Mestský úrad v Leopoldove | Zdroj: Matej Hakár

Mestský úrad v Leopoldove, rekonštrukcia SNG či bytový dom z Prahy. Spoznali sme laureátov CE ZA AR 2023

Vo štvrtok 5. októbra 2023 boli v Starej tržnici v Bratislave slávnostne vyhlásení laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2023. Galavečer bol v priamom prenose vysielaný na Dvojke RTVS, sprevádzal ním architekt Juraj Benetin.

Do ocenenia CE ZA AR bolo prihlásených 95 diel zrealizovaných podľa návrhu slovenských architektov a architektiek. Porota navštívila 28 z nich počas 1600 km dlhej cesty naprieč Slovenskom a susedným Českom. Okrem toho sa detailne zoznámila s dvomi dielami slovenských architektov, ktoré nemohla navštíviť osobne. Z vybrala 21 nominácií v šiestich kategóriách.

Zaujímavosťou tohto ročníka je, že dve z týchto diel sa nachádzajú mimo územia Slovenska a ďalšie bolo možné vidieť iba počas niekoľkých dní v rámci letného hudobného festivalu.

Tak ako v uplynulých ročníkoch sú nominácie rozdelené do piatich typologických kategórií: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér, Exteriér a Fenomény architektúry.

Kde je regenerácia, tam sme spolu v architektúre

Všetci, ktorí žijeme vo svojich domovoch, používame verejné priestranstvá, fungujeme pracovne či vo voľnom čase v rôznych budovách a priestoroch. Sme rôzni: laici, súkromní či verejní investori, architekti a ďalší odborníci, ktorí sa zúčastňujú na finálnej podobe architektonického diela. Estetická kvalita, trvácnosť realizácií a najmä ich energetická a sociálna udržateľnosť je zodpovednosťou nás všetkých, nás všetkých sa týka.

Potvrdzujú to aj slová predsedníčky SKA, architektky Nory Vranovej: „Asi najdôležitejšia úloha projektu CE ZA AR je scitlivovanie verejnosti voči kultúrnemu prínosu architektúry a prezentovanie príkladov dobrej praxe. Lebo zodpovednosť za tvorbu urbánneho prostredia a krajiny nesieme všetci – architekti, urbanistky, krajinári, ale aj obyvatelia a obyvateľky Slovenska reprezentovaní samosprávami a verejnými inštitúciami. Sme v tom všetci spolu – #SPOLU V ARCHITEKTÚRE.“

Členky a členovia medzinárodnej poroty aj v 22. ročníku pri posudzovaní súťažných diel brali na zreteľ tento kľúčový význam architektúry a dôležitosť navrhovania s ohľadom na súčasné potreby spoločnosti, teda v súlade s mottom: #spoluvarchitekture/ #togetherinarchitecture.

Laureáti CE ZA AR 2023: 

Kategória Rodinné domy – Na Rade

Dom Na Rade v Bratislave
Dom Na Rade v Bratislave | Zdroj: Tomáš Manina

Porota vyzdvihla, že ide o dôsledne a kultivovane spracovaný projekt, s osobitým gestom výrazného schodiska v interiéri. Premyslené a príjemné bývanie vo všetkých aspektoch.

Na Rade

Architekti: Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič

Iné: Ján Majerník, Juraj Stieranka

Foto: Tomáš Manina

Kategória Bytové domy – Rezidencia Valčíkova

Rezidencia Valčíkova v Prahe
Rezidencia Valčíkova v Prahe | Zdroj: Filip Šlapal

Autori pristúpili k vnútornej organizácii bytového domu koncepčne, a to tak z hľadiska dispozície domu, ako aj z hľadiska prepojenia jednotlivých bytov s vonkajšími priestormi, čím plne využili potenciál pozemku. Porota sa zhodla na tom, že výsledok je uveriteľný a veľmi dobre remeselne spracovaný.

Rezidencia Valčíkova

Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík
Iné: Danica Ščepková, Barbora Navrátilová

Foto: Filip Šlapal

Kategória Občianske a priemyselné budovy – Mestský úrad v Leopoldove

Mestský úrad v Leopoldove
Mestský úrad v Leopoldove | Zdroj: Matej Hakár

Porota ocenila silný výraz v exteriéri (až nečakaný), ktorý sa prenáša do dvoch najväčších priestorov interiéru (sobášna sieň a zasadačka), ktoré pôsobia až nadštandardne. Skvelý príklad verejnej stavby.

Mestský úrad v Leopoldove

Ateliér: zerozero, architekti: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený
Krajinný architekt: Rastislav Mochnacký

Iné: Martin Ratkoš, Vladimír Durbák, Viliam Hrubovčák, Marcel Benčík, LightLab

Foto: Matej Hakár

Kategória Fenomény architektúry – Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave
Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave | Zdroj: Matej Hakár

Porota vyzdvihla náročnosť projektu. V celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom.

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave

Ateliér: Architekti BKPŠ, architekti/ architektky: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 1964-1979

Kategória Interiér – Byt 29A

Byt 29A v Bratislave
Byt 29A v Bratislave | Zdroj: Matej Hakár

Podľa slov poroty, autor veľmi jemne a premyslene zasahuje do podstaty bytu. Rešpektuje pôvodnú remeselnú vrstvu, podporuje ju a celkom prirodzene a s ľahkosťou pridáva novú vrstvu – sebavedomú, remeselne neuveriteľne kvalitnú. Všetko sa stáva jedným veľkorysým, ale citlivým celkom.

Byt 29A

Ateliér: martinskoček, architekt: Martin Skoček
Foto: Matej Hakár

Kategória Exteriér – Mestský park v Karlovej Vsi – Park Suchá Vydrica

Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica v Bratislave.
Mestský park v Karlovej Vsi – Park Suchá Vydrica v Bratislave. | Zdroj: Tomáš Manina

Vznikol nový verejný priestor a športový park na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič. Autorom sa podarilo doplniť chýbajúce funkcie v meste nielen pestrou náplňou aktivít, ale aj atraktívnou geometriou parku, čím oslovili porotu v tejto kategórii.

Mestský park v Karlovej Vsi – Park Suchá Vydrica

Ateliér: AWE ATELIER
Krajinní architekti/ architektky: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega

Iné: Tomáš Pozdech

Foto: Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová

Špeciálne ocenenie Cena verejnosti

Cena je udeľovaná nominovanému dielu, ktoré v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov verejnosti. Hlasovanie prebiehalo od začiatku septembra na portáli www.cezaar.tv, až do oznámenia víťaza v samotnom závere galavečera.

Hlasovanie bolo každý deň podporené na portáli generálneho mediálneho
partnera Denníka N – v Minúte za minútou. Cenu verejnosti napokon získala
Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke.

Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke
Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke | Zdroj: Marek Velček

Úprava okolia pamätníka je príkladnou transformáciou nedôstojnej plochy parkoviska na zmysluplný vstup do nábrežného parku. Citlivá práca so zvlneným terénom umocňuje spoločenský význam pamätníka a zároveň je oddychovým miestom všetkých jeho návštevníkov.

Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke

Ateliér: KATEdesign
Krajinné architektky: Katarína Monček, Michaela Šmeringaiová, Mária Jurčová
Foto: Marek Velček

Patrón architektúry – Slovenská národná galéria

V rámci galavečera sa udeľuje ocenenie Patrón architektúry, ktorým predstavenstvo Slovenskej komory architektov vyzdvihuje jednotlivcov alebo organizácie, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a propagáciu slovenskej architektúry.

Cenu Patrón architektúry 2023 získava „Slovenská národná galéria“ za príkladný postup hľadania podoby obnovy areálu Slovenskej Národnej galérie medzi rokmi 2003 až 2023.

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave
Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave | Zdroj: Matej Hakár

Riaditeľky SNG, Alexandra Kusá a Katarína Bajcurová, zasvätili svoje pôsobenie obnove jedinečného areálu galérie s výrazným rukopisom architekta Vladimíra Dedečka, ktorý sa po dlhých rokoch chátrania zaslúžene zaradil medzi dominanty Bratislavy. Jeho súčasná podoba je výsledkom dvoch súťaží návrhov – ideovej z roku 2003 a následne projektovej z roku 2005. Aj vďaka tomu je dnes prezentované dielo hodné najvyšších ocenení tvorivej činnosti a práce všetkých, ktorí sa na ňom podieľali.

Medzinárodná porota 

Porota zložená z domácich a zahraničných odborníčok a odborníkov hodnotila 95 prihlásených diel, v užšom výbere spoločne navštívila 28 z nich. Z následných nominácií napokon určila víťazné diela v jednotlivých kategóriách.

Členstvo v porote v tomto ročníku prijali:

  • Juraj Benetin (architekt, SK)
  • Dana Čupková (architektka, USA)
  • Ján Hoffstädter (akademický sochár, SK)
  • Petra Kunarová (architektka, CZ)
  • Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK)
  • Jan Schindler (architekt, CZ)
  • Lucie Vogelová (krajinná architektka, CZ)

Záštitu nad aktuálnym ročníkom prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ministerstvo dopravy SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, primátor Hlavného mesta Bratislavy a starosta Mestskej časti Bratislava – Staré mesto.