Obklad podtrhujúci vizuálnu stránku objektu

Fasádne dosky EQUITONE pictura možno v procese výroby zušľachtiť špeciálnou antigraffiti povrchovou úpravou proti znečisteniu
Zdroj: EQUITONE

Farby na fasádach sa výraznou mierou podieľajú na celkovom dizajne stavebných konštrukcií. Ich vhodne zvolená kombinácia umožňuje zvýrazniť kompozíciu budovy a esteticky dotvoriť jej výsledný vzhľad, a to aj v nadväznosti na okolité prostredie. Nároky súčasnej architektúry v oblasti riešenia fasád pomáhajú napĺňať vláknocementové obklady EQUITONE.

Možnosti použitia obkladových panelov z vláknocementu na stavbách sú prakticky neobmedzené a možno nimi na fasádach vytvárať rôzne vzory a štruktúry. Zdôrazniť vizuálnu stránku objektu, ale zároveň podporiť kvalitu a funkčnosť stavby umožňujú fasádne panely EQUITONE [pictura].

Kreatívne riešenia fasád

Fasádne vláknocementové dosky EQUITONE [pictura] sú subtílne panely s hladkým a matným povrchom. Sú veľmi pevné a odolné nielen proti poveternostným vplyvom, ale aj mechanickému poškodeniu. Vyrábajú sa vo formátoch 3 100 × 1 250 mm alebo 2 500 × 1 250 mm, v hrúbke 8 a 12 mm. Obkladový materiál možno pripevniť skrytým a viditeľným kotvením na podpornú nosnú drevenú či kovovú podkonštrukciu.

Ide o nehorľavý materiál určený pre každý typ budovy s akoukoľvek výškou (trieda reakcie na oheň A2-s1, d0), dokonca aj na strešné konštrukcie. Dosky sú dostupné v niekoľkých povrchových úpravách a desiatkach farebných vyhotovení. So širokou paletou 20 moderných farieb možno vytvoriť atraktívne a kreatívne fasádne riešenia.

iroká škála odtieňov EQUITONE pictura umožňuje vytvárať opticky zaujímavé riešenia
Široká škála odtieňov EQUITONE pictura umožňuje vytvárať opticky zaujímavé riešenia | Zdroj: EQUITONE

Odolnosť proti vandalizmu

Fasádne dosky EQUITONE [pictura] možno v procese výroby zušľachtiť špeciálnou antigraffiti povrchovou úpravou. Povrch s dvojitou vrstvou akrylátovej vrstvy a vrchným náterom PU tvrdeným UV žiarením tak získava odolnosť proti nečistotám a poškriabaniu.

Obklad s antigraffiti úpravou pri prípadnom znečistení stačí svojpomocne očistiť, čím sa možno vyhnúť problematickému odstraňovaniu škvŕn a drahej sanácii v réžii špecializovanej firmy. Špeciálna antigraffiti povrchová úprava je funkčná počas celej doby životnosti fasády bez jej akejkoľvek dodatočnej obnovy.

Fasádne vláknocementové dosky EQUITONE pictura sú subtílne panely s hladkým a matným povrchom
Fasádne vláknocementové dosky EQUITONE pictura sú subtílne panely s hladkým a matným povrchom | Zdroj: EQUITONE

Široké uplatnenie v mestskej architektúre

Obklady EQUITONE [pictura] si nájdu uplatnenie najmä na stavbách s vyššími nárokmi na vizuálnu stránku. Široká škála odtieňov umožňuje vytváranie netradičných a opticky zaujímavých riešení. Špeciálna antigraffiti úprava však dáva možnosť použitia dosiek aj na verejných budovách v centrách miest, ktoré sú vo zvýšenej miere vystavené vonkajším vplyvom a znečisteniu vandalmi.

Vláknocementový obklad EQUITONE [pictura] v čiernej farbe našiel uplatnenie aj na dome smútku v Trebišove. Pri výbere materiálu na rekonštrukciu fasády tohto objektu sa zohľadňovala dobrá odolnosť fasádneho materiálu voči vandalizmu, dlhá životnosť obkladu a v prípade poškodenia možnosť výmeny jednotlivých prvkov bez potreby zásahu do celej časti fasády.

Vláknocementový obklad EQUITONE pictura v čiernej farbe našiel uplatnenie aj na dome smútku v Trebišove
Vláknocementový obklad EQUITONE pictura v čiernej farbe našiel uplatnenie aj na dome smútku v Trebišove | Zdroj: Miro Šestina

V prípade znečistenia sa poškodené miesto vyčistí roztokom na alkoholovej báze alebo špeciálnym antigraffiti prípravkom. Architekti pri rekonštrukcii tohto objektu využili aj možnosť perforácie vláknocementových fasádnych dosiek. Kusy s ornamentálnym výrezom osadili pred okná, čím vytvorili zaujímavý tieniaci a ochranný prvok.

Viac sa o tomto materiáli dočítate na www.equitone.com.

ZDROJ: PR článok spoločnosti EQUITONE

KategórieFasáda