BLoKK

BLoKK

Atelier 3M Projekt BLoKK cez ulicu susedí s Prezidentským palácom, v pešej dostupnosti sa nachádza historické centrum mesta s kompletnou občianskou vybavenosťou, ako aj množstvo obchodov, barov či reštaurácií. Lákadlom je aj komunitný priestor v podobe tradičného staromestského dvora.

Budova na nároží ulíc Vysoká a Námestie 1. mája pôvodne slúžila banke. Spoločnosť Proxenta ju kupovala s tým, že sa stane moderným kancelárskym objektom. Vývoj situácie na trhu a nevhodná svetlá výška však investora donútili tento zámer prehodnotiť.

Súčasnosť potvrdzuje, že išlo o správne rozhodnutie, keďže pandémia zmenila trendy v oblasti administratívnych budov a kancelárske priestory zostávajú neobsadené. Naopak, o rezidenčnú výstavbu je stále veľký záujem.

„Myslím si, že sme urobili veľmi dobre. Zmena administratívnych priestorov na apartmány, ktoré sú často situované v lukratívnych lokalitách, bude pravdepodobne novým developerským trendom vzhľadom na pokračujúci nedostatok nových bytov na trhu,“ potvrdil v apríli tohto roka riaditeľ developmentu skupiny Proxenta Martin Škodáček.

Po rekonštrukcii pôvodnej kancelárskej budovy vzniklo 37 apartmánov. Z nich je takmer polovica dvojizbových, ale nachádza sa tu aj 11 trojizbových apartmánov, 8 jednoizbových a 1 päťizbový apartmán. Na prízemí vznikol priestor aj pre niekoľko menších prevádzok, ktoré vhodne doplnia funkciu bývania.

K štandardu, v ktorom sa apartmány predávajú, patrí laminátová podlaha, v hygienických priestoroch obklady a sanita od renomovaných výrobcov, ako aj príprava na klimatizáciu.

Najatraktívnejšou časťou celého objektu je vnútorné átrium.
Najatraktívnejšou časťou celého objektu je vnútorné átrium. | Zdroj: PROXENTA Support

Obytným priestorom dominujú veľké okná s modrými rámami z hliníka. Obyvatelia sa nemusia obávať ani problémov s parkovaním. V podzemnej garáži je pripravených 40+ parkovacích státí.

Zmena funkcie budovy si vyžiadala výrazné zmeny predovšetkým v interiéri. Nenosné prvky sa odstránili, čo umožnilo vytvoriť apartmánové dispozície. Naopak, pri plánovanej rekonštrukcii, ktorá sa začala v júni 2021 a trvala do konca toho istého roka, sa zásadným spôsobom nemenil exteriérový vzhľad budovy.

Najatraktívnejšou časťou celého objektu je vnútorné átrium, na ktoré sa zmenila pôvodná banková hala. Určite sa stane príjemným miestom, kde sa stretnú susedia či priatelia. Je plynulo prepojené s obchodnými prevádzkami na prízemí a prístupné cez dve pasáže. Vznikol tu komunitný dvor s niekoľkými stromami, zeleňou a oddychovou zónou. Developer sa týmto spôsobom rozhodol nadviazať na tradíciu staromestských dvorov.

Rekonštrukcia administratívnej budovy na apartmány, Bratislava-Staré Mesto

Výška investície 8,035 mil. €
Developer Proxenta
Architekt Atelier 3M, s.r.o.
Zhotoviteľ PROXENTA Private Equity
Celková plocha pozemku 955 m2
Zastavaná plocha 6 947 m2
Nadzemná/podzemná zastavaná plocha 4 096 m2/2 851 m2
Celková plocha bytov 3 439 m2
Realizácia 06/2021 – 11/2021

TEXT: Zuzana Kubalová
Zdroj: PR PROXENTA Support s. r. o.