Doprava v BSK.

Cestujúci sa musia pripraviť na zmeny v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji

Od 1. júla 2023 dôjde k úprave cien cestovného v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK).

Nové ceny sa budú vzťahovať na všetkých dopravcov zapojených do IDS BK, ktorými sú  Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ARRIVA Mobility Solutions a Dopravný podnik Bratislava (DPB). Ide o reakciu na zvýšené náklady, infláciu a výpadky v príjmoch samospráv, ktoré sú objednávateľmi verejnej dopravy.

Dopravcovia v bratislavskom regióne sa v posledných mesiacoch zaoberali optimalizáciou fungovania a úspornými opatreniami tak, aby boli dopady rastúcich nákladov na cestujúcich minimalizované. DPB okrem zníženia spotreby energií zaviedol napríklad aj všetky zastávky na znamenie, vďaka  čomu je očakávaná ročná úspora približne pol milióna eur. Zavedené úsporné opatrenia však nestačia na vykrytie výpadkov, ktorým musia dopravcovia a samosprávy čeliť.

V dôsledku inflácie (skokový nárast cien energií či náhradných dielov), legislatívnych zmien presadených vládou počas minulého roka, ktoré obrali hlavné mesto o desiatky miliónov eur ročne, aj v dôsledku nutnej valorizácie miezd v prípade DPB, sú rozpočtové možnosti Bratislavy radikálne obmedzené.

Upravený cenník MHD.
Upravený cenník MHD. | Zdroj: Mesto Bratislava

Objednávatelia verejnej dopravy tak stáli pred dvoma možnosťami – buď obmedziť a zhoršiť dostupnosť a kvalitu MHD alebo navýšiť ceny lístkov, aspoň na čiastočné vykrytie vyšších nákladov a výpadkov v rozpočte.

Prvá možnosť by obnášala rušenie niektorých liniek či obmedzovanie intervalov alebo údržby. Objednávatelia a BID sa dohodli na druhej možnosti, ktorá nezhorší kvalitu ani spoľahlivosť verejnej dopravy – jednej zo základných služieb, ktorú každý deň využívajú desiatky tisíc cestujúcich. Upravené ceny začnú platiť od 1. júla 2023.

Dostupná verejná doprava je udržateľným spôsobom mobility vo veľkých mestách a regiónoch, a záujmom objednávateľov je rozvíjanie a posilňovanie obsluhy jednotlivých oblastí.

Po vzájomnej dohode organizátora a objednávateľov dopravy v IDS BK vstupuje začiatkom letných prázdnin do platnosti nový cenník, ktorý odzrkadľuje kumulatívnu infláciu od roku 2021, kedy bola naposledy upravená tarifa. V prípade, že inflácia prekročí 3% spoločnosť BID v zmysle dohody a zaužívanej praxe navrhuje zmenu cenníka, ktorá infláciu zohľadňuje.

Upravený cenník MHD.
Upravený cenník MHD. | Zdroj: Mesto Bratislava

Úprava cien cestovných lístkov a zmeny v tarife

Ceny takmer všetkých druhov cestovných lístkov v rámci MHD v Bratislave sa od 1. júla 2023 zvýšia v priemere o 20%. Výnimkou sú predplatné cestovné lístky pre deti a mládež od 6 do 18 rokov, ktoré zostávajú v aktuálnej výške. Naďalej zostáva zvýhodnená cena pri kúpe jednorazových lístkov prostredníctvom elektronických kanálov a taktiež výrazne nižšia cena ročného predplatného cestovného lístka v porovnaní s jednorazovými lístkami.

Súčasne sú s platnosťou od 1.7.2023 upravené sadzby sankčných úhrad nasledovne:

  • Základná sadzba bude 110,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t.j. celkom: 111,10.- €
  • Znížená sadzba sankčných úhrad bude v prípade platby na mieste a do 10 pracovných dní:
    80,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t.j. celkom: 81,10 €.

Všetky zmeny v cestovných poplatkoch nájdete tu: Upravený_cenník_jul 2023