image 89066 25 v1
Galéria(17)

Starý dom poškodil zosuv pôdy, postavili „Vranie hniezdo“ so špeciálnou konštrukciou

Partneri sekcie:

Keď sa povie vranie hniezdo, asi si nepredstavíme príjemný priestor na bývanie, avšak tento drevodom, ktorý architekti pomenovali The Crow´s Nest, ním určite je. Všetko začalo nenápadne, výsledok je však očarujúci. Rodina si zaumienila rozšíriť svoj rekreačný dom na vrchole útesu v Calpe House vo Winchestri. Lenže v priebehu plánovania, v roku 2014, došlo k rozsiahlym zrážkam a zosuvu pôdy – tým aj k poškodeniu pôvodnej stavby –, a tak sa rozhodli starý dom zbúrať a postaviť nový, bezpečnejší a odolnejší proti neraz nečakaným vplyvom prírody.

F7A3366
F7A3374
F7A3417
F7A3473
F7A3524
F7A3524open
F7A3546
F7A3621

Plávajúca konštrukcia zabráni poškodeniu

To bolo úlohou architektov zo štúdia AR Design Studio. Základom koncepcie bola idea pohybu a lomu, teda zabrániť prostredníctvom nápaditého konštrukčného riešenia budúcim problémom pri zosuve pôdy a iných negatívnych poveternostných podmienkach. V tejto oblasti architekti úzko spolupracovali s odborníkmi z Eckersley O’Callaghan.

Najskôr bola do zeme vložená betónová doska, na ktorej vyrástol rad strategicky umiestnených múrov. Na vrchné časti týchto múrov sa položila plávajúca nosná konštrukcia, ktorá prípadným zosuvom alebo pohybom pôdy v budúcnosti odolá. Pod základným rámom sú vytvorené zvláštne miesta na mechanické zdviháky – umiestnené tak, aby dom mohli opäť bezpečne vyrovnať do pôvodnej polohy.

Každý blok je iný

Dizajnový koncept vychádza zo spojenia troch menších domčekov a vstupnej časti, ktorá tvorí taktiež opticky samostatný prvok. Výsledkom je pozitívne chaotický dom odetý do hrubo rezaných dosák smrekovca, ktorý sa skvele hodí do scenérie so zalesneným pozadím.

Vchod do domu je riešený cez najmenší z blokov, chodbou sa dostaneme do hlavnej časti domu – spoločenskej miestnosti skladajúcej sa z kuchyne, jedálenského kúta a obývacej izby. Otvorením rozsiahlych posuvných sklených dverí je možné úplne prepojiť interiér hlavného obytného priestoru s krásnym vonkajším prostredím a s voľným výhľadom na kanál La Manche. Drevená „paluba“ vytvára terasu a priestor na relax.

Paluba ako priestor na relax, ale aj stabilizujúci prvok

V najvyššej časti domu, ktorú architekti nazývajú aj vežou, nájdeme na poschodí otvorený apartmán s kúpeľňou a vaňou, na prízemí detskú izbu, technickú miestnosť a kúpeľňu. Na opačnom konci domu, v pravej nepravidelnej „kocke“, nájdeme tri spálne a kúpeľňu.

Aj z nich sa dá vyjsť na drevenú palubu, ktorá obkolesuje celý dom, a dokonca sú v nej zakomponované i stromy. Dom je určený na víkendové a prázdninové chvíle pre rodinu s priateľmi, v príjemnom od ruchu izolovanom prostredí prírody.

Vranie hniezdo v kocke

Architektonické štúdio: AR Design Studio
Lokalita: Calpe House, 20 Little Minster St, Winchester, Veľká Británia
Plocha: 180 m2
Projekt a realizácia: 2015 až 2016


Text: Sabína Zavarská
Foto: © Martin Gardner