Zimný štadión Ondreja Nepelu

Ingsteel čelí zrejme špekulatívnemu návrhu na konkurz

Partneri sekcie:

Stavebnej spoločnosti Ingsteel hrozí konkurz. Firmu, ktorá stojí napríklad aj za rekonštrukciou bratislavského zimného štadióna Ondreja Nepelu, chce do konkurzu poslať spoločnosť Slovmil, s.r.o., s ktorou už roky vedie spor. 

Bratislavský okresný súd na podnet Slovmilu začal konkurzné konanie a firma tak musí obmedziť výkon činnosti len na bežné právne úkony. Podľa šéfa Ingsteelu Ivana Bezáka však ide o špekulatívny návrh na konkurz a škody, ktoré týmto konaním vzniknú, si budú uplatňovať v súlade so zákonom.

Hospodárske výsledky firmy nenasvedčujú tomu, že by bol Ingsteel v platobnej neschopnosti. „Konanie spoločnosti Slovmil voči našej spoločnosti vnímame ako špekulatívne, nátlakovo a hrubo zneužívajúce inštitút konkurzného konania v snahe prinútiť našu spoločnosť k úhrade pohľadávok, ktorých existenciu popierame,“ uviedol generálny riaditeľ Ingsteel Ivan Bezák. 

Súdia sa viacerí

Špekulatívnosť konania podľa neho podčiarkuje skutočnosť, že Slovmil nie je pôvodným veriteľom pohľadávky. Má ísť o údajnú pohľadávku spoločnosti S – Progress, s.r.o., s ktorou firma už od roku 2016 vedie súdne spory. Podotkol, že voči S – Progressu vedú súdne konania aj viacerí obchodní partneri.

Konkurzné konanie môže súvisieť s tým, že spoločnosť penalizovala jedného zo svojich dodávateľov za meškajúce a nekvalitné práce nevyplatením plnej sumy, uviedol Bezák v rozhovore pre Denník E

Spoločnosť Ingsteel pôsobí na stavebnom trhu tri dekády a trikrát získala aj ocenenie Asb stavebná firma roka spolu s ďalšími. V jej portfóliu sú občianske stavby, priemyselné stavby, športové stavby, oceľové konštrukcie a mosty či opláštenie budov. V roku 2019 dosiahla celkové tržby na úrovni takmer 53 miliónov eur a zisk bezmála 260-tisíc eur. 

Firma sa v minulosti objavila v médiách pre údajné spojenie s oligarchom Jurajom Širokým a kontroverznú rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave. Spoločnosť zákazku vyhrala ako jediný uchádzač v súťaži. Oproti prvotným odhadom sa stavba navyše predražila o viac než 90 percent. Ingsteel vtedy argumentoval tým, že zvýšenie ceny spôsobilo nadštandardné vybavenie, ktoré požadoval investor.

Firma Slovmil vznikla v roku 2017, prvé tržby evidovala o rok neskôr v objeme iba niečo cez 22-tisíc eur, následne v roku 2019 stúpli na vyše 573-tisíc eur. Podľa účtovnej závierky nemá žiadnych zamestnancov. 

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra, raj