Viva Lipno, Lipno nad Vltavou, Česká republika

České Lipno ponúkne zaujímavé bývanie v priamej symbióze s prírodou

Partneri sekcie:

Slovenská architektonická kancelária vyhrala súťaž na návrh bytového komplexu pri vodnej nádrži Lipno v južných Čechách. Vo svojom riešení sa opiera o neopakovateľný genius loci jednej z najkrajších prírodných lokalít, využíva však aj progresívne technológie pri projektovaní stavby.

Nekonfliktná architektúra

Developerom bytového komplexu Viva Lipno je známa česká investičná spoločnosť Nemomax, ktorá má za sebou niekoľko úspešných projektov vrátane objektu Bezručova Residence v bratislavskom Starom Meste. Pozemky pri populárnom „českom mori“ sa rozprestierajú v extraviláne obce Lipno nad Vltavou, v páse dlhom približne 2,5 kilometra a s rozlohou takmer päť hektárov.

„Ide doposiaľ o najväčší projekt, aký sme mali na stole. Predstavoval pre nás výzvu nielen z hľadiska svojho rozsahu, ale aj obsahu – v priamej komunikácii s vodou sme sa usilovali vytvoriť čo najkvalitnejšiu architektúru, ktorá by bola v dokonalej súhre s okolitou prírodou. Návrh kladie dôraz na prirodzenú kompozíciu objektov, ktorá sa opiera o vertikalitu, aby tak podporila vertikalitu lesného porastu,“ približuje riešenie architekt Michal Pasiar.

Podľa jeho slov architektúra nemá vyvolávať pocit konfliktu, práve naopak, zaručuje minimálnu zastavanú plochu, a teda čo najmenšiu nutnosť rúbania stromov.

Architektúra komunikuje s vodnou plochou aj okolitou prírodou cez zasklené fasády.
Architektúra komunikuje s vodnou plochou aj okolitou prírodou cez zasklené fasády. | Zdroj: Acrea

Vlastná reštaurácia aj wellness

Celý komplex pozostáva z 10 dvojpodlažných bytových domov a 15 rodinných víl, ktoré svojou hmotou rešpektujú priestorovú reguláciu územného plánu. Kým samotné vily s dvoma nadzemnými podlažiami a podkrovím ponúknu päť až šesť izieb, bytové domy majú spolu 167 menších apartmánov.

Okrem dvoch nadzemných podlaží s podkrovím počítajú i s podzemným podlažím, do ktorého architekti situovali aj parkovacie miesta. Súčasťou komplexu je aj hlavný objekt klubového charakteru, v ktorom sa nachádza reštaurácia, wellness centrum či bazén. Obyvatelia tak môžu využívať celé spektrum nadštandardných služieb priamo v areáli.

Dominantným materiálom z výrazového aj konštrukčného hľadiska bude drevo.
Dominantným materiálom z výrazového aj konštrukčného hľadiska bude drevo. | Zdroj: Acrea

Minimálna uhlíková stopa

Východiskom architektonického návrhu je výhľad na vodnú hladinu a živý kontakt s jazerom. Aj preto sú objekty riešené tak, aby poskytovali nerušený výhľad na Lipno. Na zachovanie intímneho vzťahu medzi architektúrou a vodnou plochou navrhli architekti fasády všetkých objektov smerom k vodnej nádrži ako zasklené. Zadné fasády, naopak, pôsobia uzavreto.

Dominantným materiálom projektu bude drevo, a to v interiéri aj exteriéri. Snaha o minimálnu environmentálnu stopu je badateľná aj v materiálovo-technickom riešení – stavba bude, vcelku netradične vzhľadom na veľkosť a charakter projektu, vybudovaná z celoplošných CLT panelov. Ich výroba aj životný cyklus totiž zanechávajú len minimálnu uhlíkovú stopu.

„Tento projekt je pre nás výnimočný i tým, že budeme jeho súčasťou aj po kolaudácii. Projekt riešime kompletne v technológii BIM – vytvorili sme digitálne dvojča, podľa ktorého sa jednotlivé objekty budú najprv stavať a neskôr aj spravovať,“ vysvetľuje Michal Pasiar. Projekt je progresívny aj z hľadiska využitia obnoviteľných zdrojov energie, jeho súčasťou budú napríklad fotovoltické panely.

Zástavba tvorená bytovými aj vilovými domami kopíruje pobrežnú krivku a rešpektuje vertikalitu  existujúceho lesného porastu.
Zástavba tvorená bytovými aj vilovými domami kopíruje pobrežnú krivku a rešpektuje vertikalitu  existujúceho lesného porastu. | Zdroj: Acrea

Pokoj v srdci rekreačnej oblasti

Oblasť charakterizuje čulý rozvoj turistického ruchu, ide o jednu z najobľúbenejších rekreačných oblastí v Čechách s celoročným využitím. Aj vďaka tomu budú mať obyvatelia Viva Lipno v dosahu množstvo voľnočasových aktivít, najmä vodných športov. Medzi vodnou nádržou a bytovým komplexom sa tiež tiahne frekventovaná cyklotrasa.

Napriek tomu projekt stavia na hlavnej devíze tejto lokality – pokojnej atmosfére v blízkosti prírody. Obyvatelia môžu využívať aj bezprostredné okolie objektov, k dispozícii budú mať pobytové miesta na grilovačku či workoutové zóny. „V druhej fáze plánujeme vypracovať samostatný projekt vychádzkového móla s možnosťou kotvenia jácht,“ dopĺňa architekt.

Aktuálne má projekt vydané územné rozhodnutie, predpokladaný štart výstavby je predbežne stanovený na začiatok roka 2024.

Rez objektom.
Rez objektom. | Zdroj: Acrea

Viva Lipno, Lipno nad Vltavou, Česká republika

Developer: Nemomax
Architekt: ACREA – Michal Pasiar, Andrea Jaurová
Projekt: 2019/2020
Stav: územné rozhodnutie
Počet bytových domov: 10
Počet bytov: 167 (2+kk, 3+kk)
Plocha pozemku: 45 813 m²
Hrubá podlahová plocha: 59 600 m²
Predpokladaný začiatok výstavby: 2024
Predpokladané ukončenie výstavby: 2025

Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2023