Partneri sekcie:

Diaľnicu Vrtižer-Hričovské Podhradie v plnom profile otvoria koncom júla

Takmer 13-kilometrový úsek diaľnice Vrtižer-Hričovské Podhradie v plnom profile bude odovzdaný do užívania motoristom koncom júla. "Potvrdil to nedávny kontrolný deň na stavbe. Úsek je súčasťou diaľničného ťahu D1 Bratislava-Poprad-Košice-hranica Slovenska s Ukrajinou," povedal generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igor Choma.

Diaľničný úsek Vrtižer-Hričovské Podhradie v poloprofile bol otvorený 12. januára tohto roka. Podľa NDS stavba zahŕňa 18 mostov, zhruba 1,9-kilometrovú preložku železnice, takmer 3-kilometrovú preložku cesty II/507, dvojkilometrovú úpravu Váhu, preložky podzemných a nadzemných inžinierskych sietí, úpravy existujúcich komunikácií a potokov.

Diaľnica prechádza vedľa vodnej nádrže v Hričove a musí zohľadňovať životné prostredie. Dažďové vody z vozovky, ktoré môžu byť kontaminované látkami z motorových vozidiel, pôjdu kanalizáciou do odlučovačov ropných látok. Údaje sa budú prenášať do Strediska správy a údržby diaľnic v Čadci.

Úsek diaľnice Vrtižer-Hričovské Podhradie stavia Doprastav, a. s., Bratislava, a výstava je financovaná z úverov NDS. Tá má na Slovensku v súčasnosti v prevádzke 329 km diaľnic a 122 km rýchlostných ciest. Vo výstavbe je 73 km diaľnic a 34 km rýchlostných ciest. NDS má v tomto roku investovať vyše 19 miliárd Sk.

Zdroj: TASR

KategórieDoprava