Z ohavy ikona parku: Premena nočného salóna v Sade Janka Kráľa je vo finále. Takto bude vyzerať vo vnútri

Partneri sekcie:

Chátrala roky, dnes sa stáva ozdobou najstaršieho verejného parku v strednej Európe. Budova z 80. rokov, kedysi známa ako nočný salón, dnes získava druhý dych generálnou rekonštrukciou, ktorá sa postupne blíži do finále. Okrem kompletne prerobeného exteriéru je dnes známa aj podoba interiéru, ktorý bude konečne na dôstojnej, až nadčasovej úrovni.

Dlhoročná hanba mesta 

Aj napriek statusu národnej kultúrnej pamiatky bola budova v srdci Sadu Janka Kráľa hanbou. Ide pritom o vzácny objekt, ktorý vznikol v roku 1982 z pera uznávaného slovenského architekta, Ferdinanda Končeka. Ten modernistickú stavbu navrhol z dvoch častí – prvá, väčšia časť smerom do parku, slúžila ako prevádzka s občerstvením. Druhá, menšia časť smerom k dnešnému obchodnému centru, slúžila ako zázemie pre pracovníkov, ktorí mali na starosť údržbu zelene v Sade Janka Krála. 

Bývalý erotický salón v Sade Janka Kráľa
Bývalý erotický salón v Sade Janka Kráľa | Zdroj: Marek Velček

Objekt takto fungoval až do 90. rokov, keď bol neodborne zrekonštruovaný. Vtedajší súkromný majiteľ urobil také dispozičné zmeny, akými znehodnotil mnohé prvky budovy. Medzi najvýraznejšie zásahy patrilo zredukovanie presklených plôch, odstránenie keramického obkladu a dobudovanie vonkajších mreží. Majiteľ zmenil aj dispozíciu budovy a zriadil tu erotický salón, čo bolo verejnosťou často kritizované. 

Táto funkcia však bola prítomná aj v treťom desaťročí tohto milénia. Išlo teda o absurdnú situáciu, z ktorej dokázalo vykorčuľovať až súčasné vedenie Magistrátu hlavného mesta, keď v roku 2021 budovu odkúpilo za 1,4 milióna eur bez DPH. Spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy následne začalo mesto plánovať jeho komplexnú obnovu.

Zo smutnej lokality miesto pre všetkých

Z objektu sa malo stať miesto pre všetky komunity a o rok neskôr už boli známe vizualizácie novej podoby objektu i podrobnosti rekonštrukcie. Návrh vznikol z pera štvorice vysúťažených slovenských architektov – kancelária Studený architekti, ateliér Ľubomír Závodný, architekt Peter Stec a kancelária Terra Florida, ktorí majú skúsenosti s obnovou budov z 20. storočia. 

Viaceré detaily obnovy komunikoval Metropolitný inštitút Bratislavy. Vďaka obnove pôvodnej presklenej fasády smerom do parku sa budova prepojí s okolitou zeleňou, a tiež s vonkajším amfiteátrom. Generálna rekonštrukcia tiež súvisí s opravením strechy a novým rozmiestnením vnútorných priečok. Pod biely spišský travertín navrhli architekti vrátiť pôvodný keramický obklad, ktorý v 90. rokoch odstránil súkromný majiteľ počas necitlivej rekonštrukcie.

EE32EE15 B970 4DF0 B1D4 25DEBFF11892 1536x1024
Rekonštrukčné práce na objekte bývalého erotického salóna v Sade Janka Kráľa – december 2023 |

Premena tiež počítala s obnovou pôvodného presklenia smerom do parku, odstránením mreží, opravením fontány, ktorá je súčasťou stavby ako aj s reštaurovaním umeleckého diela, plastiky od výtvarníčky Ľuby Končekovej – Veselej, ktoré bolo nájdené vo vnútri budovy počas obhliadok. 

Všetky tieto plány sa uskutočnili v plnej miere. O tom, že sa rekonštrukcia blíži do finále, sme podrobne informovali v decembri minulého roka. V tomto období dostala budova späť svoj tehličkový keramický obklad, ktorý sa nachádza na veľkej časti fasády. Odstránené boli pôvodné nevkusné okná s mrežami, ktoré nahradili nové a v prednej časti bola vybúraná stena, kde boli vsadené okná. Zmenou prešiel aj priľahlý verejný priestor – dlažba, ktorá bola opravená a doplnená, ale aj múrik, obkolesujúci budovu, ktorý bol vyčistený.

Okolo objektu sa ale stále nachádzal plot, pričom fontána a časť zadnej strany fasády boli prekryté plachtou. V čase našej februárovej návštevy bol už objekt bez oplotenia a odhalená bola aj zrekonštruovaná fontána, ako aj celá fasáda. Práve vo februári boli známe ďalšie informácie o budúcnosti tohto priestoru, konkrétne interiéru. 

Mesto už dávnejšie komunikovalo, že v objekte chce zriadiť gastroprevádzku, pričom novému nájomcovi bude interiér stavby odovzdaný ako holopriestor, ktorý si zariadi podľa seba. Dodržiavať však bude musieť manuál, podľa ktorého sa musí pri zariaďovaní riadiť. 

Nový nájomca je známy

Kto bude novým nájomníkom v národnej kultúrnej pamiatke je už známe. „Priestory bývalého erotického salónu v Sade Janka Kráľa sa zmenia na gastroprevádzku Ferdinand. Vyplýva to z výsledkov verejnej obchodnej súťaže na prenájom priestorov. Jej víťazom sa stala spoločnosť Wirtshaus, ktorá ich bude mať v prenájme štyri roky s možnosťou predĺženia o ďalšie tri,” uviedla tlačová agentúra TASR. 

Aktuálna podoba objektu z februára 2024 (hore) a návrh interiéru (dole)
Aktuálna podoba objektu z februára 2024 (hore) a návrh interiéru (dole) budúcej gastroprevádzky | Zdroj: Andrej Sárközi /

„Víťazný návrh získal od odbornej výberovej komisie najväčší počet bodov v kombinácii kritérií, ktoré boli rozdelené medzi ponúkanú výšku nájomného a kvalitatívne aspekty. Spoločnosť Wirtshaus by chcela s otvorením prevádzky stihnúť ešte letnú sezónu,“ priblížil hovorca Magistrátu hlavného mesta, Peter Bubla.

Pomenovanie prevádzky Ferdinand má podľa spoločnosti viacero dôvodov. Okrem toho, že je ako názov gastroprevádzky originálny či zapamätateľný, je úzko spojený s Bratislavou a Katedrálou sv. Martina, na ktorú sa návštevníci Sadu Janka Kráľa pozerajú a ktorá bola miestom korunovácii uhorských panovníkov. 

„Najfrekvento­vanejšie meno korunovácií v Bratislave bolo práve Ferdinand. Konkrétne Ferdinand II., Ferdinand IV. a Ferdinand V., ktorý bol aj posledným korunovaným panovníkom v Bratislave,“ vysvetlila firma Wirtshaus. Tá zároveň vníma názov aj ako poctu autorovi budovy, architektovi Ferdinandovi Končekovi.

Konečne dôstojný interiér

K novej prevádzke sa nedávno vyjadril aj primátor mesta, Matúš Vallo. „Keď v roku 1774 začali s budovaním Sadu Janka Kráľa, išlo o niečo výnimočné. Nielenže tvorili park, ktorý bol unikátny exotickými stromami (nevysadili tu len lipky, aj keď mohli a bolo by to jednoduchšie a lacnejšie), ale predovšetkým vytvorili vôbec prvý verejný park v strednej Európe. Výnimočný priestor pre všetkých. Je našou zodpovednosťou v tejto myšlienke pokračovať. Preto uprostred Sadu Janka Kráľa nebude erotický salón a preto nám záleží na tom, aby gastroprevádzka, ktorá tu bude fungovať, bola kvalitná a pre všetkých.”

417464883 927801268701989 5849012614574158407 n
Návrh interiéru budúcej gastroprevádzky | Zdroj: GRAU architects

Podľa primátora sa v rámci súťaže na nového nájomcu nesústredili len na výšku nájmu, ale pri rozhodovaní bola dôležitá aj kvalita. „Od rána až do večera tu preto budú okrem štandardnej ponuky aj cenovo zvýhodnené produkty s fixnutými cenami, napríklad espresso za 1 euro alebo bábovka za 1,90 eura. A kedy sa bistro s názvom Ferdinand otvorí? Verím, že už v máji,” približuje Matúš Vallo, podľa ktorého dnes nájomca pracuje na interiéri prevádzky, od kuchyne až po lampy.

Práve vizualizácie interiéru sú aktuálne najhorúcejšou správou pri tejto rekonštrukcii. O nový vizuál sa postarali architekti z ateliéru GRAU architects, ktorí už majú za sebou realizácie podobných prevádzok v Bratislave. Navrhli napríklad vnútro podniku Baryk v Starom Meste, interiér obchodu s cyklistickým oblečením Isadore Apparel na Mlynských nivách alebo prevádzku Soho v nákupnom centre Aupark. Architekti ale boli aktívni aj pri návrhoch interiérov v Banskej Bystrici.

Zrekonštruované priestory objektu v Sade Janka Kráľa konečne získajú dôstojnú, až nadčasovú podobu. Na vizualizáciách je znázornená aj otvorená kuchyňa, čo znamená, že zákazníci budú môcť vidieť priebeh prípravy jedál. Ďalej zaujme dizajnové osvetlenie ako aj farebnosť jednotlivých prvkov, čím bude priestor živší a priateľskejší k okoliu. 

Je rovnako chvályhodné, že architekti na vizualizáciách zobrazili zreštaurovanú plastiku výtvarníčky Ľuby Končekovej – Veselej, ktorej dielo sa stáva v priestore dominantným a nerušia ho žiadne iné elementy. V tomto prípade je ale na mieste otázka bezpečnosti umeleckého diela, keďže architekti k nemu umiestnili obrovský stôl pre väčší počet osôb. Zatiaľ tak ostáva nezodpovedané, ako chce vlastník či architekti zabezpečiť, aby bola plastika aj pri takejto blízkosti s ľuďmi chránená.

Aktuálna podoba objektu z februára 2024 (hore) a návrh interiéru (dole)
62ABC7B2 D147 461D B4ED B565D887CF16
417464883 927801268701989 5849012614574158407 n
417440529 927801282035321 5387828092432504166 n
417533555 927801265368656 3178729511684819022 n
417452539 927801388701977 2512292771246815023 n
417690787 927801272035322 903642296864145175 n
Aktuálne rekonštrukčné práce na objekte bývalého erotického salóna v Sade Janka Kráľa