Od tradície po minimalizmus

Betón je vďaka svojej tvárnosti jedným z vôbec najzaujímavejších materiálov. To dokazuje aj ponuka betónových komponentov na exteriérové použitie či už v súkromnom, alebo vo verejnom sektore.

Vzhľadom na zložitý charakteru počasia s výraznými výkyvmi teplôt patrí betón v našich zemepisných šírkach k vhodnému materiálu na exteriérové použitie. V odolnosti, trvanlivosti, vo variabilite, v nepreberných vzhľadových možnostiach a v cene prekoná mnohé iné materiály vhodné na dlhodobé vystavovanie klimatickým podmienkam.

Betón je navyše čisto prírodný materiál. Jeho striedme a uvážlivé použitie zaisťuje bezpečný pohyb a spríjemňuje pobyt na záhradách a na verejných priestranstvách už po generácie.

ná
Dlažba KOBE sa hodí najmä k štýlovým a historickým objektom. | Zdroj: Presbeton

Historická dlažba má svoje pravidlá

Rekonštrukcia a úprava pozemkov okolo vidieckych chalúp alebo historických usadlostí si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Pri úpravách exteriéru možno vyberať z celej škály tradičných historických dlažieb a tvárnic napodobňujúcich skôr hojne využívaný menej či viac opracovaný kameň.

Napríklad dlažba HISTORIK výrobcu PRESBETON vďaka otlčenému vzhľadu pripomína staré dlažobné kamene a hodí sa tak na vydláždenie príjazdových ciest a dvorov starých chalúp. Ďalšia dlažba, ktorá verne pripomína historické dlažobné kamenné kocky, je dlažba KOBE, ktorá sa kladie na špeciálny nosný rošt. Vďaka nemu docielite pravidelnú šírku škár.

Drevo alebo betón?

Betón však vie dokonale imitovať nielen kameň, ale aj veľmi obľúbené drevo a ďalšie materiály. PRESBETON ponúka v tomto dekore ucelený systém, z ktorého možno navrhnúť celú záhradu. Systém BARK možno použiť na tvorbu cestičiek z nášľapných kameňov verne imitujúcich guľatinu, prípadne vytvoriť cestičku z betónových „podvalov“. Ďalšie prvky sa dajú použiť na tvorbu múrikov, schodov a terás, ktoré sa môžu doplniť kvetináčmi v rovnakom štýle.

Cestička z guľatiny BARK | Zdroj: Presbeton

Systém BARK patrí do kategórie produktov NATURAL, ktoré sa vyrábajú väčšinou na zákazku liatím betónovej zmesi do foriem. Táto technológia s veľkým podielom ručnej práce umožňuje vyrobiť exkluzívne dlažby s príjemným povrchom, prirodzenými farbami a so štruktúrou.

Ukážka všestranného využitia systému BARK | Zdroj: Presbeton

Jednoduché línie pohľadového betónu

Moderný minimalizmus ideálne doplnia svetlé odtiene s hladkou štruktúrou. Veľmi trendy sú veľkoformátové dlažby. Pôsobia totiž luxusne, zjednocujú priestor a opticky ho zväčšia. Svoje uplatnenie tak nachádzajú nielen v stiesnených priestoroch, ale aj tam, kde je, naopak, žiaduce podčiarknuť veľkosť vyskladanej plochy.

Veľkoformátová dlažba ALMA s impregnáciou PCT na veľmi ľahké čistenie odolných nečistôt | Zdroj: Presbeton

Spoločnosť PRESBETON ponúka celý rad veľkoplošných dlažieb spĺňajúcich najprísnejšie estetické a kvalitatívne kritériá vrátane tých na maximálne zaťaženie. Top dlažbou je jednoznačne veľkoformátová dlažba MONUME XL, ktorá sa využíva na príjazdové cesty, ale aj na spevnené plochy okolo bazénov, kde zákazníci ocenia vynikajúce protišmykové vlastnosti a atraktívny vzhľad.

Na záhradách sa však uplatnia aj subtílnejšie varianty. Napríklad dlažba ALMA sa hodí najmä na vydláždenie ciest a chodníčkov alebo záhradných terás. Okrem populárneho bieleho variantu môžete vyberať aj z teplých žltých alebo terakotových melírov.

Terasy a balkóny môžete doladiť horúcou novinkou v podobe tenkostenných betónových kvetináčov LITE CUBE alebo BLOCK. Môžete ich použiť aj na strešné terasy či balkóny, ktoré nie sú projektované na vysoké zaťaženie.

Veľkoformátová dlažba MONUME XL v impozantnom rozmere 1 m × 1 m | Zdroj: Presbeton

www.presbeton.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti PRESBETON Nova, s.r.o.