Slovensko čaká v roku 2010 kryštalizácia realitného trhu
Na realitnom trhu SR sa v roku 2010 na medziročnej báze očakáva skôr stagnácia vývoja priemerných cien nehnuteľností na bývanie. Bude to však relatívne diferencované vzhľadom na vývoj ekonomických fundamentov a nálad obyvateľstva v oblasti investovania.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Podľa jeho výskumov tieto očakávania vyplývajú z vývoja trhu realít. Z nich sa ukazuje, že mierny pokles cien domov a bytov bude na trhu pravdepodobne pokračovať aj v poslednom štvrťroku 2009. Teraz je veľa rozostavaných a nepredaných domov. „To bude tlačiť na ceny v prospech zákazníkov ako predávajúcich,“ dodal. Developeri napr. avizujú záujem ukončiť niektoré investície do konca kalendárneho roka. Tým môže nastať vyšší pokles priemerných cien na štvorcový meter obytnej plochy ako bol v 3. štvrťroku.
Priemerná cena na m2 obytnej plochy dosiahla v lete 2009 výšku 1322 eur (39 826,57 Sk), čo bola jej úroveň v lete roku 2007. Priemerná cena nehnuteľností na bývanie tak klesla, v 3. štvrťroku 2009 oproti 2. štvrťroku o 1,5 % a na medziročnej báze o 14,3 %. Pokles cien sa ukazuje miernejší, čo sa dá považovať za náznak začiatku postupnej stabilizácie realitného trhu.
Zároveň sa 3. štvrťrok vyznačoval pomalším znížením cien prenájmov a miernejším rastom cien stavebných pozemkov ako v 2. štvrťroku. Priemerná cena 1 m2 pozemku dosiahla 115 eur (3464,49 Sk). Išlo o rast – oproti 2. štvrťroku o necelé 2 % a medziročne o 29 %.
Z pohľadu regiónov podľa Cára všetky kraje ohlásili v 3. štvrťroku pokračujúci pokles priemerných cien bývania. Oproti 2. štvrťroku najmenšie zníženie cien 1 m2 obytnej plochy zaznamenali Bratislavský a Trnavský kraj a najväčšie zníženie potvrdili Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj.
Čo je predpokladom oživenia realitného trhu? V globálnom meradle je to vytvorenie potrebných podmienok na zabezpečenie ekonomického rastu. To je podľa Cára základ pre otvorenú malú ekonomiku akou je slovenská. K tomu sa musí pripojiť funkčný finančný systém, ktorý by pomáhal pri financovaní aktivít developerov aj domácností.
„V slovenských bankách si berú úvery, a to aj na bývanie, tí, čo na to majú. Vzhľadom na neistý realitný trh sa dá očakávať, že slovenské banky budú pri poskytovaní úverov ďalej opatrnejšie,“ dodal.
Zdroj: TASR