Slovenský dom so športovým duchom
Slovensko – krajina s veľkým srdcom. Toto motto už asi netreba bližšie predstavovať. Každý pochopí, že išlo o heslo Slovenského reprezentačného domu v Pekingu, ktorý bol otvorený 7. augusta za účasti slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča – pri príležitosti Olympijských hier v Pekingu. Pôvodná reštaurácia, ktorá mala charakter len akéhosi miestneho pohostinstva, prešla kompletnou rekonštrukciou. Architekti tento raz stavili na moderný koncept, ktorý sa trochu vymyká charakteru doteraz zrealizovaných slovenských domov. V diele síce absentujú výrazné tradičné slovenské prvky, no slovenská svojbytnosť je všadeprítomná prostredníctvom národných znakov a farieb, tvárí športovcov či veľkoplošných fotografií slovenských prírodných skvostov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Strategická poloha domu v blízkosti námestia Nebeského pokoja pri Zakázanom meste predurčuje tento priestor aj po skončení hier na rušný spoločenský a pracovný život. Vo výberovom konaní na obstaranie domu dostala dôveru pomerne mladá agentúra Black Tea, ktorá našla na stavbu vhodné miesto a zorganizovala pracovný tím na uskutočnenie diela. Autormi dizajnu sú architektonické ateliéry Expoline a CubeDesign. Slovenský reprezentačný dom bol otvorený do konca olympijských hier. Čínsky investor plánuje aj po skončení podujatia naďalej prevádzkovať objekt ako európsku reštauráciu.
S tvárami olympijských športovcov
Interiér stavby možno rozdeliť do viacerých funkčných celkov, ktorých jednotným motívom je šport. Centrálna časť domu, koncipovaná ako verejná zóna, zaberá zhruba 260 štvorcových metrov. Do otvoreného priestoru reštaurácie vstupujú len nosné stĺpy stavby, ktoré nenásilným spôsobom vytvárajú akési mikropriestory. V nich sú situované posedenia. Architekti siahli po materiáloch jasných farieb, ktoré spolu s dostatkom prirodzeného osvetlenia dodávajú interiéru svetlý charakter s nádychom až sterilnej čistoty. Časť plochy stĺpov lemuje svetlý drevený lamelový obklad. Motív dreva je prítomný aj v podlahe – drevená línia prechádza z vertikálneho konceptu (stĺp) do horizontálneho (dlažba).
Spomínaný drevený líniový prvok sa rytmicky opakuje v geometrickom rastri stĺporadia v celom interiéri. Neutrálne pôsobiaci drevený obklad na stenách oživujú línie vo farbách slovenskej trikolóry, situované v hornej časti stĺpov, olympijské logá a veľkoformátové fotografie slovenských športovcov. Návštevník tu môže nájsť priamo v akcii Elenu Kaliskú, Jozefa Gönciho, Martinu Moravcovú, Dominika Hrbatého a mnohých ďalších. Stredom stropu sa tiahne podhľad, v ktorom je zabudované bodové osvetlenie.
Špeciálne farebné svietidlá v tvare olympijských kruhov sa nachádzajú na strope nad barom. Interiér dopĺňa jednoduchý moderným nábytok – stoličky, kreslá a stoly zo svetlého dreva a čalúnenie v odtieňoch bielej farby a bielej kávy. Mobiliár harmonicky korešponduje s bledou keramickou dlažbou. Menšiu voľnú plochu na konci reštaurácie možno využiť ako pódium.
Súčasťou reštauračného priestoru je barový pult dlhý približne 9 metrov – je situovaný pozdĺž priečky susediacej so zázemím reštaurácie. Bar pozostáva z dvoch samostatných rovnobežne orientovaných pracovných dosiek z nehrdzavejúcej ocele. Z toho istého materiálu sa vyrobili aj uzatvárateľné úložné priestory, ktoré sa nachádzajú pod doskami. Barový pult je z tmavého kameňa, bočné steny baru lemuje bledý drevený obklad. Čelnú stenu baru vypĺňa sklenený panel s grafickou potlačou v duchu olympijských športov. Barový pult je podsvietený neutrálnym bielym svetlom, ktoré umocňuje pôsobenie jeho jednoduchej a čistej formy.
Stenu za barom osviežuje panoráma tatranských štítov (ako symbolu Slovenskej republiky) spolu s logami olympijských hier. Návštevník mal možnosť sledovať olympijské dianie prostredníctvom troch LCD panelov, situovaných na stene za barom. Na rohu baru architekti vytvorili širšiu priečku. V nej je votknutý presklený priestor, ktorý slúžil na prezentáciu tradičných slovenských predmetov.
Olympijské prenosy priamo z domu
Osobitnou časťou reprezentačného domu bola takzvaná VIP zóna, ktorá slúžila predovšetkým športovcom a Slovenskému olympijskému výboru. Architekti ju nadimenzovali na rôzne spoločenské akcie v užšom okruhu ľudí. Steny vypĺňajú veľkoplošné sklenené panely s tmavou grafickou potlačou, ktorá znázorňuje jednotlivé olympijské športy – cyklistiku, gymnastiku, plávanie či veslovanie. Dizajn dopĺňajú farebné grafické znaky Slovenskej republiky a olympijské logá.
Pri vchode do objektu sa okrem fajčiarskeho kútika nachádza vstup do konferenčnej haly. Priestor – navrhnutý v podobnom olympijskom duchu ako ostatné miestnosti – vypĺňa dlhý stôl so stoličkami. Ten sa využíval ako miesto stretávania Slovenského olympijského výboru či športovcov. Neoddeliteľnou súčasťou slovenského domu bola vysielacia miestnosť a olympijské štúdio, vybavené modernou technikou. Aj z neho prebiehali prenosy a rozhovory so športovcami. Návštevníci mali k dispozícii internetovú kaviareň, situovanú v blízkosti vysielacej miestnosti.
Slovenský reprezentačný dom v Pekingu
Autori: Ing. arch. Igor Bolčo, Ing. arch. Karol Kállay, Ing. arch. Branislav Bolčo, Ing. arch. Karol Kállay ml., Ing. Radovan Valenta
Investor: Agentúra Black Tea
Generálny projektant: Expoline, s. r. o., Cube Design s. r. o.
Prevádzkovateľ: Agentúra Black Tea
Začiatok výstavby: 2008
Ukončenie výstavby: 2008
Úžitková plocha: 560 m2
Vizualizácia: Cube Design
Miriam Turancová
Foto: Black Tea