Zľava: Tomáš Medlen, Michaela Perejdová, Jozef Bátor
Galéria(13)

YOUNG.S: Výhra architektonickej súťaže nám otvorila dvere do sveta architektúry

Partneri sekcie:

Otvorená skupina architektov a študentov architektúry vznikla ako neformálna platforma. Dnes spája svet architektonický s nearchitektonickým.

Skupina young.s architekti vznikla v roku 2012 ako neformálna platforma na (v tom čase) Fakulte architektúry STU v Bratislave (dnes Fakulty architektúry a dizajnu STU). Ešte ako doktorand založil skupinu Jozef Bátor spolu s Andreou Leitmannovou. Platforma pôsobila na začiatku v dvoch hlavných oblastiach.

Ako otvorená skupina architektov a študentov architektúry, ktorí sa zapájajú do architektonických súťaží, a ako skupina, ktorá chcela priniesť do vtedy „mŕtvej“ fakulty život v podobe rôznorodých workshopov, prezentácií, premietaní, diskusií o architektúre, dokonca i trhov umeleckých škôl. Postupom času a vplyvom okolností sa tieto aktivity vyselektovali na dve nosné – architektonickú prax a workshopy.

Drevodom Iviny, Dúbravy. Autori: Jozef Bátor, Michaela Perejdová, Tomáš Medlen, Dang The Anh, Lucia Papierniková.
Drevodom Iviny, Dúbravy. Autori: Jozef Bátor, Michaela Perejdová, Tomáš Medlen, Dang The Anh, Lucia Papierniková. | Zdroj: Alexander Haviar

Ako sa to (ne)robí

Vzniku young.s architekti predchádzalo Bátorovo pôsobenie vo viacerých architektonických ateliéroch. Najdlhšie pôsobil v skupine architekta Juraja Jančinu, ktorá mu poskytla, podľa jeho slov, ideálnu možnosť učiť sa od zabehnutejších, pochopiť aj nekreatívny proces fungovania ateliéru.

„Každé svoje pôsobenie v predošlých ateliéroch s odstupom času hodnotím ako osobne veľmi hodnotné, veď niekedy je fajn zistiť, i ako to nechceš robiť,“ hovorí dnes s odstupom. Veľmi dôležitým článkom fungovania ateliéru je aj jeho pôsobenie na FAD STU, vďaka ktorému sa snaží prirodzene prepájať svet architektonický s akademickým a vzájomne ich obohacovať.

Výber z tvorby

  • Areál MŠ a ZŠ Záhorská Bystrica (urbanisticko-architektonická štúdia)
  • Bytový dom, Makov (architektonická štúdia)
  • Polyfunkčný dom, Heydukova, Bratislava (architektonická štúdia)
  • Rezidenčný komplex Zóna Sadová, Malacky (územné konanie)
  • Interiér bytu, Bjornsonova, Bratislava
  • Rodinný dom, Slávnica, Podvažie, Bojnice, Viedeň, Bratislava
  • Poľovnícky dom, Petrovce
  • Interiér firmy Arthur D.Little, Praha

Zlom vďaka súťaži

Mladý začínajúci ateliér, ktorý nemal silné investorské zázemie ani kontakty, podľa Bátorových slov „nemal šancu dostať sa do sveta architektúry inak ako výhrou architektonickej súťaže“. A podarilo sa im to hneď v prvých dvoch, ktorých sa zúčastnili, a to Troyerovo námestie a Základná umelecká škola v Stupave.

Za svoj odrazový mostík však považuje vyhratú súťaž a následnú prípravu projektu všetkých stupňov na Premenu prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. Aktuálne je projekt v štádiu realizácie a tvorcovia ho považujú za vysnívaný, predovšetkým z hľadiska veľmi rozumných a priamočiarych ľudí, ktorí sa na ňom podieľali či podieľajú. A ako Bátor hovorí: „Je nám jasné, že táto schéma nebude platiť pri každom projekte (dúfať ale môžeme), no na ‚tenkrát poprvé‘ sme si lepšie ani nemohli želať.“

Drevodom Iviny, Dúbravy. Autori: Jozef Bátor, Michaela Perejdová, Tomáš Medlen, Dang The Anh, Lucia Papierniková.
Alfa škôlka v Seredi. Autori: Jozef Bátor, Michaela Perejdová, Tomáš Medlen, Lucia Višváderová, Kristína Rozsová.
Vizualizácia: Premena Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. Autori: Jozef Bátor, Michaela Perejdová, Tomáš Medlen, Lucia Višváderová, Dang The Anh, Lucia Papierniková.
Foto: Rozhľadňa Spišský Hrhov. Autori: Jozef Bátor, Jozef Kijonka, Peter Murín, Jakub Ptačin.
Vizualizácia: Troyerovo námestie a ZUŠ v Stupave. Autori: Jozef Bátor, Michaela Perejdová, Tomáš Medlen, Dang The Anh, Lucia Papierniková.
Zľava: Tomáš Medlen, Michaela Perejdová, Jozef Bátor
Zľava: Michaela Perejdová, Jozef Bátor, Tomáš Medlen.
Zľava: Michaela Perejdová, Jozef Bátor, Tomáš Medlen.

YOUNG.S

Rok založenia: 2012
Zakladajúci členovia: Jozef Bátor, Andrea Leitmannová
Prelomové dielo: Premena prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej
Architekti, ktorí inšpirujú: GutGut, JRKVC, DOXA

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti