(Aj) od nás závisí, či sa podarí vyhrať boj s emisiami

Stavebný sektor je zodpovedný za 37 percent celkovej spotreby energií a takmer rovnaké percento emisií CO2. Celkom dosť! Preto sa očakáva, že bude stáť na čele aj v udržateľnosti. Musí alebo chce? My v Saint-Gobain Slovensko v tom máme jasno.

Udržateľnosť vnímame ako náš záväzok a príležitosť zostať aj do budúcna konkurencieschopnou spoločnosťou, ktorá bude prinášať riešenia. Také, o ktoré budú mať zákazníci nielen záujem, ale ktoré im zároveň zlepšia podmienky pre život.

Inovatívne stavebné materiály

Jedným z kľúčových opatrení na zníženie emisií a výraznú úsporu energií v stavebníctve je minimalizácia zabudovaných emisií v stavebných materiáloch a prácach pri výstavbe aj rekonštrukcii budov. Tými ďalšími sú zníženie energetickej náročnosti budov, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, dekarbonizácia všetkej energie dodávanej do budov a redukcia emisií pri ich správe a užívaní. V Saint-Gobain venujeme pozornosť celému životnému cyklu stavby počnúc ťažbou surovín, cez výrobu stavebných materiálov, ich dopravu na stavenisko, samotnú výstavbu, až po prevádzku budovy a demoláciu stavby.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Opierame sa pritom o inovácie, ktoré sú súčasťou našej identity. Nie náhodou patríme medzi sto najinovatívnejších spoločností na svete. Prinášame nové produkty a využívame v nich čoraz väčší podiel obnoviteľných materiálov, vrátane dreva, bambusu, konope či rôznych recyklátov. Aktuálne na Slovensku nahrádzame približne 3,5 tony vstupných surovín recyklovanými materiálmi a to bez vplyvu na kvalitu výrobkov. Z odpadu, ktorý vytvoríme, recyklujeme približne polovicu. Do roku 2030 znížime nerecyklovaný odpad o 80 %.

Takýto zodpovedný prístup by nebol možný bez vlastného výskumu a vývoja. Každoročne investujeme do tejto oblasti 400 miliónov eur. Výsledkom sú nové výrobky a riešenia, pričom každý piaty súčasný výrobok pred pári rokmi ešte neexistoval.

Na Slovensku realizujeme zber a čistenie odrezkov polystyrénu

Odpadový polystyrén sa na linke musí pretriediť a očistiť od nečistôt. Vytriedený odpad sa odovzdáva ako zmiešaný stavebný odpad naspäť do zberných dvorov.
Odpadový polystyrén sa na linke musí pretriediť a očistiť od nečistôt. Vytriedený odpad sa odovzdáva ako zmiešaný stavebný odpad naspäť do zberných dvorov. | Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Očistené, skontrolované odrezky polystyrénu sa v mlyne rozdrvia na väčšie kusy a ďalej sa melú na drvinu.
Očistené, skontrolované odrezky polystyrénu sa v mlyne rozdrvia na väčšie kusy a ďalej sa melú na drvinu. | Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Drvina je uskladnená v silách. Môže sa opätovne použiť ako vstupná surovina na výrobu polystyrénu ale má aj iné využitie. Napr. výplň tuli vakov, prímes do betónových zmesí ...
Drvina je uskladnená v silách. Môže sa opätovne použiť ako vstupná surovina na výrobu polystyrénu ale má aj iné využitie. Napr. výplň tuli vakov, prímes do betónových zmesí …| Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
V prípade využitia drviny na ďalšiu výrobu polystyrénu ju miešame so surovinou v stanovenom pomere podľa typu výrobku.
V prípade využitia drviny na ďalšiu výrobu polystyrénu ju miešame so surovinou v stanovenom pomere podľa typu výrobku. | Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Znižujeme nadspotrebu pri výrobe aj stavbe

Novými materiálmi to však nekončí. Ďalšou oblasťou s veľkým potenciálom pre udržateľné stavebníctvo je znižovanie ich nadspotreby pri výrobe a stavbe. Pomáhajú nám v tom digitálne technológie vrátane umelej inteligencie, a tiež spolupráca naprieč dodávateľským reťazcom.

To, že máme zavedený systém environmentálneho manažmentu, považujeme za samozrejmosť. Väčšina našich výrobkov je vybavená environmentálnym prehlásením o produkte, ktoré poskytuje komplexné informácie o ich dopade na životné prostredie. Environmentálne certifikáty tiež informujú o vplyve materiálu na zdravie človeka. Takže u nás žiadny azbest, neoprén či olovo.

Neškodiť nestačí

Výberom vhodných materiálov nielen eliminujeme negatívny vplyv prostredia na človeka, ale čo je ešte dôležitejšie, vytvárame kvalitnejšie a zdravšie stavby. O tom je aj naša filozofia Multi Comfort. Jej piliermi sú kvalita vnútorného vzduchu, akustický, tepelný a svetelný komfort, a v neposlednom rade udržateľnosť. V Saint-Gobain sme tak princípy zelenej architektúry pevne zakotvili do našej každodennej filozofie.

Vďaka tomu vieme zákazníkom a partnerom poskytnúť know-how, služby a praktické riešenia, ktoré im pomáhajú pri navrhovaní udržateľných stavieb.

Sme hrdí na to, že sme v téme udržateľnosti inšpiráciou aj pre ďalšie firmy, a že sa nám túto dôležitú tému darí posúvať vpred. Vďačíme za to aj strategickým partnerstvám so Slovenskou radou pre zelené budovy, Budovami pre budúcnosť, Slovenskou komorou stavebných inžinierov, či Slovenskou komorou architektov.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Vedeli ste, že drevo ako stavebný materiál vychádza z hľadiska udržateľnosti v porovnaní s oceľou, betónom či vápennopieskovými tvárnicami najlepšie, a má tak obrovský potenciál znižovať uhlíkovú stopu budov? Preto sa Saint-Gobain stal zakladajúcim partnerom Iniciatívy za moderné drevostavby, ktorá spolupracuje aj pri správnom nastavení legislatívy.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.