Vnútroblok štvrte ZWIRN s bytovým projektom ZWIRN3 v pozadí s administratívnou budovou ZWIRN OFFICE.

Výstavba štvrte Zwirn v Bratislave postupuje, v troch etapách prinesie stovky bytov

YIT Slovakia pokračuje v prácach na výstavbe etapy Zwirn 3. Nová polyfunkčná štvrť Zwirn v bratislavskom Ružinove od ateliéru Compass architekti postupne vyrastá na mieste bývalej Bratislavskej cvernovej továrne. Predpokladaný termín kolaudácie a odovzdávania bytov Zwirn 3 je v roku 2025.

Developer stavia od 2. štvrťroka minulého roka, aktuálne pracuje na úrovni podzemných podlaží. „Zwirn 3 prinesie spolu 195 bytových jednotiek – 155 bytov a 40 apartmánov. Tieto sa budú nachádzať v šiestich vchodových blokoch, ktoré sa budú líšiť svojou výškou a počtom podlaží od 5 až po 8,“ uviedol pre ASB Milan Murcko, generálny riaditeľ projektov YIT Slovakia.

Na prízemí každého bloku sa budú nachádzať aj obchodné prevádzky, ich zoznam predstaví developer v termíne, ktorý bude bližšie ku kolaudácii. Parkovanie zabezpečí 460 parkovacích miest v trojpodlažnej podzemnej garáži, kde budú aj pivničné kobky. Pivnica prináleží ku každému bytu či apartmánu a je zahrnutá v cene. „V tejto etape máme aktuálne dostupných 113 bytových jednotiek,“ dodal Murcko.

Prvú etapu doplní partner s obchodmi a službami

Aktuálne developer dokončuje aj realizáciu prvej etapy Zwirn 1, ktorá má byť skolaudovaná koncom tohto roka. Prvé bytové bloky prinesú približne 267 bytových jednotiek. Ide o bývanie vyššieho štandardu, súčasťou bytov a apartmánov je stropné chladenie, podlahové kúrenie, elektricky ovládané exteriérové žalúzie či vysoká materiálová úroveň. Dostupných je aktuálne 24 bytových jednotiek, ku ktorým developer aktuálne ponúka bonus 40-tisíc eur na zariadenie bytu.

Okrem bývania prvú etapu doplní aj živý parter s obchodnými prevádzkami, ateliérmi a službami. Jednou zo zaujímavostí Zwirnu je aj fasáda s tehlovým obkladom, ktorá po dokončení bude na Slovensku najväčšou svojho druhu.

Developer a architekti tak odkazujú na industriálnu minulosť tejto lokality. Na tú odkazuje aj využitím Bratislavskú mestskú dlažbu, ktorú na vlastné náklady využil ako prvý súkromný investor. Dlažbu, pre dizajn ktorej boli inšpiráciou ikonické ilustrácie umelcov Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu a Milana Dobeša, predstavil Metropolitný inštitút Bratislava na jeseň minulého roka.

Etapa ZWIRN 2 v bratislavskom Ružinove
Etapa ZWIRN 2 v bratislavskom Ružinove | Zdroj: YIT SLOVAKIA

Dominantou bude administratívna budova

Vo výstavbe je aj administratívny objekt Zwirn Office na rohu Košickej a Svätoplukovej ulice. Bude to dominanta štvrte so štrnástimi podlažiami nadzemnými a troma podzemnými. Vjazd do podzemnej garáže sa nachádza na Svätoplukovej ulici medzi objektom Pradiarne 1900 a blokom Zwirn 3.

Generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko v marci povedal, že umiestnenie budovy v dotyku ku križovatke vychádza z regulácie platného územného plánu, uplatnenia mestotvorných princípov pri návrhu. V neposlednom rade zohľadňuje obchodný zámer v tomto území.

Administratívny objekt čerpá z blízkosti služieb a obchodných prevádzok v parteri rezidenčných blokov štvrte. V etape bytovej výstavby Zwirn 3 bude aj vnútroblok. Má slúžiť obyvateľom bytov, rovnako pracovníkom v administratívnej budove a verejnosti.

Na otázku, či výstavba administratívnej budovy ukončí výstavbu celej štvrte, riaditeľ developerských projektov Murcko odpovedal, že nie. Narezidenčné etapy Zwirn 1 a 3 a Zwirn Office nadviaže v poradí tretia rezidenčná etapa pod názvom Zwirn 2, ktorá má od začiatku tohto roka platné územné rozhodnutie.

„Zwirn 2 prinesie do lokality ďalších 384 bytových jednotiek na maximálne 11 podlažiach, takmer 625 parkovacích miest v podzemnej garáži a 14 parkovacích miest na povrchu,“ avizoval Milan Murcko. Celá štvrť sa tak doplní o ďalšie kvalitné mestské bývanie aj priestory na dvore určené na stretávanie a trávenie voľného času. Súčasťou parteru budú ako v ostatných blokoch taktiež priestory pre občiansku vybavenosť.