jedinecna fasada budovy priemyselneho archivu vyuziva technologiu tx active
Galéria(15)

Jedinečná fasáda budovy priemyselného archívu využíva technológiu TX Active

Partneri sekcie:

Budova Centrálneho priemyselného archívu spoločnosti EDF (Électricité de France) navrhnutá štúdiom LAN Architecture a ležiaca medzi mestečkami Bure a Saudron vo východnom Francúzsku je v mnohých smeroch jedinečná. Primárnou myšlienkou stavby bolo jej celkové začlenenie do okolitej krajiny a maximálna energetická a enviromentálna úspornosť. Okrem toho má táto stavba jedinečnú fasádu, ktorá využíva vlastnosti revolučnej technológie TX Active.

church 01 big image
9 big image
7 big image
img 9815 photo arthur pequi big image
kulturne centrum big image
tunnel roma big image
6 big image
5 big image
TX Active je unikátna technológia, ktorá prináša zásadný zlom vo využití cementových produktov. Vďaka jej použitiu môže bežným spôsobom vyrobený pohľadový betón, fasádny panel či mestská architektúra likvidovať škodliviny vo svojom okolí a zároveň mať samočistiacu schopnosť.

Podstatou tejto technológie je v prírode bežný princíp prirodzeného rozkladu látok pôsobením svetla, urýchleného prítomnosťou fotokatalyzátora. Dôsledky fotokatalýzy sa navonok prejavujú dvoma javmi. Jednak rovnako ako stromy a zeleň aj materiály nesúce túto technológiu aktívne znižujú koncentráciu škodlivín v ovzduší a bojujú so smogom. Druhým výsledkom je samočistiaca vlastnosť materiálov, v rámci ktorej sa pomocou fotokatalýzy rozkladajú organické nečistoty nachádzajúce sa na ich povrchu. Vďaka týmto unikátnym vlastnostiam sa s využitím technológie TX Active už realizovali mnohé európske stavby.

Jednou z nich je budova Centrálneho priemyselného archívu spoločnosti EDF, ktorej cieľom bolo sústrediť všetku priemyselnú dokumentáciu firmy na jedno miesto. Z toho dôvodu je stavba, ktorá bola dokončená v roku 2011, funkčne rozdelená na dve časti. V hlavnej časti je umiestnený samotný archív, kde materiály v papierovej aj mikrofilmovej forme zaberajú miesto v približne 70 km regálov. Každá z dvadsiatich miestností archívu má regulovanú teplotu a hygrometriu (meranie vlhkosti). Jednotlivé úseky archívu môžu až dve hodiny vzdorovať ohňu a sú vybavené automatickým hasiacim systémom. Menšia prízemná časť budovy, oddelená átriom, je vyčlenená na kancelárie, ktoré sú pevne zasadené do prírodného svahu a poskytujú ideálny výhľad na okolitú krajinu.

beton, TX activ, pohladovy beton

Átrium objektu medzi kanceláriami a samotným archívom
Foto: Julien Lanoo

Jedinečnosť fasády spočíva v kombinácii niekoľkých nezvyčajných riešení. Na prvý pohľad zaujme lesk 120-tisíc antikorových zrkadielok (s priemerom 7 cm a hrúbkou 1 mm) zaliatych do pohľadovej vrstvy prefabrikovaných fasádnych panelov. Výsledkom tohto riešenia je opticky odľahčená budova s dojmom akoby rozmazaných obvodov odrážajúcich okolitú krajinu a farebne sa pripôsobujúcich meniacim sa ročným obdobiam.

beton, TX activ, pohladovy beton

Na fasáde budovy Centrálneho priemyselného archívu spoločnosti EDF je umiestnených 120 000 antikorových zrkadielok, ktoré jej prepožičiavajú ľahkosť a dynamiku.
Foto: Julien Lanoo

beton, TX activ, pohladovy beton

Kancelárska časť budovy Centrálneho priemyselného archívu EDF je zasadená do pôvodného svahu a poskytuje ideálny výhľad na okolitú krajinu.
Foto: Julien Lanoo

Čo však na prvý pohľad zrejmé nie je, je použitie cementu s technológiou TX Active v pohľadovej vrstve panelov. Dôvodom jeho využitia sú nielen samočistiace schopnosti, ale aj priaznivý vplyv na čistotu ovzdušia v okolí. Panely vyrobené dvojvrstvovou betonážou sú 80 mm hrubé a zosilnené 70 mm rebrami. Kombinácia dvoch vrstiev betónu a 30 cm vrstvy izolačného materiálu zaisťuje vysokú úroveň tepelnej pohody, čo je výhodné najmä v letnom období, keď sú vďaka tomu znížené požiadavky na chladenie. Typický rozmer panelov je 16 × 2,3 m, čo si vyžiadalo špeciálne postupy pri manipulácii a montáži fasády. Postup výroby týchto panelov je v súčasnosti chránený patentom.

beton, TX activ, pohladovy beton

Na zafarbenie betónu fasádnych panelov sa použila hlinka vyrobená z miestnych surovín. Súlad budovy s okolím bol ocenený odborníkmi v niekoľkých prestížnych súťažiach a anketách.
Foto: Julien Lanoo

Na zníženie spotreby energie potrebnej na vykurovanie a na zaistenie vyhovujúcej hygienickej kvality ovzdušia sa do budovy umiestnil riadený systém ventilácie s rekuperáciou tepla. Výroba tepla je založená na obnoviteľných zdrojoch energie a použití tepelného čerpadla. Výborné tepelnotechnické vlastnosti opláštenia budovy v kombinácii s hospodárnou ventiláciou a nízkonapäťovým systémom osvetlenia znižuje energetickú náročnosť budovy, ktorej celková energetická spotreba tak predstavuje 29 kWh/m2 za rok.

beton, TX activ, pohladovy beton

Antikorové zrkadielka posadené do formy a pripravené na umiestnenie výstuže a zaliatie betónom
Foto: Julien Lanoo

Zlepšovanie kvality životného prostredia, vhodné prepojenie stavieb so svojím okolím a zvyšovanie estetickej úrovne stavieb – to všetko prinášajú materiály s použitím technológie TX Active. Úspešné realizácie na celom svete dokazujú, že investori, architekti aj projektanti si uvedomujú, aké dôležité je dbať na kvalitu prostredia, v ktorom žijeme.

beton, TX activ, pohladovy beton

Ukladanie farebného fotokatalytického betónu pohľadovej vrstvy panelov
Foto: Julien Lanoo

beton, TX activ, pohladovy beton

Pieskovanie pohľadovej plochy panelov po jej vybratí z formy
Foto: Julien Lanoo

beton, TX activ, pohladovy beton

Konečné čistenie pohľadovej plochy a zmývanie ochrannej vrstvy zrkadielok vodným lúčom
Foto: Julien Lanoo

beton, TX activ, pohladovy beton

Montáž fasády zloženej z panelov v rozmeroch 16 × 2,3 m si vyžiadala použitie špeciálneho zariadenia na preklápanie z horizontálnej do zvislej polohy.
Foto: Julien Lanoo

Ďalšie referenčné stavby, ktoré využívajú technológiu TX Active:

beton, TX activ, pohladovy beton

Bytový komplex 12 Lofts v Prahe – Bubenči dokončený v roku 2010 podľa návrhu architekta Johna Eislera
Fasádu objektu tvorí systém zavesených prefabrikovaných panelov z bieleho betónu TX Active, ktorého hlavným prínosom je zaistenie dlhodobej belosti. Táto spolu s presným rastrom panelov určuje charakteristický vzhľad domu.

beton, TX activ, pohladovy beton

Kostol Dives in Misericordia v Ríme

Poznávacím znamením tohto moderného kostola je práve jasnobiela farba plášťa a interiéru budovy, ktorá spolu so zasklenými plochami a vnútornými obkladmi z prírodných materiálov vytvára priestor pre nevšednú hru svetla a tieňa, hmoty a priestoru.

beton, TX activ, pohladovy beton

Vinárske skladovacie a logistické centrum nachádzajúce sa v mestečku Ludon-Médoc ležiacom v známej francúzskej vinárskej oblasti Bordeaux
Technológia TX Active je dôležitou súčasťou žiarovo bieleho vonkajšieho plášťa, ktorý príjemne kontrastuje s okolitou prírodou a zrkadlí sa na vodnej hladine priľahlého jazierka. Optimálne podmienky na uloženie až 5 miliónov fliaš vína pomáhajú zabezpečiť betón, čierny korok a moderná klimatizácia.
Foto: Arthur Péquin

beton, TX activ, pohladovy beton

Kultúrne centrum Cité des Arts vo francúzskom meste Chambéry
Vďaka vlastnostiam technológie TX Active mohol architekt siahnuť k nezvyčajnému tvaru fasádnych plôch bez obáv z postupnej degradácie pohľadového betónu organickými nečistotami. Najnovšie výskumy preukázali, že ani po ôsmich rokoch nedošlo na tejto stavbe k zmene farby postrehnuteľnej ľudským okom.

beton, TX activ, pohladovy beton

Tunel Umberto I. v Ríme, pri ktorého rekonštrukcii sa použil náter obsahujúci technológiu TX Active. Následné prieskumy potvrdili, že jeho využitie viedlo k zníženiu koncentrácie škodlivín a smogu.

Zdroj: Českomoravský cement a.s., nástupnická společnost
Foto: Julien Lanoo, Arthur Péquin, archív spoločnosti Českomoravský cement, a.s.