Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii priestorov so zvýšenou vlhkosťou?

Zvýšená vlhkosť je jedným z faktorov, ktoré treba brať do úvahy pri rekonštrukcii priestorov, kde môžete rátať s veľkým množstvom vody, ktorá zvyšuje riziko tvorby plesní. Samostatnú pozornosť si to vyžaduje pri špecifických stavbách ako sú bazény či wellness, ale aj pokiaľ sa chystáte prerábať domácu kúpeľňu či kuchyňu.

Plesne sú vláknité huby, ktoré sú nenáročné na svetlo, na svoj život však potrebujú kyslík. Práve preto sa im najviac darí v priestoroch, ktoré sú vo vyššej miere zaťažené vlhkom. Hovoríme pritom o miestnostiach, kde vlhkosť vzduchu presahuje 60-percentnú hranicu, ako sú napríklad wellness centrá, ale aj kúpeľne v domácnostiach. Ich prítomnosť rozpoznáte veľmi ľahko.

Vyznačujú sa typickými čiernymi alebo zelenými škvrnami, v žiadnom prípade však nejde len o estetický problém. Plesne spôsobujú postupnú degradáciu povrchu stien, ktorá môže viesť až k hĺbkovej degradácii, pokiaľ preniknú až do ich jadra. To už môže vyžadovať finančne náročné a zdĺhavé opravy a rekonštrukciu.

Okrem toho však plesne môžu spôsobovať viaceré zdravotné problémy – od škrabania v hrdle, cez podráždenú pokožku, až po zápaly dýchacích ciest, alergie, astmatické ťažkosti či ekzémy. Týmto problémom je najlepšie vyvarovať sa, a to už vo fáze stavby či rekonštrukcie priestorov.

Požiadavky na rekonštrukciu kúpeľní a wellness priestorov

Podľa skúseností Rigips, divízie spoločnosti Saint-Gobain, ktorá je svetovým lídrom v oblasti suchej výstavby, kladú koncoví používatelia pri rekonštrukcii dôraz práve na životnosť materiálov vo vzťahu k náročným vlhkým podmienkam a minimalizovanie rizika vzniku plesní.

Podľa pána Ľubomíra Kováča z ružomberskej spoločnosti Dekoratívne úpravy interiérov a exteriérov produkty Rigips vyhľadávajú častokrát ľudia so spomínanými zdravotnými problémami, ktoré môžu spôsobovať práve plesne:

„Produkty Rigips spotrebitelia vyhľadávajú z dôvodu, že im dokážu uľahčovať život a spríjemňovať bývanie. Najmä rodiny s deťmi, alergikmi či s ľuďmi so zdravotnými problémami, ktoré si špeciálne potrpia na zdravotnú nezávadnosť svojho bývania. Svoje uplatnenie si nájdu v každej domácnosti či zariadení.“

Pri rekonštrukcii kúpeľní alebo wellnessov je pre majiteľov dôležité aj to, aby materiály poskytovali dobrý nosný podklad na aplikáciu keramického obkladu a umožnili aj realizáciu moderných dizajnových prvkov. Bonusom je rovnako aj rýchlosť a jednoduchosť výstavby. Ideálom je teda funkčný priestor nenáchylný na vznik plesní bez kompromisov pokiaľ ide o estetické požiadavky.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Výber vhodného riešenia podľa typu priestorov

Pre každý priestor so zvýšenou vlhkosťou s vysokou kondenzáciou a každú úroveň zaťaženia vlhkosťou a vodou je potrebné zvoliť vhodné riešenie. Ako ho však vybrať, keď je prakticky nemožné dopredu stanoviť presnú úroveň vzdušnej vlhkosti, množstvo vody alebo dobu, počas ktorej bude voda pôsobiť na konštrukcie? Z dlhodobých pozorovaní stavieb a z praktických skúseností divízie Rigips sa ukazuje, že najlepším prístupom je posúdenie účelu a využitia daného priestoru.

Do kúpeľní, kúpeľňových stien a sprchovacích kútov s priamym kontaktom s vodou je ideálne použitie sadrokartónových dosiek Glasroc X, ktoré neobsahujú žiadnu organickú zložku, ktorá by mohla predstavovať živnú pôdu pre plesne. Odolnosť dosky Glasroc X voči vode je okrem impregnácie sadrového jadra zaručená aj povrchovou sklenou tkaninou, ktorá je navyše opatrená ochranným vodeodpudivým náterom.

Dosky Glasroc X vážia 10,5 kg na meter štvorcový, čo znamená že sú o 30 % ľahšie ako obyčajné cementové dosky. Ich inštalácia je praktická nielen vďaka ich nízkej váhe, ale aj vďaka ich ohybnosti. Dosky je možné použiť na oblúkové podhľady aj priečky až do polomeru 3 m bez nutnosti predchádzajúceho navlhčenia. Na ich spracovanie navyše nepotrebujete žiadne špeciálne náradie.

Naopak, priestory s vlhkosťou vyššou ako 90 % v spojení s kondenzáciou ako sú priestory bazénov, wellness zariadení, priemyselných kuchýň či priestory s vysokotlakovým čistením si vyžadujú náročnejšie riešenia, napríklad cementové dosky Aquaroc. Sú to vysokovýkonné dosky na báze cementu s mimoriadne dlhou životnosťou.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips