia. V eventovej sále sme časť podlahy, nesúcu 7-metrovú zasklenú stenu, vysunuli z pontónu nad vodnú hladinu tak, aby bol kontakt návštevníka s vodou čo najbližší,“ vysvetľuje spolumajiteľ FVA Martin Vanko.

Zdroj: FVA

Prostredie, či už eventovej, reštauračnej, alebo hotelovej časti, je veľmi príjemné. Kdekoľvek sa nachádzate, ostávate v bezprostrednom kontakte s riekou. Nádherný výhľad na Staré Mesto tvorí originálnu a príjemnú kulisu rôznorodých podujatí.

Vytvára atraktívne pozadie pre prezentácie, školenia, módne prehliadky, koncerty, svadby či oslavy s celkovou kapacitou 400 až 600 účastníkov (pri plnom využití objektu). Táto funkcia je podporená vytvorením ubytovacích kapacít v podobe siedmich dvojlôžkových izieb v štandarde 4* hotela a zriadením ďalšieho spoločenského priestoru s barom a terasou na druhej palube.

Zdroj: FVA

Pohľadnicová kulisa

PONTON nie je štandardná pozemná stavba, architektúra. Nadstavba pontónu je postavená ako stavba. Na začiatku bol vytvorený samotný pontón, železobetónová konštrukcia, podstavec, ktorý pláva na vode. Na ňom sa mala realizovať nadstavba. Je to dočasná stavba s niekoľkými obmedzeniami – konštrukčnými, dispozičnými, bezpečnostnými…

Zdroj: FVA

„Na pontóne mala byť pôvodne dvojpodlažná nadstavba, tak bol projektovaný samotný pontón, resp. jeho zaťaženie. Pontón ako podklad ostal, musel však niesť novú hmotu. Zároveň sme strážili to, že s každým pridaným prvkom sa mení zaťaženie na pontón samotný. S tým sme sa dovtedy nestretli,“ hovorí spoluautor Tomáš Martiš.

Dodáva, že museli starostlivo zaznamenávať všetky použité prvky s presnými hmotnosťami a pozerať nielen na dizajn, ale i hmotnosť doslova každého prvku.

Zdroj: FVA

Prihliadali dokonca aj na to, v ktorej časti objektu je umiestnený. Pre architektov to bola azda najťažšia i najzaujímavejšia práca. „Žiadna pontónová stavba v okolí nedá návštevníkovi také intenzívne a bezprostredné prepojenie s riekou ako práve PONTON,“ vysvetľuje Vanko.

„V priestrannej spoločenskej sále sú prepojenia s mestom a vodou vytvorené tak, ako ich nikto nikdy zo žiadneho pontóna na tejto strane nevidel. Podobne je to aj na hornej terase. Spomenuté elementy vytvárajú príjemnú kulisu pre rôzne udalosti. Je to tá pamätná pohľadnicová panoráma,“ dodáva za FVA spolumajiteľ Ľubomír Fuňa.

Zdroj: FVA

Originálny prejav fasády

Architekti z kancelárie FVA skombinovali v projekte tvarovú jednoduchosť s výraznou materialitou. Originálny prejav skorodovanej ocele fasády interpretovanej na jednoduchom kubickom tvare je atraktívny aj pre návštevníkov opačného brehu.

„Dizajn PONTONU sa zakladá práve na výraznom prejave skorodovanej ocele interpretovanej na jednoduchom kubickom objeme, pripomínajúcom lodný kontajner. Expresívny výraz fasády z Cortenu sa stáva charakteristickým znakom celého objektu. Vďaka stvárneniu fasády nadobúda objekt rozmanitý charakter počas celého roka. Meniaci sa bezúdržbový materiál Corten bol zvolený i z praktickej stránky. Udržiavať akúkoľvek inú fasádu by bolo omnoho náročnejšie. Táto ‚starne‘ s gráciou,“ hovorí za FVA spoluautor – architekt Pavol Púpala.

Zdroj: FVA

Technicky a technologicky unikátny

PONTON nie je len o krásnych výhľadoch a jedinečnej blízkosti vodnej hladiny. Pod svojou „hrdzavou“ schránkou ukrýva technicky náročnú oceľovú konštrukciu, ktorú architekti spoločne s dodávateľom odladili doslova „na milimeter“ a tak, aby bola dostatočne tuhá a zároveň príliš nezaťažila svoj nosný plávajúci podklad.

Pôdorys 1
Pôdorys 1 | Zdroj: FVA

Nekonvenčný je tiež spôsob zaobchádzania s odpadovými vodami. Tým, že ide o plávajúci objekt, je ich potrebné najprv zachytiť a následne pod tlakom prečerpávať do verejnej siete na brehu. Aj tu však bolo potrebné myslieť na priťaženie a vyváženie, a tak pontón disponuje dvomi záchytnými nádržami, ktoré medzi sebou odpadové vody prečerpávajú a udržujú tak pontón v rovnovážnej polohe.

Pôdorys 2
Pôdorys 2 | Zdroj: FVA

Eventová sála s jednou celopresklenou fasádou bola do detailu namodelovaná v 3D priestore a spolu so špecialistami na priestorovú akustiku následne podrobne prepočítaná, aby poskytla ideálne akustické parametre pre rôzne typy podujatí. Čerešničkou na torte už je len energeticky úsporný systém vykurovania a chladenia vďaka tepelnému čerpadlu, ktoré odoberá teplo priamo z Dunaja. PONTON sa tak stáva nielen vizuálne a technicky zaujímavým, ale aj ekologickým počinom.

Pôdorys 3
Pôdorys 3 | Zdroj: FVA

Dielo ako PONTON sa nerodí denne. Mnohé jeho nuansy si vyžadujú veľkú dávku trpezlivosti, precízneho prístupu, presnú koordináciu a predovšetkým kvalitnú spoluprácu. Od povolenia výstavby v roku 2018 pretieklo už veľa vody. Architektom z ateliéru FVA sa podarilo vytvoriť na Dunaji nadčasové dielo. No i otvoriť zaujímavé témy, ako pracovať s riekou, nábrežím, čo dať ľuďom v meste, aby sa cítili lepšie a komfortnejšie. Okrem toho vznikol kvalitný priestor na rôzne podujatia, ktorý v centre hlavného mesta nateraz rozhodne chýbal.

REZ
REZ | Zdroj: FVA

PONTON

Faktografické údaje:
Názov diela:               PONTON
Investor:                  PONTOON, s. r. o., Hradská 1/a, 821 07 Bratislava-Vrakuňa
Autor projektu:            FVA, s. r. o., Tomášikova 30C, 821 01 Bratislava
                          Ing. Mgr. art. Ľubomír Fuňa
Ing. Mgr. art. Martin Vanko
Ing. Tomáš Martiš
Ing. Pavol Púpala
Riešená plocha:        1110 m2
Kapacita:               eventová sála 400 osôb
ubytovanie 14 lôžok
Autor fotografií:         Tomáš Manina

FVA – Fuňa Vanko Architekti

Zdroj: PR článok FVA, s.r.o.