image 98721 25 v3
Galéria(16)

Zrekonštruovaný hotel, ktorý vonia drevom – každá izba iným!

V historickom centre talianskej Florencie, v stredovekom dome, sa po rekonštrukcii zrodil moderný hotel. Jeho špecialitou je vzťah k prírode, ktorý jasne demonštruje v každej z izieb. Nečudo, že nielen architekti zrekonštruovaný priestor nazývajú „zeleným“ hotelom.

ARCHEA BENCI HOUSE CF081644
ARCHEA BENCI HOUSE CF081657
ARCHEA BENCI HOUSE CF081663
ARCHEA BENCI HOUSE CF081671
ARCHEA BENCI HOUSE CF081684 1
ARCHEA BENCI HOUSE CF081697
ARCHEA BENCI HOUSE CF081698
ARCHEA BENCI HOUSE CF081705

Každá izba drevená, ale iným spôsobom

Všetky štyri izby, ktoré sa v hoteli nachádzajú, sú charakteristické použitím dreva, a to nielen na nábytku, ale aj na stenách, obkladoch, umeleckých dielach či stropoch.

Foto: Pietro Savorelli

Každá izba má inú atmosféru na základe dreva, ktoré v nej bolo použité: orech, dub, gaštan a cyprus (mimochodom, z cyprusového dreva bola postavená Noemova archa). Z jednotlivých druhov dreva sú vyrobené podlahy a rôzne horizontálne a vertikálne prvky, ktoré ponúkajú hosťom intenzívne zmyslové zážitky, a to nielen čuchové.

Foto: Pietro Savorelli

Hniezdo, kríky, mach i stromy

Drevo a prvky z neho vytvorené si môžete ohmatať. Najdôležitejší efekt je však vizuálny. V samotnom interiéri nájdete pre dnešnú dobu čoraz vzácnejšie súčasti prírody: stromy, popínavé rastliny, vtáčie hniezdo, kríky, mach, množstvo pňov, narezaných polien a guľatiny. Celý priestor sa snaží čo najviac pripomenúť pobyt v lese. Je isté, že keď zatvoríte oči, budete sa tak vďaka vôňam aj skutočne cítiť.

Foto: Pietro Savorelli

V tomto hoteli nájdete aj televízor zabudovaný do dreva. Drevo takisto nesmie chýbať ani v kúpeľni. Doplnky, osvetlenie, použité materiály a dizajn sú plne funkčné a pritom riešené s citom k prírode ako ekologicky udržateľné.

Foto: Pietro Savorelli

Celý hotel je vlastne stromom

Teplo, pre mnohých už pomaly zabudnutého sveta prírody, preniká celým hotelom. Nábytok a zariadenie, pokiaľ je to možné, je riešené vertikálne, v snahe napodobniť stromy v lese. Metafora stromu spája celý hotel. On samotný má byť stromom, ktorého vetvami sú jednotlivé izby.

Foto: Pietro Savorelli

Spoločné priestory chodieb a obývacej miestnosti sú obložené drevenými doskami. V celom hoteli nájdete umelecké predmety – obrazy, fotografie a malé plastiky. Zo spoločnej obývacej miestnosti vedie východ na terasu, ktorá poskytuje krásny výhľad na most Ponte alle Grazie a záhrady Bardini.

Foto: Pietro Savorelli

Hotel BENCI HOUSE v skratke

Architektonické štúdio: Archea Associati
Autori: Laura Andreini, Marco Casamonti, Silvia Fabi, Giovanni Polazzi
Lokalita: Florencia, Taliansko
Realizácia: 2015 až 2016
Plocha: 150 m2

 

Sabína Zavarská
Foto: Pietro Savorelli