Milenium Trading postaví závod na spracovanie odpadu za 600 mil. Sk

Partneri sekcie:

Spoločnosť Milenium Trading, zameriavajúca sa na spracovanie plastového odpadu, bude prvým investorom v Priemyselnom parku Juh v Lučenci. Firma vybuduje v meste závod za asi 600 miliónov Sk (19,92 milióna eur). Ešte do konca budúceho roku plánujú zamestnať 50 ľudí.


„Závod začneme stavať v marci 2009, prevádzka by mala byť spustená do konca roka,“ uviedol na tlačovej konferencii zástupca spoločnosti Marián Svorad. V závode sa bude spracovávať polyetylénový a polypropylénový odpad, napríklad plastové súčasti výpočtovej techniky, odpad z elektroniky, potravinárskeho, chemického, automobilového, kozmetického, alebo farmaceutického priemyslu. Spracovateľským výstupom bude alternatívny obnoviteľný zdroj energie, napríklad ľahký vykurovací olej či technický benzín.

Spoločnosť získala na stavbu závodu 400 miliónov Sk (13,28 milióna eur) z fondov Európskej únie, zvyšok tvorí vklad investora a úver.

Podľa projektového manažéra spoločnosti Františka Bodora závod má využívať najlepšiu dostupnú technológiu šetrnú k životnému prostrediu Plastic Convert Plant. Linka spracuje ročne 17 000 ton plastového odpadu. Ten budú privážať z dvorov na separovaný odpad z okresov Lučenec, R. Sobota a V. Krtíš.

Druhú časť Priemyselného parku Juh v Lučenci s kompletnými sieťami postavili za pol roka v náklade 93 miliónov Sk (3,09 milióna eur). Mesto ho dokončilo iba nedávno na ploche asi 6,2 hektára.

Ďalším investorom v parku by mala byť spoločnosť Pavkon spol. s r.o., ktorá postaví bioplynovú elektráreň, kde sa budú spaľovať poľnohospodárske komodity.

Podľa primátora mesta Milana Marka samospráva nepretržite rokuje aj s ďalšími potenciálnymi investormi v parku. Sú to najmä spoločnosti, podnikajúce v oblasti výroby stavebných hmôt. „Počítame, že v parku nájde uplatnenie celkom asi 300 ľudí,“ pripomenul primátor. Okres Lučenec má stále jednu z najvyšších mier nezamestnanosti, dosahujúcu 17 %.

Priemyselný park Juh v Lučenci patril medzi 12 projektov, ktoré boli podporené v rokoch 2004-2006 z fondov EÚ, z Operačného programu Priemysel a služby. V prvej časti parku už niekoľko rokov vyrába autodiely spoločnosť Johnson Controls a nábytok firma Jackuliak.

Zdroj: TASR