greefin navrat k skromnejsiemu formatu byvania esom v boji o klienta
Galéria(5)

Greefin: Návrat k skromnejšiemu formátu bývania esom v boji o klienta

Zaobísť sa bez výťahu či garáže – dvoch samozrejmých atribútov štandardu moderného bývania – je pre väčšinu dnes už nepredstaviteľné. Absencia ktoréhokoľvek z nich uberá projektu na prestíži i atraktívnosti a spôsobuje mu vážnu konkurenčnú ujmu. A práve na tomto princípe postavila, paradoxne, svoju stratégiu developerská spoločnosť Greefin, zamerajúc sa na potenciálnu klientelu, ktorej by v štartovacej fáze riešenia bytovej otázky uvedené prvky nemuseli až tak chýbať. V duchu filozofie „Radšej predávať za menej ako vôbec“ prišla po vypuknutí krízy so 4 projektmi bytových domov, ktorými vyplnila rozsahom neveľkú, no nepopierateľnú medzeru na rezidenčnom trhu v regióne Bratislava a okolie.

2stupava big image
4velkybiel2 big image
3velkybiel1 big image
greefin navrat k skromnejsiemu formatu byvania esom v boji o klienta 6144 big image
To však predstavuje iba jeden z nástrojov, ako sa na ňom udržať. Už stojace a skolaudované tri nízkopodlažné bytovky (Čierna Voda, Stupava, Veľký Biel) a jedna plánovaná (Veľký Biel) majú niekoľko spoločných menovateľov, ktoré investor vytiahol ako svoje eso v boji o klienta.

V prvom rade ide o projekty menšieho rozsahu aj formátu ponúkajúce iba zopár bytových jednotiek, zasadené do vidieckeho prostredia, nie však mimo dosahu metropolitnej Bratislavy, čo v kombinácii so skromnejším spoločným vybavením domov staviteľovi umožnilo v porovnaní s dobiehajúcimi veľkými projektmi nastaviť oveľa konkurenčnejšiu predajnú cenu. Napríklad 4-izbový byt s 93,60 m2 (vrátane terasy) vo Veľkom Bieli stál už predvlani okolo 110-tisíc eur, 2-izbový byt na Čiernej Vode s 49 m2 od 69-tisíc eur, v čom je zahrnuté už aj parkovacie miesto pri dome.

Bytové domy pri jazere vo Veľkom Bieli (4 trojpodlažné objekty, každý ponúka iba 3 štvorizbové bytové jednotky s rozlohou vyše 80 m2 a terasou s 13 m2)

Parameter veľkosti patrí vo svete realít medzi tie kľúčové. Pri pohľade z druhej strany je však zrejmé, že kríza obrátila jeho význam takmer naruby. Kým developeri veľkometrážnych bytových palácov (typicky predkrízového produktu) márne čakajú na návrat „špekulatívno-investičnej“ klientely, iní si vzali z ich chýb poučenie a zvolili si smer opačný.

Predstava ekonomicky udržateľného bývania sa takto od veľkého a predraženého vracia späť k menšiemu a cenovo dostupnejšiemu – čiže do pôvodného, štandardného rámca.

„Dôležité je nastaviť pomer nákladov a predpokladaný výnos tak, aby bol aplikovateľný aj v súčasnej situácii. Našou filozofiou je byť najlacnejší v danej lokalite, respektíve konkurencieschopní okolitým projektom,“ poznamenal pred časom na margo investičnej stratégie Greefin zástupca spoločnosti Milan Halgaš.
 
Či práve takáto cesta povedie k založeniu perspektívneho rezidenčného podsegmentu, je v tejto chvíli predčasná otázka. Najmä s ohľadom na chýbajúci výťah, ktorý pre starnúcu generáciu už neznamená ani tak komfort ako skôr nevyhnutnosť. Ani zbaviť sa nehnuteľnosti tohto typu nemusí byť časom také jednoduché – iba ak by sa všeobecne akceptovala ako štartovacie bývanie pre mladých a fyzicky zdravých, ktoré v priebehu svojej životnosti vystrieda viacerých užívateľov.

Juraj Pokorný


Polyfunkčný dom v Stupave (6 dvoj- a 3-izbových bytov od 44 do 69 m2 a s terasami od 8 do 16 m2)


Dva bytové domy Livello vo Veľkom Bieli (22 jednoizbových, 49 dvojizbových a 1 štvorizbový holobyt od 32 do 85 m2)

–>–>