Katarína Fejo a Tomáš Hanáček
Galéria(9)

BETWEEN: Sme presvedčení, že v pozícii „medzi“ môže vznikať niečo nové a výnimočné

Partneri sekcie:

Darí sa im rozvíjať vzťahy medzi miestom a príbehmi ľudí v ňom. Architektonická dvojica Katarína Fejo a Tomáš Hanáček formuje názory študentov v rámci akademického ateliéru. Between nie je nič medzi.

Isto poznáte meno architektonického ateliéru a ich členov nielen z vyhranej súťaže na návrh riešenia obnovy a rozvoja areálu Kúpeľov Sliač. Katka by svoju energiu mohla rozdávať. A spolu s Tomášom tvoria vybalansované pracovné duo. Between nie je nič medzi, a predsa.

„Between plnohodnotne rozvíja vzťahy medzi mestom a architektúrou, medzi architektúrou a verejným priestorom, medzi verejným priestorom a krajinou, medzi miestom a príbehmi ľudí. Sme presvedčení, že v pozícii „medzi“ môže vznikať niečo nové, výnimočné,“ vysvetľuje architektka.

Progresívne a moderné architektonické štúdio pôsobí v oblasti komplexného plánovania, urbanizmu, architektúry a verejných priestorov. Mesto je im blízka téma, a (nielen) preto navrhujú moderné riešenia pre rozličné typy mestského prostredia. Využíva inovatívny prístup založený na komunikácií so samosprávami, investormi a komunitami. Navrhujú komplexné vízie a realizácie za účasti podporného interdisciplinárneho tímu.

Liberec – Papírové náměstí 2022, súťažný dialóg. Spolupráca: G-Arch (krajinárske riešenie).
Liberec – Papírové náměstí 2022, súťažný dialóg. Spolupráca: G-Arch (krajinárske riešenie). | Zdroj: BETWEEN

Kvalitný základ

Založeniu ateliéru predchádzali u Fejo roky naberania skúseností nielen v rodinnom ateliéri, no predovšetkým štúdiom v zahraničí. Niežeby jej rodinné zázemie nevyhovovalo, chcela sa posunúť sama. Pred siedmimi rokmi jej bol udelený doktorát v odbore urbanizmus a prijala ponuku asistentského miesta na Fakulte architektúry STU v Bratislave.

Práve tu vytvorila s Hanáčkom architektonickú dvojicu, ktorá formuje architektonické názory študentov v rámci akademického ateliéru VA Fejo & Hanáček. Previazanosť s medzinárodnou scénou dokazuje aj niekoľkoročná popularizácia architektúry na Slovensku.

Výber z tvorby

  • obnova a rozvoj Kúpeľov Sliač
  • revitalizácia Mlynského náhonu v Košiciach
  • Revitalizácia pešej zóny v Trenčíne
  • Transformácia nábrežia v Námestove
  • medzipriestory pražskej tržnice
  • Bytový dom s polyfunkciou v Trnave
  • Papírové námestí, Liberec

„V rámci nej sa snažíme spolu s kolegami pravidelne pozývať renomované svetové architektonické osobnosti prednášať na pôdu fakulty architektúry,“ vysvetľuje architektka. Aj takéto skúsenosti sú pre študentov na nezaplatenie. Tomáš má rád nábrežia, poctivé domy a pravdivé miesta s odtlačkom histórie i súčasnosti.

„Na architektúre ma baví jej ľahkosť a flexibilita,“ rozpráva. Spolu s Katkou a celým Between tímom robí architektúru pre radosť. Niet divu, že sa zapája do súťaží a profesionálnych výziev. V súčasnosti pôsobí aj ako odborný asistent v Ústave urbanizmu a územného plánovania FAD STU.

VIZA 1 FINAL
Vizualizácia: Bytový dom s polyfunkciou v Trnave. | Zdroj: VIZE

Architekti vedú vlastný vertikálny ateliér Fejo & Hanáček, ktorý sa zameriava sa na tému regenerácie nábreží a priemyselných brownfieldov či súčasnú typológiu mestských priestorov. Ako konzultant za FAD STU sa podieľal na projekte participatívneho plánovania mesta Trenčín si Ty.

Popri architektúre má jednoznačne zaujímavé koníčky. Venuje sa tancu, réžii a choreografii. Ostáva len dúfať, že neskončia v známom televíznom programe, ale poriadne to roztočia na pôde našej architektonickej scény.

Katarína Fejo a Tomáš Hanáček
Katarína Fejo a Tomáš Hanáček
Katarína Fejo a Tomáš Hanáček
Liberec – Papírové náměstí 2022, súťažný dialóg. Spolupráca: G-Arch (krajinárske riešenie).
VIZA 1 FINAL
Pešia zóna. Rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice v Trenčíne.
Námestovo – transformácia nábrežia, urbanisticko-architektonická súťa
Revitalizácia Mlynského náhonu v Košiciach

BETWEEN

Rok založenia: 2021
Zakladajúci členovia: Katarína Fejo, Tomáš Hanáček
Prelomové dielo: Kúpele Sliač a Pešia zóna Trenčín
Architekti, ktorí inšpirujú: GutGut, BKPŠ | Kusý – Paňák, Ferdinand Milučký
Architekti, ktorí ovplyvňujú: Herzog & de Meuron, Kees Christiaanse /KCAP, Christian Kerez

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti