tatra grand residence
Galéria(2)

TATRA GRAND RESIDENCE

Partneri sekcie:

Účelom  navrhovanej výstavby polyfunkčného objektu je posilniť priestor  centra mesta o aktivity občianskej vybavenosti doplnené o funkciu bývania.
Celková koncepcia riešenia polyfunkčného  objektu Dunajská – Bratislava je založená na poznaní lokality, jej významu a polohovej atraktivity. Vychádza z ÚPN – Zóny Dunajská a rešpektuje týmto dokumentom stanovené princípy funkčného využitia územia a jeho regulácie. Súčasne v realizačnom projekte  prezentujeme riešenie, ktoré je objemovo a architektonicky citlivo kreované s ohľadom  na špecifický charakter lokality.

tatra grand residence 7157 big image
Novostavba
Bratislava, Dunajská 6 – 8
Autor architektonického riešenia:  Ing. arch. Peter Jančo, Ing. arch. Eva Jančová, PhD, Ing. Milan Árendás, Ing. arch. Lenka Beňušová, Ing. arch. Martina Pintérová, Ing. Eva Takácsová, Ing. Dávid Vadkerti
Projektant architektonickej časti: BRUMI UNO CONSULTING, spol. s r. o.
Projektant – betónové a oceľové konštrukcie, statika stavby:  Ing. Jozef Baran
Hlavný zhotoviteľ: ZIPP BRATISLAVA spol. s r. o.
Hlavný stavbyvedúci: Ing. Jozef Kis
Stavebník: CENTRUM BÝVANIA, s. r. o. 
Dozorná činnosť: Ing. Vladimír Stančík     
Celkové investičné náklady bez DPH: neuvádzajú sa
Stavebné náklady bez DPH: 9,0 mil. €
Lehota výstavby: 12/2009 – 09/2011

Umiestnenie stavby v širšom území
Riešený objekt sa nachádza v katastrálnom území Bratislava Staré mesto. Ako bližšia lokalizácia parciel v území je označená Dunajská ulica. Jedná sa o parcelné číslo 8870/1, 8871/1, 8875/1 a 8875/3 a pozemok o celkovej ploche 1338,00m2. Pozemok je zo severnej strany ohraničený Dunajskou ulicou, zo západnej existujúcim objektom Omnia, z východnej strany pripravovanou výstavbou a z južnej strany objektmi Grösslingova 15, 17 a 19.

Celková koncepcia riešenia polyfunkčného  objektu Dunajská – Bratislava je založená na poznaní lokality, jej významu a polohovej atraktivity. Vychádza z ÚPN – Zóny Dunajská a rešpektuje týmto dokumentom stanovené princípy funkčného využitia územia a jeho regulácie. Súčasne v realizačnom projekte prezentujeme riešenie, ktoré je objemovo a architektonicky citlivo kreované s ohľadom  na špecifický charakter lokality.

Architektonické riešenie
Architektonická koncepcia vyrastá z racionálneho urbanistického konceptu. Buduje na princípe harmónie a kontrastu. „Fenomén miesta“ vyprovokoval riešenie, ktorého architektonickým krédom je:
–    hmotová  proporčnosť
–    priestorová čitateľnosť
–    tvarová originalita
–    štrukturálna a farebná harmónia

To všetko s cieľom vytvoriť dôstojnú atmosféru polyfunkčného objektu a vtlačiť miestu pečať špecifickej znakovosti a jedinečnosti. V cieľavedome komponovanej reči fasád dominuje  snaha navrhnúť takú architektúru, v ktorej sa možno ľahko orientovať.
Návrh vytvára neopakovateľnú hru architektúry s denným svetlom a dáva prostrediu jedinečnú atmosféru. Úmerná veľkorysosť  priestorového riešenia architektúry symbolizuje funkčnú a spoločenskú dôležitosť polyfunkčného objektu v danom priestore mestského centra.

Dispozično – prevádzkové riešenie
Je založené na logickej a prehľadnej prevádzkovej osnove. Vertikálny pohyb je organizovaný dvomi schodiskovými jadrami s výťahom.
1. NP je venované obchodným priestorom typickým pre parter centra mesta. V ľavej časti uličnej fasády je riešený vjazd do podzemnej garáže a v pravej časti je riešený priestor pre odpadové hospodárstvo.
Na 2.NP sú umiestnené kancelárske priestory. Pôvodne dispozične nečlenený priestor
kombi – kancelárie bol na základe požiadavky klientov rozčlenený na 6 priestorov.
Každý priestor má riešené vlastné hygienické vybavenie a čajovú kuchynku.
3.NP je venované kancelárskym priestorom, členeným na 10 prenajímateľných kancelárskych celkov diferencovaných veľkostí. Umožňujú vytvárať bunkové priestory s nevyhnutným zázemím.
4., 5. a 6.NP je venované bytovým priestorom. Sú tu riešené byty preplávajúce /S – J/ a byty jednostranne orientované /J/.  Z prieskumu trhu počas realizácie stavby vyplynula požiadavka investora upraviť dispozičné riešenie bytov s cieľom zmenšiť plochu jednotlivých bytov a vytvoriť na nezmenenej ploche jednotlivých podlaží väčší počet bytov. Z priestorov orientovaných jednostranne do Dunajskej ulice /S/ vznikli nebytové priestory – apartmány na prechodné ubytovanie.
Tak ako v hmotovom koncepte objektu, aj v dispozičnom riešení má osobitné postavenie riešenie priestorov na 7. a 8.NP. Východná časť objektu (LIGA) je riešená ako 6 + 1 podlažná. Na 7. NP navrhnutom ako uskočené podlažie je  umiestnený priestranný úrovňový 4-izbový byt. Západná časť objektu (OMNIA) je riešená atypicky. Sú tu umiestnené dva mezonetové byty so vstupmi na úrovni 7.NP a horná úroveň mezonetových bytov tvorí 8.NP objektu.
Úroveň 1.PP a 2.PP je venovaná parkovacím priestorom a technickému vybaveniu objektu. Je tu umiestnených spolu 59 parkovacích miest.

Konštrukčné riešenie

Objekt je zrealizovaný ako monolitická železobetónová skeletová konštrukcia so stužujúcimi stenami vertikálnych komunikačných jadier. Má 2 podzemné a 8 nadzemných podlaží. Podzemné podlažia sú výškovo posunuté o polovicu podlažia. Obidve podzemné a prvé dve nadzemné podlažia sú zrealizované ako monolitický železobetónový skelet so stužujúcimi stenami, v ostatných nadzemných podlažiach je priečny stenový systém.
Obvodové steny podzemných podlaží sú z vodostavebného železobetónu pevnostnej triedy C30/37. Stĺpy podzemných podlaží sú zo železobetónu triedy C35/45, všetky ostatné nosné prvky podzemných podlaží sú z C30/37. V mieste uloženia stropov priamo na stĺpoch sú umiestnené prefabrikované hlavice zabezpečujúce dosku proti pretlačeniu a zníženie deformácií stropov. Schodiská objektu sú železobetónové, monolitické – trojramenné a dvojramenné, nášľapná vrstva je zrealizovaná z prírodného kameňa.

Riešenie fasád
Na objekte dominuje materiálové riešenie fasád. Severná fasáda orientovaná do priestoru Dunajskej ulice je zrealizovaná ako odvetraná fasáda s finálnym povrchovým materiálom, ktorý tvorí prírodný kameň. Farebnosť a štruktúra materiálov korešponduje s okolitými fasádami, no zároveň je oveľa výraznejšia.
Južná fasáda orientovaná do dvora je zrealizovaná na báze kontaktného zatepľovacieho systému s použitím tenkovrstvých omietok. Tvarovaná časť fasády je riešená ako odvetraná obložená kompozitným, fasádnym materiálom – trespa.

TATRA GRAND RESIDENCE
Slovo autorov

Dokončenie každej stavby spravidla otvára diskusiu o tom, ako sa očakávania autora splnili, nakoľko boli realizáciou diela pôvodné autorské predstavy deformované. Aká bola miera kompromisov počas realizácie diela.
Prípad Tatra Grand residence bol trochu iný. Kompromisy sme robili najmä v projektovej fáze. Víťazný súťažný návrh bol nimi postupne „formovaný“. V schvaľovacej fáze začal platiť nový územný plán mesta. Regulácia zóny žiadala zapojiť sa do systému neexistujúcich pasáží a tvoriť zeleň na rastlom teréne, z plytkých hlbín podzemia sa vynorila trasa metra s požiadavkou stabilizovať podložie a z existujúcej zástavby sa vyškierala funkcia bývania v polosuteréne naprotivného objektu. Prekvapivý bol aj pohľad pamiatkárov na autorskú výpoveď pri návrhu novostavby…
Aj napriek tomu ma tvorba v mestskej preluke stále láka. Práve táto téma vyjadruje snahu rešpektovať a revitalizovať tradičnú mestskú štruktúru a jej priestory. Spojenie histórie a súčasnosti dáva miestam a priestorom nový rozmer a význam.
Vo fáze realizácie diela už dominovali len profesionálne vzťahy. Konštruktívny a korektný prístup zo strany investora a zhotoviteľa stavby. Ako sme objekt vyprojektovali, tak bol realizovaný. Kompromisné tance sme ako autori spolu s investorom odtancovali skôr.

Za autorov:
Ing. arch. Peter Jančo

Viac o tejto stavbe sa môžete dočítať v článku Tatra Grand Residence.

Časopis ASB – Architektúra, Stavebníctvo, Biznis – Generálny mediálny partner súťaže STAVBA ROKA 2013

Foto: Martina Šimkovičová

–>–>