Ústredie Slovenskej sporiteľne
Na Tomášikovej ulici v Bratislave sa nedávno dokončila budova ústredia Slovenskej sporiteľne. Pôsobí decentne a pomerne uzavreto, a to nielen architektonickou koncepciou, ale aj inými výrazovými prostriedkami – takmer monochromatickou farebnosťou, nenápadnými stavebno-konštrukčnými detailmi, pravidelnou ortogonálnou štruktúrou stavebných prvkov a celkovým minimalistickým vyžarovaním. Technický charakter budovy podčiarkuje aj využitie viacerých zaujímavých technických a konštrukčných noviniek.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Príbeh jednej budovy
„Alternatív bolo viac – od úvah, ako zrekonštruovať pôvodné objekty, cez analýzy nájomných priestorov, ktoré ponúkal trh realít v Bratislave, až po zvažovanie, či nepostaviť vlastný objekt podľa vlastných predstáv. Okrem špecifikovania technických parametrov budovy a jej vybavenia sa predovšetkým analyzovali a porovnávali ekonomické prínosy každej alternatívy.
Ekonomicky najnevýhodnejšou, technicky najkomplikovanejšou a s najmenšími benefitmi bola alternatíva rekonštrukcie pôvodných objektov. Nájom hotových priestorov je efektívnejší pri kratších nájomných obdobiach. Vzhľadom na to, že Slovenská sporiteľňa má nielen dlhoročnú históriu, ale počíta s fungovaním aj v budúcnosti, ekonomicky najefektívnejší bol variant výstavby vlastnej budovy. Keďže život nie je iba o peniazoch, jedným z dôležitých cieľov bola tiež snaha, aby aj navonok reprezentovala budova Slovenskú sporiteľňu ako lídra na slovenskom bankovom trhu,“ dopĺňa Š. Máj.
„Po rozhodnutí postaviť novú budovu nastala nemenej dôležitá fáza precízneho analyzovania potrieb a požiadaviek na ústredie našej banky, ale aj jej dcérskych spoločností, a hľadanie vhodných pozemkov pre budovu s kapacitou 1 500 až 1 600 zamestnancov.
V hre bolo viacero zaujímavých lokalít, no parcela na Tomášikovej ulici nás presvedčila najmä dopravnou dostupnosťou a jednoduchosťou pri príprave pozemku na výstavbu,“ pokračuje Ing. arch. Ingeborg Vodrážková, riaditeľka divízie Správy majetku a výstavby Slovenskej sporiteľne. Slovenská sporiteľňa si starostlivo pripravila aj scenár, ako naložiť s pôvodnými budovami a včas ich predala.
Architektúra
Pri výbere architekta sa banka rozhodla zorganizovať vyzvanú súťaž, ktorej sa zúčastnilo sedem svetových a slovenských ateliérov – okrem víťazov Jabornegg&Pálffi z Rakúska, ktorých návrh sa zrealizoval, sa úlohy navrhnúť koncept budovy zhostili aj Dominique Perrault, Querkraft z Rakúska, nemecký ateliér Ingenhoven, rakúski architekti Riegler a Riewe, slovenské ateliéry zastupovali Architekti BKPŠ a architektonická kancelária ZÁVODNÝ AA.
Medzinárodnú porotu, ktorej predsedal rakúsky architekt Eberle, presvedčil jednoduchý koncept budovy štvorcového tvaru s rozmerom približne 70 metrov, uprostred ktorého je štvorcové átrium s rozmerom 40 m. Je zaujímavé, že až štyri zo zúčastnených projektov vsadili na podobnú koncepciu s átriom. Víťazný projekt však ako jediný stavil na odvetrávané a ľahko zastrešené átrium, ktoré si nevyžaduje vykurovanie či chladenie.
„Základným zámerom pri návrhu ústredia Slovenskej sporiteľne bolo vytvoriť kompaktnú hmotu zapadajúcu do urbanistickej štruktúry okolia,“ hovorí o návrhu budovy architekt Zeljko Ivosevic z rakúskeho ateliéru Jabornegg&Pálffi Architekten.
Na prízemí je okrem pobočky Slovenskej sporiteľne a vstupných priestorov ústredia jedáleň s kuchyňou, vzdelávacie centrum (tzv. akadémia) a kongresová časť, pričom každý z týchto priestorov má bezprostredný kontakt s átriom. Na ostatných podlažiach sa nachádzajú administratívne priestory riešené prevažne ako open-space, ktoré sa doplnili rokovacími miestnosťami, kuchynkami, sociálnymi zariadeniami a technickými priestormi. V súčasnosti majú všetky priestory využívať pracovníci Slovenskej sporiteľne a jej dcérskych spoločností. Átrium sa má využívať ako malé vnútorné námestie. Vytvára spoločný priestor pre zamestnancov banky a počas celého roka sa na ňom plánujú konať rôzne akcie pre klientov i zamestnancov.
Budova svojím neutrálnym a uzavretým výzorom prejavuje istú rezervovanosť, vytvára vlastný svet vo svete, čo je však na charakter budovy – ústredie banky – celkom adekvátne. Minimalisticky poňaté riešenie budovy sa doplnilo využitím mnohých technických a konštrukčných noviniek. „Myslím si, že nová budova ústredia Slovenskej sporiteľne svojím technickým riešením úspešne nadväzuje na výnimočnosť budovy na bratislavskom Námestí SNP z 30. rokov minulého storočia, ktorej autorom je architekt Juraj Tvarožek. Tá bola v čase svojho vzniku nositeľkou mnohých technicky zaujímavých a novátorských riešení,“ konštatuje I. Vodrážková.
Koncert pre techniku
Nosnú konštrukciu tvorí železobetónový skelet s monolitickými stropmi, ktoré sú od druhého nadzemného podlažia vyššie odľahčené. Vďaka odľahčeným stropným doskám U-BOOT sa mohlo zväčšiť rozpätie medzi nosnými stĺpmi. „Znížil sa aj tlak na základovú dosku, ktorej hrúbka vďaka použitiu stropov U-BOOT mohla byť menšia. V iných variantoch sa dokonca väčšinou muselo uvažovať o zakladaní na pilótach. Táto úspora sa významne odrazila na znížení celkových nákladov,“ vysvetľuje Ing. Zuzana Šramová zo spoločnosti Gleeds Slovensko, ktorá pre investora zabezpečovala externý projektový manažment a kontrolu nákladov.
Na pozemku je pomerne vysoká hladina spodnej vody, preto sa využila jedna z ďalších zaujímavých technológií – paženie stavebnej jamy metódou mix-in-place. „Pri hĺbení stavebnej jamy sa vyvŕtaná zemina zmieša s betónom a táto zmes ostáva na okraji stavebnej jamy. Po stvrdnutí chráni stavebnú jamu proti spodnej vode, čo uľahčuje budovanie základových konštrukcií,“ pokračuje Z. Šramová.
Átrium sa zastrešilo membránovou konštrukciou s rozmermi 40 × 40 metrov, ktorú tvoria vankúše z priehľadnej fólie. Tie sa permanentne nafukujú vzduchom a sú napnuté na oceľovú lanovú konštrukciu. Membránová konštrukcia chráni átrium pred dažďom, snehom a vetrom, do átria však cez medzery pod strešnou konštrukciou preniká čerstvý vzduch. Membrána rozptyľuje a prepúšťa slnečné svetlo, na dvoch vnútorných fasádach átria sa na lepšiu možnosť regulovať množstvo dopadajúceho slnečného žiarenia aplikovali slnečné clony.
Na prízemí budovy je osem stĺpov, ktoré sú zaťažené hodnotami tlakových síl až do 7,64 MN. Po statických analýzach sa rozhodlo, že ideálnym riešením je použiť spriahnuté oceľobetónové stĺpy, v ktorých oceľová časť prierezu pôsobí spriahnuto s betónovou časťou prierezu. Stĺpy majú kruhový prierez s priemerom 450 mm a celková dĺžka každého stĺpa je 7,4 m.
Jednou z ďalších technických noviniek, ktoré našli uplatnenie v budove centrály banky, sú samočistiace stropy v kuchyni. Po ukončení varenia sa čistiace registre, ktoré filtrujú odsávaný kuchynský vzduch, automaticky premyjú saponátovou vodou, čo zabezpečí ich dokonalé vyčistenie. Takéto stropy nevyžadujú preto žiaden pravidelný servis, výmenu filtrov či manuálne čistenie.
Zamerané na užívateľský komfort
„Na kvalitu vnútorného prostredia sme kládli maximálny dôraz,“ hovorí o prioritách riešenia budovy Ing. arch. Zuzana Pavlová, PhD., z divízie Správy majetku a výstavby Slovenskej sporiteľne. „Vnútorná klíma spĺňa najvyšší štandard – nízkotlakové prívody čerstvého vzduchu vedú z podlahy; jemné, sálavé a neagresívne chladenie a kúrenie zasa zo stropu. Zamedzili sme tak fúkaniu a chladu na hlavy alebo na nohy užívateľov priestoru, teplotné spády sú pri prevádzke budovy veľmi nízke. Toto riešenie podľa prepočtov zabezpečí vyšší štandard vnútornej klímy než klasické fan-coily,“ upresňuje Z. Pavlová. O vnútornú klímu sa starajú vykurovacie a chladiace stropy. Tie vďaka integrovaným rozvodom umožnili navrhnúť transparentnú fasádu, ktorá siaha od podlahy až po strop, čo sa kladne prejavilo aj na celkovom výzore budovy.
„Aj keď riešenie technických zariadení budovy zabezpečuje pri uzatvorenej transparentnej fasáde optimálnu vnútornú klímu, rozhodli sme sa dať užívateľom priestoru možnosť otvoriť si okno. Je to pravdepodobne skôr otázka psychológie, otváranie okien z hľadiska vytvorenia lepšej klímy nemá opodstatnenie. Považujeme to však za poskytnutie určitého nadštandardu, keď človek môže kedykoľvek pristúpiť k oknu, nadýchať sa čerstvého vzduchu z exteriéru a mať tak bezprostredný kontakt s okolím,“ pokračuje Z. Pavlová.
Všetky procesy v budove riadi centrálny systém – osvetlenie, kúrenie, chladenie, vzduchotechniku, tienenie, ale aj kontrolu vstupu a pohybu v budove či parkovanie. Režim budovy sa bude dať ovládať aj na diaľku. Budova sa riadi v moduloch so šírkou 2,7 metra, čo umožňuje lepšie vyhovieť rozličným požiadavkám a subjektívnym pocitom ľudí na jednotlivých pracoviskách. Pri otvorení okna systém na danom mieste automaticky vypne chladenie a kúrenie, aby sa minimalizovali úniky energií.
Dvojitá transparentná fasáda, ktorá sa realizovala na budove ústredia Slovenskej sporiteľne, nemá podľa jej tvorcov ani tak úlohu vytvorenia vnútornej klímy, ale zabezpečuje skôr akustickú a protiveternú ochranu. Práve spomínanou možnosťou otvárania okien sa nedajú optimálne využiť tepelnotechnické výhody dvojitej klimafasády, ako je pasívne využívanie slnečnej energie či nočné chladenie. „Psychologický komfort zamestnancov sme však považovali za prvoradý a uprednostnili sme ho pred optimalizáciou fungovania fasády,“ vysvetľuje Z. Pavlová.
Parkovací kamerový systém bude evidovať všetky evidenčné čísla vozidiel s oprávnením využívať podzemné garáže, podľa čoho umožní aj vjazd vozidla do nich. Systém bude evidovať tiež kapacity voľných miest a navigovať prichádzajúce autá na správne miesto. Parkovacie miesta v garáži sú určené najmä zamestnancom a ohláseným návštevám banky, pre ostatných návštevníkov sú určené parkovacie miesta na priľahlom teréne.
Ústredie Slovenskej sporiteľne
Miesto: Bratislava, Tomášikova ul.
Investor: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Generálny zhotoviteľ: PORR (Slovensko) a. s.
Architekti: Jabornegg&Pálffy Architekten
Generálny projektant: Bau Plan, s. r. o.
Autori konštrukcie a technológie objektu: Vasko+Partner Inžinieri, s. r. o.
Externý projektový manažment a kontrola nákladov: Gleeds Slovensko, s. r. o.
Územné rozhodnutie: marec 2006
Stavebné povolenie: august 2006
Začatie výstavby: október 2006
Ukončenie výstavby: júl 2008
Počet podzemných podlaží: 2
Počet nadzemných podlaží: 10
Kapacita budovy: 1 600 pracovných miest
Podzemné parkovacie miesta: 340
Parkovacie miesta na teréne: 65
Celková podlažná plocha: 55 520 m2
Kancelárska plocha: 29 000 m2
Subdodávatelia:
Zemné práce, železobetónové konštrukcie: Združenie Metrostav SK a Doprastav
Vykurovanie, chladenie, vzduchotechnika: ABC Klima
Prvky suchej výstavby: ORCO, s. r. o., Lindner Slovakia, s. r. o., Scheiner Trockenbau GmbH
Zateplenie: MPL STAVING, spol. s r. o., Július Mrva – Toptra
Membránová strecha: Hightex International AG
Vykurovacie a chladiace stropy: MWH Barcol-Air AG
Sanita: TECHMONTSTAV, spol. s r. o.
Hydroizolácie: HSH Izol, s. r. o.
Koberce: Koratex
Prírodný kameň: Hasenkopf, s. r. o.
Výťahy: ThyssenKrupp Výťahy, s. r. o.
Rozvody vysokého napätia: Elektromont Brno, a. s.
Kuchynské technológie: ELECTROLUX SLOVAKIA, s. r. o.
Sklené dvere, sklené priečky, prvky z nehrdzavejúcej ocele: BLASL Vertriebsges
Drevené dvere: Tischlerei Riedel GmbH
Mobilné priečky: scandium, s. r. o., Steuer Bauelemente
Osvetlenie: ER&P, spol. s r. o.
Riadiaci systém budovy: HGA GmbH
Oceľové dvere: Tortec Brandschutztor GmbH
Liate podlahy a vyrovnávacie potery: XFLOOR, s. r. o.
Zasklené fasády: Alu Sommer
Strešné akustické panely: FORSTER Metallbau GmbH
Sprinklery: ACCURO Slovakia, spol. s r. o.
Martina Jakušová
Foto: Dano Veselský