Búranie administratívnej budovy Domu odborov Istropolis, november 2022.

Administratívna budova Istropolisu zmizne do konca roka. Stavebné materiály z búracích prác developer zrecykluje

Developer Immocap pokračuje pomocou špeciálneho ramena na Trnavskom mýte v asanácii administratívnej budovy komplexu Domu odborov Istropolis. Práce by sa mali skončiť do konca roka.

Asanačné práce na výškovej budove začali 20. septembra. Separovanie a zhodnocovanie stavebného materiálu by malo trvať do konca prvého štvrťroka 2023.

V súčasnosti na ploche prebieha aj recyklácia a zhodnocovanie odstránených stavebných materiálov. „Nerecyklovateľný odpad vyvážame na skládky s oprávnením na nakladanie s daným typom odpadu,“ uviedol pre ASB riaditeľ developmentu Immocapu Jakub Gossányi. Po odstránení stavebných materiálov na povrchu bude nasledovať odkrývanie a asanácia základových konštrukcií.

Búranie Istropolisu na Tranavskom mýte v Bratislave, júl 2022.
Búranie Istropolisu na Trnavskom mýte v Bratislave, júl 2022. | Zdroj: Monika Voleková

Developer považuje recyklovanie stavebného materiálu za základný postup, ktorým dokáže znižovať uhlíkovú stopu. Projekt Nový Istropolis na mieste bývalého Domu odborov Istropolis (1967/1981 – 2022, architekti Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl) sa má stať jeho vlajkovou loďou aj v oblasti udržateľnosti. Dôležitou témou je aj výrazné zníženie energetickej spotreby budov.

Bývalý Dom odborov nahradí polyfunkčný súbor Nový Istropolis (ateliér KCAP a Cityforster) s rezidenčnou a administratívnou funkciou, s kultúrno-spoločenským centrom pre 2900 sediacich, kongresovým hotelom, podzemným parkingom a verejným priestorom so zeleňou.

„Celý proces výstavby nového Istropolisu je rozdelený do viacerých fáz a po ukončení  asanácie plánujeme pokračovať v príprave infraštruktúry pre budúci projekt. Závisí to však od povoľovacieho procesu,“ avizoval riaditeľ developmentu Gossányi.

Immocap podal žiadosť o záväzné stanovisko mesta Bratislava. Zámer  je v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie na Ministerstve životného prostredia SR a paralelne pokračuje v projektovej príprave tak, aby v priebehu  roka 2023 získal územné rozhodnutie.

„Magistrát a mestskú časť Nové Mesto vnímame ako kľúčových partnerov pre projekt Nový Istropolis, a preto stretnutie s novým vedením mestskej časti bude pre pokračovanie projektu nevyhnutné,“ uzavrel riaditeľ developmentu Immocapu.

Nový Istropolis
Vizualizácia nového Istropolisu | Zdroj: Immocap