aupark bratislava

Objem investícií do nehnuteľností tento rok prekonal historické maximum

Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku kopírujú trend zo zahraničia. Nárast spôsobila najmä veľmi silná investičná aktivita vo Veľkej Británii a v Nemecku.

Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku tento rok prekonal 470 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 33 percent. Najviac sa preinvestovalo do maloobchodu. Vyplýva to z tlačovej správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

„Celková výška investícií do nehnuteľností v Európe sa v druhom kvartáli tohto roku vyšplhala na sumu 70 miliárd eur,“ uvádza CBRE, podľa ktorej ide až o 45-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020.

Podľa odborníkov bol tento nárast spôsobený hlavne veľmi silnou investičnou aktivitou vo Veľkej Británii a v Nemecku. Za prvý polrok 2021 objem investícií v Európe dosiahol úroveň 125,6 miliárd eur.

„Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku kopírujú trend zo zahraničia. V druhom kvartáli 2021 sme rovnako zaznamenali vysoký objem investícií, prevažne však z dôvodu predaja Auparku, ktorý tvoril takmer 81 percent z celkového objemu investícií za toto obdobie,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka. „Za prvý polrok evidujeme objem vo výške 470 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 33 percent,“ dodáva.

Oživenia sa dočkal už aj trh s hotelmi

Spoločnosť CBRE uvádza, že za prvý polrok 2021 sa na Slovensku najviac preinvestovalo do maloobchodných komerčných nehnuteľností (59 percent), za nimi nasledovali kancelárie (20 percent) a logistické nehnuteľnosti (14 percent). Do kombinácie maloobchodu s kanceláriami sa investovalo 30 miliónov eur, čo predstavuje sedem percent z celkového objemu.

„Z hľadiska prílevu kapitálu najviac investovali práve slovenskí investori (87 percent) a investor z Austrálie (13 percent),“ uvádza spoločnosť. V rámci Európy najviac investícií zaznamenali priemyselné (nárast o 64 percent) aj kancelárske nehnuteľnosti (nárast o 37 percent), oživenia sa dočkal už aj trh s hotelmi (nárast o deväť percent). „Objem investícií poklesol len v prípade rezidenčných nehnuteľností,“ dodáva CBRE.

SITA