V centre, a predsa v prírode
Galéria(3)

V centre, a predsa v prírode

Partneri sekcie:

Na atraktívnom mieste v Salzburgu, pod približne päťsto metrov vysokým vrchom Reinberg, sa začala 20. septembra výstavba nového obytného súboru. Údajne posledná voľná stavebná parcela v širšom strede mesta tak v roku 2009, keď je naplánované dokončenie stavby, zažiari zaujímavou architektúrou newyorského ateliéru sestier Gisue a Mojgan Haririových.

Newyorský ateliér Hariri & Hariri vyhral v dobre obsadenej súťaži, vyhodnotenej v auguste minulého roka, s koncepciou štyroch objektov zoskupených okolo vnútorného priestranstva so zeleňou. Koncepcia vychádza z historickej zástavby. Podobnú, ale oveľa komplikovanejšiu koncepciu predložil v súťaži Japonec Kengo Kuma.

Na približne dvojhektárovom pozemku vznikne obytný súbor s približne sto bytmi v troch rôznych štandardoch. Na jeho okraji adaptujú budovy bývalého pivovaru z 19. storočia na školu s internátom a klenuté pivnice využijú ako galériu. Haririových domy budú maximálne osempodlažné s dvojúrovňovou podzemnou garážou. Budú stáť na užších postumentoch, čím vznikne efekt, akoby sa vznášali.

Jedným z kladov riešenia je obohatenie prírodnej scenérie, strmej skaly lomu, kde sa ťažil kameň už takmer pred päťsto rokmi, umelým potokom s vodopádmi. Popri ňom povedie verejne prístupný chodník so vstupom do wellnesscentra.

Súkromie obyvateľov nebude narušené, keďže poschodia budú vysunuté nad chodník. Z osemnástich súťažných návrhov prvok vody figuroval iba v dvoch ďalších, aj to v odlišnej podobe umelého jazera, napríklad v projekte hamburského ateliéru Bothe Richter Teherani, ktorý spolu s nórskou Snøhettou patril medzi tých, čo vypracovali koncepcie výškových budov. Sestry z ateliéru Hariri & Hariri sú známe aj ako bytové architektky a dizajnérky nábytku, zrkadiel a najmä svietidiel. V decembri minulého roka mal svetovú premiéru obdivovaný luster Rock Crystal s využitím LED pre Swarowského, ku ktorému navrhli aj nástenné svietidlá.

Karol Klanic
Vizualizácie: Hariri & Hariri – Architecture