Predaj bytov by si mal developer ustrážiť

Tmavé okná novostavieb? Poloprázdne obchodné prevádzky? Aj to môže byť jedna z odvrátených stránok rezidenčnej výstavby na Slovensku. Obzvlášť v prípadoch neregulovaného či hromadného predaja bytov.

Integrácia do európskych štruktúr, prílev zahraničných investícií, ako aj kontinuálny hospodársky rast urobili zo Slovenska atraktívnu krajinu nielen pre podnikanie, ale aj bývanie – trvalé či príležitostné. Hromadný nákup rezidenčných jednotiek cudzími štátnymi príslušníkmi, ale nielen nimi, nie je preto ničím výnimočným.

„Hromadný predaj bytov jednému subjektu, respektíve príslušníkom iného štátu, ktorých primárnym cieľom je investícia, môže spôsobiť, že veľká časť bytov v rezidenčnom objekte ostane dočasne prázdna,“ myslí si riaditeľka developerskej spoločnosti FINEP Olga Petkova. „Rezidenčné objekty sú primárne určené na bývanie. Kto iný, ak nie ľudia, dokážu vdýchnuť novostavbe život a rozprúdiť v nich energiu, vďaka ktorej sa v nich dobre býva? Nehovoriac o bezpečnosti,“ dodáva Petkova.

Developerské spoločnosti a realitné kancelárie by sa mali snažiť z vyššie uvedených dôvodov hromadné predaje minimalizovať, tvrdí Petkova. I preto realizuje FINEP predaj bytových jednotiek vo svojich bratislavských či pražských projektoch prostredníctvom vlastných zamestnancov – vyškolených obchodníkov.

„Predaj bytov máme týmto spôsobom pod kontrolou. Hromadnému predaju bytov sa totiž cielene vyhýbame,“ konštatuje riaditeľka. Cudzím štátnym príslušníkom odpredáva FINEP byty iba individuálne. Vo väčšine prípadov ide o záujemcov o bývanie, ktorí na Slovensku dlhodobo pracujú, prípadne si tu už založili aj rodinu.

Zdroj: FINEP a. s.