Ponuka na realitnom trhu v posledných rokoch zaostávala za rastom dopytu

Priaznivý ekonomický rast Slovenska vytvára v posledných rokoch predpoklady pre rast zamestnanosti a zlepšovanie kúpyschopnosti obyvateľstva, a tým aj zvyšovanie možností zaobstarať si bývanie z vlastných alebo úverových zdrojov. "Dôsledkom týchto faktorov je neutíchajúci dopyt po bývaní, za ktorým ponuka na realitnom trhu v posledných rokoch zaostávala," uviedla pre TASR analytička Poštovej banky Eva Sárazová.

V dôsledku tejto nerovnováhy na trhu vzrástli od roku 2002 ceny domov a bytov na Slovensku takmer o 150 %. Len v minulom roku sa podľa štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) ceny nehnuteľností na bývanie zvýšili o 23,9 %. „Predpokladám, že medziročný rast cien nehnuteľností sa tento a na budúci rok spomalí do blízkosti 10 %. Nemalo by to až tak súvisieť s eurom ako s tým, že sa postupne rozbieha výstavba nových bytov, ktorá doteraz zaostávala za dopytom,“ vysvetľuje Michal Mušák zo Slovenskej sporiteľne. Táto skutočnosť by mala podľa neho zmierniť tlak na rast cien prinajmenšom v okolí Bratislavy.

Na rozšírenie ponuky na realitnom trhu má podľa Sárazovej vplyv aj fakt, že pre zahraničných investorov, ktorí v minulosti skupovali novostavby za účelom zisku z ich prenájmov, už nie sú nové byty na Slovensku atraktívne. Ceny prenájmov totiž stagnujú alebo klesajú. „Týchto bytov sa ich vlastníci postupne zbavujú, prípadne zbavovať začnú, čím rozširujú ponuku na trhu s nehnuteľnosťami určenými na bývanie,“ konštatuje analytička.

Vývoj cien by mal v ďalšom období závisieť od lokality ako aj od typu a veku jednotlivých nehnuteľností určených na bývanie. Rozdielny vývoj možno podľa Sárazovej očakávať u starších bytov a novostavieb. „Je veľmi pravdepodobné, že staršie paneláky zlacnejú v tých oblastiach, kde majú vysokú konkurenciu novo postavených bytov. Opačný vývoj možno očakávať v tých oblastiach, kde výstavba nových bytov stagnuje, prípadne sa takmer žiadna nerealizuje,“ predpokladá analytička.

V regiónoch s množstvom pracovných príležitostí je väčšia miera zamestnanosti, aj vyššie mzdy. Tieto silnejšie regióny potom lákajú ľudí aj z ostatných miest Slovenska, čo okrem iného zvyšuje dopyt po bývaní v týchto regiónoch, a tým aj tlak na rast cien nehnuteľností. „Typickým silným regiónom Slovenska je Bratislavský kraj, ktorý v porovnaní s ostatnými regiónmi dlhodobo vykazuje najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti a najvyššiu priemernú mesačnú mzdu,“ zdôrazňuje Sárazová s tým, že sú tu zároveň aj najvyššie ceny nehnuteľností určených na bývanie.

Zdroj: TASR