Výškový dom chce kultivovať priemyselnú zónu
Galéria(5)

Výškový dom chce kultivovať priemyselnú zónu

Partneri sekcie:

Revitalizácia bývalej priemyselnej zóny v Bratislave ohraničenej ulicami Chalupkova, Bottova a Landererova signalizuje reálne zmeny. Patrí k nim aj projekt novostavby výškového domu, ktorý bude slúžiť na bytové a administratívne účely a v prízemí sa ráta aj s občianskou vybavenosťou. Budúca stavba sa nachádza na zastavanej parcele uprostred zvyšku zástavby výrobných hál a administratívnych budov, ktoré boli historicky včlenené do tejto v minulosti okrajovej zástavby Bratislavy.

Výzvy lokality
„Pokiaľ sa pred revolúciou  kládol dôraz na hromadnú bytovú výstavbu, na typizáciu a na čo najštandardnejšie vyhotovenie objektu, dnes je situácia diametrálne iná a súčasnosť prináša veľa zmien aj v tejto oblasti,“ hovorí architekt Jaroslav Meheš. „Konečne sa objavuje dlho očakávaná rozmanitosť a osobitosť prezentujúca svojich tvorcov.“

Jednou z takýchto lokalít je aj územie na nábreží Dunaja, oblasť medzi Starým mostom a mostom Apollo. Územie, ktoré príliš dlho spalo, postihnuté dodnes nie celkom zahojenými ranami druhej svetovej vojny. Lokalita, kde záťaž znečistenia ropnými látkami v podloží a typom priemyselno-administratívnej zástavby predstavovali v minulosti ekonomicky neriešiteľný problém. Blízkosť vodného fenoménu Dunaja a historického centra však predurčili tomuto miestu osobitnú a výnimočnú úlohu, ktorú zohľadnil aj nový územný plán mesta. Prisúdil jej charakter tak prepotrebného administratívno-obytného centra s výškovými objektmi nového City – Downtownu. 

„Architektúra v tejto lokalite musí byť výpoveďou dnešnej doby, musí niesť pečať výnimočnosti a rozmanitosti a tvoriť dôstojný kompozičný „pendant“ historickému jadru mesta ako aj hradnému palácu na skalnom návrší,“ tvrdí Jaroslav Meheš.

Obsah a funkcia

Navrhovaný výškový objekt je situovaný na križovatke dvoch ulíc – Bottovej a Chalupkovej. Svojou polohou je predurčený akcentovať nárožie a byť záchytným bodom viacerých smerov. Tomu sa prispôsobuje aj hmotová skladba, ktorá vypovedá o svojej vnútornej funkcii. Parter, ktorý tvoria obchodné priestory, je zvýšený a celý zasklený. Vťahuje okoloidúceho do svojho vnútra a cez pasáž ho privedie do vyšších hotelových podlaží.

Medzi parter a hotelovú časť autori vložili parkovací objekt, ktorý tvorí svojou hladkou indiferentnou hmotou podnož hotelovej časti. Tá je rozčlenená na dva rovnocenné celky, povrchovo dotvarované loggiami a balkónmi. Na plochej streche hotelovej časti je navrhnutá zelená plocha s fontánou, detskými aktivitami, vyrastenou zeleňou a nekrytou sochárskou galériou.

Nad jednou z hotelových častí sa týči obytná veža. Jej tvar je nebadane konkávny a prerušovaný prepracovane komponovanými balkónmi, arkiermi a zasklenými plochami. Ukončenie objektu tvorí kompozícia troch oceľových markíz, ktoré umožňujú relaxačné aktivity aj pre bývajúcich v tejto pohľadovo veľmi atraktívnej polohe.

Podľa architekta Meheša sa jednotlivé funkčné celky snažia žiť svoj samostatný život. Vzájomnou odlišnosťou a farebnosťou vylučujú prvoplánovú monumentalitu a vyhýbajú sa veľkým zaskleným plochám, ktoré by nedovoľovali vyznieť tvaru a skulpturálnosti architektúry. Tá sa v súčasnosti totiž často obmedzuje na bezduché zasklené indiferentné bloky.    

Novostavba čerpá výrazové prostriedky prevažne z postmoderny a striedaním i vhodným pomerom zasklených a pevných plôch a ich striedaním by mala byť vítaným kontrastom k techno architektúre susedných parciel.

Centrum Bottova, rekonštrukcia a nadstavba polyfunkčného objektu
Miesto: Centrum Bottova, Bottova ul., Bratislava
Investor: VARA 7, s. r. o., Bratislava
Autori:
Ing. arch. Jaroslav Meheš
Ing. arch. Dana Janíčková
Úžitková plocha:
30 900 m2 (nadzemná časť)
5 627,6 m2 (podzemná časť)
Zastavaná plocha: 3 333 m2
Zastavaný priestor:
144 449,2 m3 (nadzemná časť)
23 994,5 m3 (podzemná časť)
Výška: 80,7 m
Funkčné využitie: bývanie, apartmánový hotel, občianska vybavenosť, garáže
Počet bytov: 222
Predpokladané náklady na realizáciu: 28,2 mil. eur
Začiatok výstavby: marec 2011
Ukončenie výstavby: marec 2013

(pet)
Vizualizácie: Archinex

Článok bol uverejnený v časopise ASB.