Kompozitné okná s pridanou úžitkovou hodnotou

Kompozitné profily, ktoré sa používajú na výrobu okenných systémov, sú z hľadiska materiálovej platformy kombináciou tradičného PVC a sklených vlákien. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sú tieto okná vyhľadávané v dnešnej modernej architektúre, a to vo všetkých oblastiach stavebníctva.

Najmä v projektoch rodinných alebo bytových domov, keďže tie sa vyznačujú funkcionalistickými tvarmi a bohato zasklenými plochami. Kompozitné profily z materiálu známeho ako RAU-FIPRO X sú v porovnaní s bežným PVC mnohonásobne stabilnejšie a pevnejšie, čo otvorilo cestu k veľkorozmerným konštrukciám, subtílnejším rámom a profilom bez výstuže (to však platí pre okná štandardných rozmerov).

Zdroj: REHAU

Okná GENEO a ARTEVO

Okenné systémy GENEO z materiálu RAU-FIPRO X majú šesťkomorové profily a stavebnú hĺbku 86 mm. Dokážu tlmiť hluk až do 47 dB, ale predovšetkým sa vyznačujú vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, čo dokazuje súčiniteľ prechodu tepla celého okna Uw = až 0,6 W/m2K. Preto sú tieto okná na zozname komponentov odporúčaných pre nízkoenergetické a pasívne domy.

Okná GENEO sa stali symbolom veľkoformátových okenných a dverových systémov, ktoré si moderná architektúra vyžaduje, a pritom nie sú také nákladné ako hliníkové systémy. Na ilustráciu, okenný prvok s rozmermi až 2,8 x 1,6 m (v x š) možno vyrobiť v bielej farbe. Moderným bratom okien GENEO je systém ARTEVO, ktorý bol oproti GENEO výrazne vylepšený.

ARTEVO má novú konštrukciu profilu, ktorá prispela k ešte väčšej rozmerovej stabilite. To sa odráža v hĺbke profilu, ktorá je teraz len 80 mm. ARTEVO tak pôsobí ešte subtílnejším a elegantnejším dojmom ako predchádzajúci systém GENEO.

Zdroj: REHAU

Hoci sa rozmerové limity bežných okien a dverí takmer nezmenili, línie ARTEVA sú geometricky oveľa jednoduchšie. Novinkou je krídlo s plochým povrchom a najmä špeciálna nízkoemisná fólia, ktorá nahrádza pôvodné tepelné moduly. Pokovovaná PVC fólia pôsobí ako zrkadlo a odráža teplo v oboch smeroch, čím znižuje únik tepla.

Systémy GENEO a ARTEVO majú široké možnosti použitia z hľadiska rozmerov aj tvarov. Sú vhodné pre všetky posuvné systémy vrátane HS portálov. Ponúkajú najširšie možné alternatívy dizajnu vrátane hliníkových alebo drevených dekorov.

Zdroj: REHAU

SLINOVA X

Hlavnou výhodou kompozitných materiálov je variabilita pri zachovaní všetkých dôležitých technických vlastností. Cieľom spoločnosti REHAU vždy bolo a naďalej je maximálne využiť potenciál tohto materiálu. Zaujímavou tohtoročnou novinkou je systém SLINOVA X. Ide o extrémne štíhly posuvný systém, ktorý je vhodný napríklad ako vstupné dvere do zimnej záhrady alebo ako spojovací prvok medzi zimnou záhradou a obývacou izbou a pod. Upozorňuje na seba montážnou hĺbkou 80-173 mm pre rám a 46-52 mm pre krídlo!

Čo je tiež zaujímavé – posuvný systém funguje obojstranne a môže mať až šesť posuvných prvkov na troch koľajniciach. SLINOVA X je vybavená len kefovým tesnením, takže Uf zodpovedá 1,6 W/m2K, resp. 1,4 W/m2K (pri použití skla s hodnotou 1,1), čo však na uvedené účely úplne postačuje. Útlm hluku je až 37 dB, čo je tiež veľmi zaujímavá hodnota. Stredové spojenie dvoch krídel má pohľadovú šírku len 32 mm, resp. až 162 mm v prípade viackrídlových prvkov.

Dôležitý je najmä minimalistický dizajn s najtenšou stredovou časťou a prakticky nulovým prahom (výška len 17 mm). Maximálne rozmery krídla 220 x 250 cm (š x v) (200 x 250 vo farbe) a hmotnosť do 200 kg.

Zdroj: REHAU

Kompozitné okná sú vďaka svojim jedinečným vlastnostiam jedným z najväčších favoritov modernej architektúry. Vďaka svojej morfológii a dizajnovým možnostiam sú ozdobou každého projektu. Preto sa dokázali presadiť aj pri renovácii historických budov.

Z technického hľadiska prispievajú k zlepšeniu tepelnej bilancie domu a zároveň majú pozitívny vplyv na životné prostredie, pretože sú plne recyklovateľné a zároveň obsahujú až 60 % recyklovaného obsahu. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave HDF sa ľahko udržiavajú a majú dlhú životnosť.

www.rehau.sk

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.