Limitom financovania rezidenčných projektov je dopyt a predané byty

Dopyt po bytoch a percento už predaných bytov ešte pred udelením stavebného povolenia alebo rozbehnutím výstavby bude pre banku limitujúci faktor financovania rezidenčných projektov. "Klienta sa budeme pýtať, či existuje dopyt na počet bytových jednotiek a aké percento bytov má už zazmluvnených, nie rezervovaných. To budú pre banku silno motivujúce faktory," uviedla vedúca oddelenia projektového financovania v Tatra banke Slavka Nagyová počas 2. ročníka Trend konferencie Reality a Development 2008 v Bratislave.

Fázovanie rezidenčného projektu a jeho účinná marketingová kampaň sú pridanou hodnotou preto, aby cash flow projektu nebol ohrozený, doplnil vedúci oddelenia Corporate Specialised Finance v ČSOB Miroslav Tym. Pripomenul, že v Česku sa vlani ukončilo 41.000 bytov, z toho bolo asi 50 % v Prahe. Veľké rezidenčné projekty sa v Česku aj na Slovensku podľa neho pomalšie predávajú. V oboch štátoch je však naďalej záujem developerov a obyvateľov aj o projekty nastavené na menší počet bytov, ale v atraktívnych lokalitách.

Problémom je, že v regiónoch mimo Bratislavy obyvatelia, uchádzači o bývanie, nie sú zvyknutí na predaj bytov pred udelením stavebného povolenia, upozornil výkonný šéfredaktor TRENDreality.sk Peter Kremský. „Postoj bánk bude taký, že musia 20 až 30 % bytov v rámci projektu predať ešte pred udelením úveru, čo zabrzdí regióny v realizácii rezidenčných projektov,“ konštatoval. Malé rezidenčné projekty sú však pre banku málo rizikové, otázkou je, čo sú ľudia vzhľadom na skutočné náklady v regiónoch schopní za obstaranie bytu zaplatiť, dodala Nagyová.

„Český trh nehnuteľností je minimálne päť rokov pred slovenským. Desať rokov vývoja tohto trhu v ČR sa SR snaží dobehnúť a platí to aj pre regióny. Česko je pred Slovenskom v rozvoji napr. budovania infraštruktúry,“ podotkol Managing Director kancelárie poradenskej firmy Colliers International v Bratislave Tomáš Krčula.

Zdroj: TASR