Rezort kultúry: Trať popred SND na vyvýšenej konštrukcii bude dunieť

Električka pred novou budovou SND na Pribinovej ulici v Bratislave.
Zdroj: JTRE

Výsledky vibroakustickej štúdie, ktorú si nechalo vypracovať Ministerstvo kultúry SR, hovoria v neprospech stavby koľajovej trate popred budovu Slovenského národného divadla (SND) v lokalite bratislavskej Eurovey.

Rezort o tom informuje v pondelok 28. novembra na svojej oficiálnej stránke. Takúto trasu električky plánuje developer s podporou magistrátu. Trať by podľa návrhu mala byť na vyvýšenej stavebnej konštrukcii reprezentujúcej viadukt či estakádu ponad podzemné garáže a technické priestory SND.

Viadukt je hlučnejší ako zemné podložie

Experti, na čele s odborníkom Stanislavom Žiaranom však na základe meraní skonštatovali, že prípadné prejazdy električiek pred novou budovou SND by vygenerovali akustické nízkofrekvenčné vlnenie a dunivý hluk, ktoré môžu negatívne ovplyvniť akustické prostredie v sálach SND.

Experti upozorňujú, že  pomer efektívnych hodnôt zrýchlenia vibrácií je viac ako 5,2-násobne vyšší na viadukte ako na zemnom podloží, čo výrazne zvyšuje nepriaznivé únavové pôsobenie na budovu SND. Vybudenie vlastných frekvencií vlastných tvarov stavebných konštrukcií nie je závislé od rýchlosti koľajového vozidla. Takže ani návrh spomaliť prechod vozidiel električky pred SND nezabráni negatívnym akustickým a vibračným dopadom.

Novú trasu odobrilo mestské zastupiteľstvo

Výstavba novej električkovej trate v úseku Pribinova – Košická – Miletičova v Bratislave by sa mala začať v roku 2024. Navrhovaná trať je dvojkoľajná s rozchodom 1 000 milimetrov. Novú trasu po Pribinovej ulici popri budove SND schválilo mestské zastupiteľstvo ešte v októbri 2021 prostredníctvom zmien a doplnkov územného plánu.

„Potvrdzuje to aj veľmi výrazný pomer efektívnych rýchlostí kmitania (vibrácií), ktorý je viac než 10-násobne vyšší na vyvýšenej stavebnej konštrukcii (estakáde, viadukte) ako na zemnom podloží,“ píše sa v analýze.

Ministerstvo nesúhlasilo už v roku 2020

„Ak odborníci v akustickej štúdii dokazujú, že variant električkovej trate pred novou budovou SND, ktorý presadzuje magistrát hlavného mesta Bratislava, môže kultúre spôsobiť nenávratné škody, verím, že tento odborný názor bude rešpektovaný všetkými stranami. V tejto veci totiž nejde o politiku, ale o kultúru,“ konštatovala ministerka kultúry Natália Milanová.

Ministerstvo venovalo v júli trase električky osobitnú tlačovú besedu za účasti vtedajšieho generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku a aktivistov. Počas nej odznelo, že MK SR zaslalo ešte v decembri 2020 negatívne stanovisko k územnému plánu, ktorý pripravilo mesto. Návrh obsahoval dve trasy električky–jedna viedla po Pribinovej ulici a druhá, kompromisná tesne poza budovu SND.

KategórieDoprava