Rustikálny štýl spojený s funkčnosťou
Galéria(10)

Rustikálny štýl spojený s funkčnosťou

Partneri sekcie:

Prevádzka spoločnosti Pannon Food je ukážkou toho, že aj veľkoplošné priestory môžu byť vystavané v harmónii s okolím a nemusia vyrušovať pohľady okoloidúcich najlacnejšími materiálmi a riešeniami. Majiteľ spoločnosti Ľudovít Kubica zrekonštruoval starú chátrajúcu budovu v obci Gáň a pristaval k nej časť, v ktorej sa nachádzajú prevádzkové priestory a kancelárie. Objekt farbami a použitými materiálmi pripomína vidiecke sídlo a jeho funkcia je zrejmá až pri podrobnejšom skúmaní.

Heslo: harmónia
Výhľad na samotný objekt z ulice totiž z veľkej časti zakrýva múr, obložený holandskou tehlou v prírodných odtieňoch, skombinovaný s drevenými bránami. Vpravo od vstupu do areálu sa nachádzajú potraviny. Aj ich interiérové riešenie sa vlastník priestorov snažil v rámci možností ladiť do rustikálneho štýlu – vysoký technický strop je opticky znížený drevenými trámami.  

Pri vstupe do areálu si človek ani ne­uvedomí nebadaný sklon terénu, ktorý znižuje polohu samotnej stavby približne o meter. Dôvod tohto riešenia bol praktický – umožniť vhodný prístup pre nákladné autá, ktoré vykladajú tovar na vyrovnávacích rampách. Vedľajším efektom je však aj optické zníženie stavby pri pohľade spoza múru, takže pôsobí útlejšie, ako v skutočnosti je.

„Investor chcel vybudovať prevádzku, ktorá by nielen zapadla do lokality, ale mala by ju aj skrášľovať. Pri realizácii sme sa preto museli vzdať materiálov používaných pri stavbe priemyselných hál a zároveň aj zvýšiť náklady,“ hovorí architekt  Zsolt Galambos z G.A.M, projekčnej kancelárie, ktorý spoločne so samotným majiteľom spoločnosti Ľudovítom Kubicom pripravoval projekt stavby.


Šikmá strecha

Budova je celá ladená do pastelových farieb, čím chcel majiteľ zdôrazniť, že spoločnosť obchoduje s prírodnými produktmi. „V interiéri, ale aj exteriéri sme použili veľa dreva,“ hovorí Ľudovít Kubica. Pri pohľade na budovu en face zaujmú najmä drevené trámy podopierajúce škridlovú strechu. Tento v podstate samoúčelný ozdobný prvok maskuje funkciu budovy asi najvýraznejšie – budovy s podobnou funkciou majú málokedy šikmé strechy s trámami.

Dvanásť metrov vysoká stavba má steny z pur panelu – teda panelu vyplneného polyuretánovou penou. Tento materiál sa vyznačuje dobrým tepelnoizolačným koeficientom, čo je pri uskladňovaní potravín veľmi potrebné. Priestor sa člení podľa druhov potravín, ktoré sa v ňom nachádzajú.

„Máme tu inteligentný systém, ktorý každých 6 hodín zaznamenáva teplotu a vlhkosť vo všetkých častiach budovy. Je to praktické pre kontroly, ale aj pre náš prehľad,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti. V dlážke jednej časti priestorov nechal vybudovať podlahové kúrenie ako investíciu do budúcnosti.

„Spoločnosť plánuje rozšíriť svoje aktivity aj o chladené a mrazené potraviny, takže bude potrebné vykurovať podlahu,“ hovorí.

Fasáda skladu ladí s fasádou prístavby a objekt pôsobí jednoliato aj vďaka zjednocujúcim strechám. Zadná časť budovy je zasa tematicky zladená so susediacimi budovami v obci, takže pri pohľade na „chrbát“ stavby pôsobí ako o málo vyšší radový dom.

Drevo a víno

Novo pristavená časť budovy je logicky členitejšia zvonka aj vo vnútri. V nej je umiestnené zázemie spoločnosti – kancelárie, oddychová miestnosť pre šoférov, zasadačky a podobne. Interiér je ladený vo vinárskom štýle a ozdobujú ho originálne doplnky z dreva – stojan na víno v tvare violončela alebo stojan ozdobený replikou kráľovskej koruny.

„Vinárska tematika je nám blízka, keďže v našom portfóliu je veľa druhov vína. Zaujímavým detailom je aj drevené zábradlie, pripomínajúce samorast. „Interiérové doplnky pochádzajú z dielne Imricha Panyika zo spoločnosti IP Designe,“ objasňuje ich pôvod konateľ. Tieto drevené solitéry kombinované s kovom napĺňajú priestor atmosférou.

Steny v chodbách a miestnostiach sú farebné a starožitne vyzerajúci nábytok zvýrazňuje celkový štýl, ktorý chcel konateľ navodiť. Nie je to však „podnikateľský barok“, ani prejav honosnosti bez citu. Interiér je v podstate v harmónii s vonkajším vzhľadom stavby.

„Inšpiroval som sa Stredomorím. Veľa cestujem a  vždy sa mi veľmi páčila zaujímavá architektúra. Pri tejto stavbe konkrétne ma inšpiroval jeden z našich obchodných partnerov, ktorý vlastní podobnú prevádzku v centre veľkomesta,“ hovorí konateľ. Fasádu zdobí jemný kvetinový motív.

Pružná stavba
Rekonštrukcia starej a výstavba novej budovy trvala dva roky. „Stavba sa časom predražuje, takže sme sa snažili proces urýchľovať, no nebolo to jednoduché,“ konštatuje konateľ. „Zdržovali sme sa riešením detailov a mnohé sme museli operatívne meniť. Ale stálo to za to,“ dodáva. Pri výstavbe krovu určoval uhol jeho sklonu po dlhších úvahách, aby bol výsledok podľa jeho predstáv a s ostatnými estetickými doplnkami to bolo podobné. „V prvom rade nám, samozrejme, záležalo na funkčnosti, no estetika objektu bola rovnocenným momentom pri rozhodovaní.“

Majiteľ vedel čo chce a vedel to aj opísať. „Mal som presnú predstavu, vysvetlil som ju architektovi a spoločne sme navrhli projekt,“ hovorí Ľudovít Kubica. Jedným dychom však dodáva, že nemá rád rigidné riešenia, preto chcel, aby bol architekt schopný prispôsobiť detaily jeho predstavám. Podľa jeho slov sa to počas spolupráce s projekčnou kanceláriou G.A.M darilo.

Prevádzka spoločnosti Pannon Food má praktickú funkciu, no autori jej architektúry si dali záležať aj na estetike. V porovnaní so stavbami s podobnou funkciou je naozaj netradičná – v prvom rade estetickým rozmerom, no v neposlednom aj tým, že majiteľ zvolil tradičný, nie moderný prístup, takže sa vyhol výkričníku v intraviláne obce a uprednostnil nenápadnú čiarku.

Prevádzka spoločnosti Pannon Food ­Slovakia, s. r. o.
Miesto / Location: Gáň
Využitie / Function: veľkopredajňa potravín, sklad, kancelárske priestory
Autor / Author: Ľudovít Kubica, majiteľ spoločnosti
Architekti / Architects: g.a.m projekčná kancelária, Zsolt Galambos
Investor, developer a prevádzkovateľ / Investor, developer and operator: Pannon Food Slovakia, s. r. o.
Začiatok výstavby / Beginning of construction: 2008
Ukončenie výstavby / Completion of construction: 2009
Úžitková plocha / Usable area: 5 853 m2
Zastavaná plocha / Built-up area: 5 500 m2
Počet zamestnancov / Number of employees: 39
Generálny dodávateľ / General contractor: PROIMPEX, s. r. o.
Geologický prieskum / Geological research: Vlastivedné múzeum Hlohovec
Vonkajšie omietky / Exterior plaster: PAME-IMPEX, s. r. o
Tehlový obklad / Brick facing: lícové tehly RUSTIQUE
Strešná krytina / Roofing: BRUCHA, s. r. o.
Murivo / Masonry: Xella Slovensko, spol. s r. o.
Fasády / Facades: Saint Gobain Construction ­Products, divízia Isover
Obklady / Facings: Azteca Cerámica, Španielsko
Interiér / Interior: IP Design

(tl)
Foto: Igor Boháč

Článok bol uverejnený v časopise
ASB