Starý pivovar premenili na dom s nadčasovou eleganciou

Partneri sekcie:

V belgickej obci Jemelle, pri rieke medzi poľami a lesmi v oblasti Famenne, stojí starý remeselný pivovar. Postavili ho v roku 1895. Okrem plnenia piva do fliaš slúžil aj ako sklad surovín potrebných na výrobu piva. Čo je z tejto stavby dnes?

Aby stavba neprišla o charakter a minulosť

Staré hospodárske budovy sú často desaťročia opustené a zanedbané, len málokedy sa im podarí dať druhý život. Projektu „La bouteillerie“ sa na žiadosť majiteľa ujali architekti Jean-Denis Thiry a Rita Cotugno. Zo starého pivovaru vznikol štýlový rodinný dom.

Zo starého pivovaru rodinný dom 2
Zo starého pivovaru rodinný dom 7
Zo starého pivovaru rodinný dom 22
Zo starého pivovaru rodinný dom 21
Zo starého pivovaru rodinný dom 1 1
Zo starého pivovaru rodinný dom 4
Zo starého pivovaru rodinný dom 10
Zo starého pivovaru rodinný dom 20

Ich úlohou bolo premeniť tento priemyselný priestor na domov pre rodinu tak, aby zdôraznili pôvodný charakter a účel stavby, jej históriu, ale zároveň poskytli moderný priestor na bývanie rodiny s dostatkom prirodzeného svetla.

Ako postupovali?

Najskôr bolo potrebné zrušiť vnútorné členenie domu a všetky „doplnky“, ktoré boli k pôvodnej stavbe pristavané. Zachovali len tri vonkajšie steny, oceľové nosníky a tehlové klenuté stropy. Keďže budova bola na viacerých miestach dosť zanedbaná, bolo ju treba ozdraviť. Južná fasáda domu susedí s druhým pozemkom, a preto na nej nie sú okná. Všetky stavebné otvory boli pôvodne orientované na sever.

Zo starého pivovaru rodinný dom 2

Aby sa do domu dostalo viac prirodzeného svetla, architekti úplne otvorili západný štít po celej šírke prízemia. Tak vzniklo intenzívne prepojenie so záhradou, ale najmä vtiahli do interiéru dostatok prirodzeného svetla.

Čiernobiely interiér odhaľuje pôvodné prvky stavby

Celý interiér je riešený v čiernobielej kombinácii. Biele sú steny a stropy (bielou omietkou natreté obnažené murivo), sivá je napríklad podlaha, čierny zasa nábytok. Ten je riešený ako vstavaný, aby pôsobil nerušivo a vzdušne.

Zo starého pivovaru rodinný dom 21

V najväčšej miestnosti, ktorou je spojená kuchyňa s obytným priestorom, sa za jednými z dverí 11-metrového úložného priestoru zahŕňajúceho aj kuchynskú linku skrýva kúpeľňa. Nielen tá, ale tiež schody na poschodie sú ukryté, aby nerušili minimalistický vzdušný dizajn.

Zo starého pivovaru rodinný dom 10

Nadčasová elegancia

Tehlová fasáda domu upozorňuje na históriu a štýl, aký bol v tejto oblasti zaužívaný koncom 19. storočia. Uprostred prírody pôsobí prirodzene a charizmaticky.

Zo starého pivovaru rodinný dom 5

„Originálnu architektúru sme doplnili radom starostlivo vyberaných materiálov. Patria k nim: sivá polyuretánová živica – podlaha, tmavé MDF panely a hliníkové rámy s jemnými kovovými štítovými výliskami. Pracovná doska a leštený antikorový príborník v kuchyni pripomínajú priemyselný charakter miesta, stará cementová dlažba z pivovaru je použitá na podlahu kúpeľne na poschodí.

Tehlové steny a stropy sú natreté bielou farbou, aby odrážali maximum svetla,“ charakterizujú výber materiálu a postupy tvorcovia projektu. Výsledok? Pokojná, nenápadná a minimalistická atmosféra, ktorá dáva starému objektu eleganciu a nadčasovosť.

Zo starého pivovaru rodinný dom 16

La bouteillerie v skratke
Architektonické štúdio: Architecture Cotugno Thiry
Architekti: Jean-Denis Thiry & Rita Cotugno
Lokalita: Jemelle, Belgicko
Realizácia: 2018
Celková zastavaná plocha: 220 m2
Sabína Zavarská
Foto: Johnny Umans
Zdroj: Architecture Cotugno Thiry