Tajomstvo exkluzivity: Ocenenie CE ZA AR podčiarklo kvalitu prevedenia (ne)obyčajného bytového domu z Prahy

V každoročne veľmi vyrovnanej a ťažkej kategórii ocenenia CE ZA AR zvíťazil návrh, za ktorým cestovala porota do Prahy.

 Meno Ilja Skoček nemusím nijako zvlášť predstavovať. Niet sa preto čo čudovať, že ocenenie CE ZA AR v kategórii Bytové domy putovalo tento rok práve do jeho rúk. Kvalita, elegancia, v neposlednom rade významná logika a funkčnosť sú hlavné atribúty architektovej tvorby.

Spolu zrastené do kompaktného celku s ohľadom na okolie a v tomto prípade i budúcich majiteľov bytov. Malý päťpodlažný bytový dom na štvorcovom pôdoryse v svahovitom teréne vznikol na mieste pôvodnej, už nevyhovujúcej stavby v Prahe, mestskej časti Holešovice.

Rodinný dom Valčíková, Praha
Zaujímavosťou je, že jednotlivé štvorcové podlažia sa stáčajú na každom podlaží o 90 stupňov.
Ambícia autorov bytového domu je na prvý pohľad zrejmá – zapadnúť do okolitej vilovej zástavby a napriek tomu navrhnúť, v rámci kontextu, výrazovo osobitý dom.
Stavba je kvalitne a precízne urobená. Je vyrobená veľmi exkluzívne v tom zmysle, že architekti vytvorili nádherné byty, z ktorých je prístup na záhradu.
Každý z bytov má svoju prislúchajúcu časť záhrady alebo terasy.
Rodinný dom Valčíková, Praha
Rodinný dom Valčíková, Praha
Rodinný dom Valčíková, Praha

Rezidencia Valčíková sa nachádza v jednej z najzaujímavejších európskych štvrtí, ktorá vyniká známou jedinečnosťou prvorepublikových víl. Bytový dom predstavuje určitú interpretáciu svojho susedstva, architektúra, materiálová skladba a čiastočne tiež charakter bývania v sebe zahŕňajú viaceré motívy prítomné v okolitých prvorepublikových stavbách.

„Snažili sme sa, aby architektúru domu nebolo cítiť viac, ako je potrebné. Chceli sme, aby dom zapadol, aby sa s prostredím zrástol a nesvietil ako zlatý zub,“ vysvetľuje Skoček.

Tajomstvo exkluzivity

Dom je osadený v pomerne prudkom svahu. „Chceli sme to využiť tak, aby každý z bytov mal svoju prislúchajúcu časť záhrady alebo terasy. Podarilo sa to docieliť postupným otáčaním pôdorysov okolo stredného stĺpa, čo sa následne odrazilo aj na fasáde. To zvláštne striedanie okien na nej je pravdivým odrazom členenia vnútorných priestorov, nie formálnym kompozičným ozvláštnením,“ vysvetľuje Skoček.

Zvláštnosťou a zaujímavosťou je, že jednotlivé štvorcové podlažia sa stáčajú na každom podlaží o 90 stupňov, čím optimálne reagujú na priľahlý terén. Špirálovitý pohyb sa odráža na výzore fasády.

„Na stavbe sa mi páči to, ako je precízne urobená. Je vyrobená veľmi exkluzívne v tom zmysle, že architekti vytvorili nádherne byty, z ktorých je prístup na záhradu, most, ktorý vás prevedie do ďalšej záhrady. Je to krásne miesto. Stavba tu dokonale zapadla a nádherne funguje s prostredím okolo,“ vyjadril svoj postoj k dielu významný český architekt, člen poroty CE ZA AR 2023, Jan Schindler.

Rodinný dom Valčíková, Praha
Rodinný dom Valčíková, Praha | Zdroj: Peter Jurkovič

Nekonvenčný prístup

Autori diela sa snažili k pomerne dobre preskúmanej téme bytového domu pristúpiť trochu nekonvenčne. Skúsiť objaviť niečo nové, niečo, čo by pravdivo odrážalo jeho funkciu, respektíve typológiu. Ponoriť sa do skúmania kontextu okolia. Bez znalosti prostredia a rešpektu voči nemu by pravdepodobne nevzniklo dielo týchto kvalít.

Podľa medzinárodnej poroty architekti pristupujú k vnútornej organizácii bytového domu koncepčne, a to tak z hľadiska dispozície domu, ako aj z hľadiska prepojenia jednotlivých bytov s vonkajšími priestormi, čím plne využívajú potenciál pozemku. Výsledok je uveriteľný a veľmi dobre remeselne spracovaný. Dosahuje sa tak efektívne využitie pozemku.

„Ambícia autorov bytového domu Valčíková je na prvý pohľad zrejmá – zapadnúť do okolitej vilovej zástavby a napriek tomu navrhnúť, v rámci kontextu, výrazovo osobitý dom. Priestranné byty ponúkajú kvalitu z hľadiska ich dispozičného usporiadania aj z hľadiska ich napojenia na vonkajšie priestory – nech už ide o záhradu alebo o vonkajšiu terasu. Na prvý pohľad s ľahkosťou spracované konštrukčné detaily len dokazujú premyslenosť celku,“ dodáva na záver členka poroty, významná česká architektka Petra Kunarová.

Zaujímavosťou je, že jednotlivé štvorcové podlažia sa stáčajú na každom podlaží o 90 stupňov.
Zaujímavosťou je, že jednotlivé štvorcové podlažia sa stáčajú na každom podlaží o 90 stupňov. | Zdroj: Peter Jurkovič

Rodinný dom Valčíková, Praha

Investor: Valčíková Rezidence
Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík
Spolupracovníci: Danica Ščepková – architektka/spolupráca, Barbora Navrátilová – krajinná architektka
Krajinná architektka: Barbora Navrátilová
Rok dokončenia: 2023

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2023