image 99494 25 v1
Galéria(11)

Vila AKASAKA: za všetko môže Tadao Andó

Partneri sekcie:

Majiteľ tejto bratislavskej vily mal od začiatku jasno. Chcel dom z betónu. Perfektného, hladučkého pohľadového betónu. Neustúpil, kým nenašiel betonárov, ktorí boli ochotní testovať a skúšať, kým betón nevyliali podľa jeho predstáv. Výstavba trvala štyri a pol roka, ale oplatilo sa. „Príchod do domu je pre mňa pohladením duše,“ hovorí majiteľ dodnes.

01 Tomas Manina 007
02 Tomas Manina 006
05 Tomas Manina 008fin
06 Tomas Manina 010final
08 Tomas Manina 013final
09 7H9A8475
03 Tomas Manina 002
04 005

Za všetko môže Tadao Andó. Respektíve jeho realizácie z pohľadového betónu v Japonsku, ktorých vizuálnu stránku si náš investor už pred rokmi zamiloval. Ako fanúšik architektúry a umenia si vždy chcel postaviť dom, ktorý by mal nádych umeleckého diela. V roku 2006, keď pre svoju vilu objavil pozemok s krásnym výhľadom a dobrou dostupnosťou, ešte nevedel, ako dlho mu splnenie tohto sna potrvá.

Vila nepôsobí masívne vďaka umne skrytému štvrtému podlažiu.

  Vila nepôsobí masívne vďaka umne skrytému štvrtému podlažiu.

Návrh s nevšedným betónovým oblúkom vznikol v roku 2008. Výstavba sa začala po väčších úpravách projektu v roku 2011 a trvala, ako sme spomínali, viac než štyri roky. Pre betón sa každú zimu robili niekoľkomesačné prestávky. Dom stavali tak dlho, že ich v istom bode zachytila aj Google mapa.

Elegantný vstup a dejisko jednej televíznej reklamy

  Elegantný vstup a dejisko jednej televíznej reklamy

Skrytá tektonika

Umiestnenie vo svahu, vysoký múr a ustupujúce najvyššie podlažie vám zataja, že sa pozeráte na štvorpodlažnú vilu. Za bránkou nájdete suterén so vstupom do domu a garáže, pričom záhrada je (doslova) na vyššej úrovni. Možnosť vyjsť z obývačky a kuchyne priamo do nej si domáci nesmierne pochvaľujú, aj keď to chcelo odkopať a následne naviezť zopár ton zeminy. Záhrada má zenový nádych. S ním sa v tejto vile stretnete často.

Obývacia izba s jedálňou je prepojená so zenovou záhradou.

  Obývacia izba s jedálňou je prepojená so zenovou záhradou.

Nad poschodím s dennou časťou nasleduje nočná časť so spálňami, kúpeľňami a práčovňou. Majiteľ s úsmevom spomína, aké prekvapivo zložité bolo presadiť si práčovňu na tomto podlaží. Argument „Kto to prádlo bude večne nosiť hore-dolu?“ však nakoniec prevážil nad zažitou predstavou, že práčovňa (ako menej atraktívny priestor) má byť skrytá kdesi v suteréne.

Kuchyňa na mieru s ostrovčekom slúži na raňajky aj písanie domácich úloh.

  Kuchyňa na mieru s ostrovčekom slúži na raňajky aj písanie domácich úloh.

Točité schodisko vás privedie do druhej najväčšej miestnosti domu. Pracovňa s kuchynkou na najvyššom podlaží je majiteľovou pýchou vďaka prekrásnej knižnici a ešte krajšiemu výhľadu z terasy. Človek nevie, čím sa má skôr kochať.

Inšpiratívna pracovňa s terasou

  Inšpiratívna pracovňa s terasou

Mýtus „studeného“ betónu

Mnohí známi našich domácich sa počas výstavby báli, že dom z pohľadového betónu bude pôsobiť (hlavne zvnútra) chladne. Vôbec to tak nie je. Betón je príjemný na dotyk a tvorí perfektné neutrálne pozadie pre výtvarné diela, ktoré domáci opatrne zavesili na závesné systémy (nikto si nedovolí vŕtať do týchto ťažko vydobytých betónových stien). Majitelia navyše vyvážili veľké plochy betónu drevenými lamelami, ktoré sa tak, ako samotné steny, ťahajú cez všetky podlažia. Objavujú sa aj v záhrade a na priečelí.

Betónová stena prechádza celou výškou domu.

  Betónová stena prechádza celou výškou domu.

Pridali takisto hrejivé drevené podlahy (doslova, podlahové kúrenie a stropné chladenie sú tu štandardom). Nie každá stena je pohľadová, niektoré sú kvôli rovnováhe zámerne omietnuté nabielo. Najviac „betónová“ je zrejme kúpeľňa rodičov, kde domáci k betónovej stene doplnili sivú veľkorozmerovú dlažbu a do vstavaného sprchového kúta použili sivú vodoodolnú stierku. Zato tam teraz bezchybne vynikne biela samostatne stojaca vaňa.

Elegantná kúpeľňa rodičov

  Elegantná kúpeľňa rodičov

Čaro oblúka

Zastavme sa opäť v srdci domu – na poschodí s obývačkou a kuchyňou. Výhľadu do záhrady pri jedálenskom stole dominuje betónový oblúk, ktorý prekrýva exteriérovú terasu. Verte, že anekdoty z výstavby tejto vily by „vydali“ na peknú zbierku pamätí. No i popri kapitolách ako „Na zimu natierame roxory farbou, aby hrdza zmiešaná s betónom nevytvárala na stenách fľaky“ a „Ako zaučiť robotníka, aby o pohľadový betón neopieral špinavé náradie“ by téma „Ako vyliať 3D betónový oblúk o váhe 17 ton“ bola jedna z tých najnapínavejších. Samotný autor nápadu si s ňou nevedel rady a ani niektorí privolaní odborníci si neboli istí, či to vôbec pôjde. Oblúk nakoniec ako prefabrikát vyhotovila paneláreň v Rakúsku. Na tretíkrát. Je to umelecké dielo. Oblý tvar sa premieta do interiéru v podobe stropných svietidiel, mobiliáru aj kruhového obrazu od Patrície Koyšovej.

Dokonalá rovnováha dreva a pohľadového betónu s akcentom kruhového obrazu od Patrície Koyšovej

  Dokonalá rovnováha dreva a pohľadového betónu s akcentom kruhového obrazu od Patrície Koyšovej

Sú domy, ku ktorým vám stavebná firma odovzdá kľúče po troch mesiacoch a môžete sa nasťahovať. Zasvätiť jednému domu skoro 10 rokov života nie je jednoduché, a tak sme sa majiteľa opýtali, aké s ním má plány do ďalekej budúcnosti (nech sa mu tá námaha vyplatí). Položartom odpovedal, že z neho raz možno bude múzeum betónu. Ak k tomu niekedy dôjde, návštevu vrelo odporúčame. Výhľad z pracovne stojí, ako sa hovorí, „za všetky prachy“ a celková atmosféra interiéru je veľmi uvoľnená. Budete chcieť ostať. 

Vila AKASAKA

Miesto: Bratislava
Autor návrhu: Ing. arch. Martin Hanták
Projektant: Ing. Marián Krajči
Návrh: 2008
Výstavba: 03/2011 – 8/2015

Prirodzené tienenie pomocou vykonzolovanej strechy

  Prirodzené tienenie pomocou vykonzolovanej strechy

 

TEXT: Korina Krchniaková
FOTO: Tomáš Manina, Miro Pochyba

Článok bol uverejnený v časopise ASB 1-2/2018.