Bratislava, byty, Ilustračná foto

Cena priemerného bytu z druhej ruky bola v Bratislave v prvom štvrťroku 225-tisíc eur

Na sekundárnom trhu bytov v Bratislave počas prvého štvrťroka 2022 stúpli ceny. Priemerná jednotková cena bola 3 544 eur/m², čo v medziročnom porovnaní značí rast o 13,3 %.

Priemerná absolútna cena bytov z druhej ruky sa vyšplhala podľa zistení spoločnosti Bencont Investment na 225-tisíc euro, čo oproti predchádzajúcemu štvrťroku značí nárast o 5,6 %. Hranicu 200-tisíc eur prekonali aj okresy Bratislava II a Bratislava IV.

Jediný okres, kde je priemerná cena bytov tesne pod úrovňou 200-tísíc tisíc euro je okres Bratislava V. Dôvodom je nízka priemerná rozloha, ktorá je pri 60,53 m² najnižšia spomedzi bratislavských okresov. Najväčšie byty sa, ako zvyčajne, predávali v okrese Bratislava I, kde priemer predstavoval až 80,92 m². Priemerná rozloha bytov z druhej ruky v Bratislave dosahovala 64,91 m².

Nájomné rastie pomalšie

 Aj na trhu s nájomným bývaním došlo k nárastu, no podstatne miernejšiemu ako v prípade bytov na predaj. Priemerné nájomné na 1 m² sa dostalo na úroveň 12,65 eur vrátane energií. Medziročne tak došlo k rastu o 6,13 %, zatiaľ čo medzikvartálny rast predstavoval 1,16 %.

Podľa analitykov Bencont Investment treba dodať, že ide o priemer inzerátov na prenájom ponúkaných v priebehu prvého štvrťroka a efekt prenájmu bytov utečencami z Ukrajiny sa tak ešte nestihol prejaviť naplno. Prílev nových nájomcov vyvoláva zvýšený dopyt a nárast cien nájomného, pričom dĺžka trvania tohto efektu bude závisieť od vývoja vojny na Ukrajine. Priemerné nájomné 1-izbového bytu dosahovalo 497 eur, dvojizbového bytu 670 eur a trojizbového bytu 919 eur.

Ponuka bytov na sekundárnom trhu v Bratislave v 1. Q/2022
Ponuka bytov na sekundárnom trhu v Bratislave v 1. Q/2022 | Zdroj: Bencont Investments

Nedostatok novostavieb tlačí nahor ceny bytov z druhej ruky

Vzhľadom na najrýchlejší rast cien novostavieb v Bratislave od roku 2008 sa dalo očakávať, že sekundárny trh bude v cenovom raste nasledovať. Tak sa aj stalo, keď ceny starších bytov medzikvartálne poskočili až o 7,8 %.

Aj napriek tomu je však za posledné 2 roky vidieť zvyšujúci sa rozdiel medzi cenami novostavieb a cenami bytov z druhej ruky. V prvom štvrťroku 2022 dosahoval takmer 1 100 eur/m² respektíve 31%. Je tak evidentné, že extrémny nedostatok novostavieb ich ceny ženie do výšok. Sekundárny trh kvôli svojej veľkosti až taký nedostatok nevykazuje a cenový rast preto bol o niečo pomalší.

Hlavný analytik spoločnosti Rudof Bruchánik povedal, že úrokové sadzby na hypotekárne úvery rastú podstatne rýchlejšie než sa očakávalo. V kombinácii s infláciou a ešte rýchlejšie rastúcimi cenami bytov to znižuje kúpyschopnosť obyvateľstva.

„Dá sa tak predpokladať, že sa na lacnejší sekundárny trh presunie časť dopytu zo sektora novostavieb. V prípade starších bytov je často nutná rekonštrukcia, no vzhľadom na to, že rozdiel medzi starším a novým 3-izbovým bytom je dnes už na úrovni 70-tisíc eur,“ poukázal Bruchánik na rozdiely  medzi novým  a starším bytom s tým, že náklady na rekonštrukciu sa zdajú prijateľnejšie.

Analytik očakáva, že dopyt po lacnejších starších bytoch bude pokračovať, čo bude tlačiť na ich cenu smerom nahor. Vzhľadom na zhoršujú sa kúpyschopnosť obyvateľstva by však tempo rastu malo postupne spomaľovať smerom k úrovni 5-10% medziročne.

red