Neobyčajné omietky 2: Gletovanie (pracovný postup)

Partneri sekcie:

Dokonale vyhladený povrch omietky, ktorý nezachytáva prach a je na nerozoznanie od hladkého povrchu sadrokartónových konštrukcií - práve taký môže byť povrch omietky upravený metódou zvanou „gletovanie“.

Gletované omietky sú vhodné nielen pod následný farebný náter fasádnou farbou, ale aj pod lesklý metalický náter. Nevýhodou gletovania je nutnosť použitia fasádnych farieb, pretože brúsený podklad nemôže zostať neošetrený. Táto omietka je pre svoju časovú náročnosť a pracnosť drahšia.

Ako na to?

Zrejme najčastejším spôsobom, ako realizovať gletovanú omietku, je naniesť pastovitú omietku zubovým hladidlom na fasádu, následne ju uhladiť antikorovým hladidlom do požadovanej hrúbky, po zaschnutí prebrúsiť brúsnym papierom a nakoniec omiesť prach. Postup je možné ľubovoľne opakovať až do dosiahnutia požadovaného vzhľadu a hrúbky omietky. Povrch možno upravovať tak ručne, ako strojne.

Ďalším spôsobom je nanesenie omietky – po jej miernom zaschnutí sa povrch následne musí vyhladiť gletovacím hladidlom, kým nie je dokonale „vyleštený“, v tomto prípade nie je potrebné následne nanášať fasádnu farbu.

Na hotovú omietku možno nanášať náter podľa výberu investora – či už štandardnú fasádnu farbu podľa vzorkovnice, tak napríklad aj metalické nátery, ktoré povrchu dodajú neobvyklý vzhľad.

Čo budete potrebovať?

  • Omietku
    napr. Baumit CreativTop Fine
    spotreba 2,9 – 4,2 kg/m2, vedro 25 kg
    následne Baumit CreativTop Pear Silk
    (zrnitosť 0,2 mm), vedro 25 kg
  • Náradie
    zubové hladidlo, zub 10 mm
    murárska lyžica
    nerezové gletovacie hladidlo
    brúsny papier
    maliarske náčinie

POZOR!

Podklad pod dekoratívne gletovanú omietku musí mať základný náter. Musí byť tiež zabezpečené, že hrúbka omietkovej vrstvy bude min. 1,5 mm.

01 Nanesenie omietky

Vnútornú omietku nanášame na stenu nerezovým, zubovým hladidlom.

01 Nanesenie omietky
1b 768×432 1 | Zdroj: Baumit

02 Porovnanie vrstvy

Čerstvú omietku následne zrovnáme na hrúbku vrstvy 1 – 1,5 mm.

02 Porovnanie vrstvy
02 Porovnanie vrstvy | Zdroj: Baumit

03 Prebrúsenie

Po zaschnutí povrch dôkladne, ale opatrne prebrúsime brúsnym papierom.

03 Prebrúsenie
03 Prebrúsenie | Zdroj: Baumit

04 Očistenie

Povrch zbavíme prachu po brúsení povrchu.

04 Očistenie
04 Očistenie | Zdroj: Baumit