Tokijská slnečnica
Galéria(11)

Tokijská slnečnica

Keď v dvanásťmiliónovom meste vyrastie jeden dom, nikto si to ani nevšimne. Ak má však namiesto strechy okno a nakláňa sa na juh ako slnečnica, vzbudí rozruch aj v takej metropole, akou je Tokio.



Trojpodlažnú stavbu navrhli architekti ateliéru TNA Makoto Takei a Chie Nabeshima. Neobyčajný tvar domu vychádza predovšetkým z obmedzení, ktoré skrýval pozemok investora. Ide o bývalé parkovisko, ktoré slúžilo okolitým obytným domom. Má lichobežníkový tvar a navyše je tesne pri hraničnej čiare, z oboch strán limitovaný dvoma stĺpmi elektrického vedenia.

Architekti preto základný pôdorys zúžili, avšak aby maximálne využili celý potenciál pozemku, druhé a tretie podlažie predsunuli nad prvé. Bežné riešenie, mohli by sme povedať, lenže tu nenájdeme žiadne pravouhlé previsy. Stavba pracuje s oblými tvarmi a dom sa tak nakláňa smerom k uličnej čiare a vypĺňa celý priestor. Toto riešenie, samozrejme, nepomôže vyrovnať sa s veľmi malými odstupmi od susediacich domov a od ulice. Aby dosiahli väčší pocit súkromia, nebáli sa japonskí tvorcovia siahnuť po netradičnom postupe. Naklonenú strechu zasklili a ostatné okná zmenšili na minimum. Strecha ako hlavný zdroj svetla je orientovaná na juh, takže takto dokáže preslniť aj schodisko. Proti nežiaducim lúčom či proti svetlu počas splnu chráni okno textilná roleta.

Rovno v krivej forme

Okrem náročnejšej výstavby takéhoto domu bol ťažkým orieškom aj návrh jeho interiérov. Na prízemí je umiestnená komora a nezvyčajne aj spálne. Na druhom poschodí nájdeme zázemie – kúpeľňu a záchod, detskú izbu a herňu. Hlavným obytným priestorom sa logicky stalo najvyššie, tretie podlažie. Architekti ponechali priestor nerozdelený, slúži zároveň ako kuchyňa aj obývacia izba. Vďaka zaoblenému tvaru získal bonus v podobe plošiny na čítanie a odpočinok tesne pod oknom, na ktorú sa lezie nakloneným rebríkom popri kuchynskej linke. Tá tiež dômyselne pracuje s netradičným skosením a vďaka nábytku na mieru bezozvyšku využíva všetky vytvorené priestory na odkladacie skrinky a zásuvky.

 
Miestom sa šetrí všade – autori navrhli točité schodisko, ktoré pôsobí veľmi subtílne. Schodisko pripomína kvet alebo ulitu slimáka, pedanti však asi podotknú, že skromné zábradlie môže byť pre deti nebezpečné…

Zariadenie domu, v ktorom býva trojčlenná rodina, je veľmi jednoduché. Napriek obmedzenej veľkosti pozemku architekti nezabudli ani na miesto na parkovanie. Pre auto je vyhradený priestor na južnej strane pozemku pod previsom domu; automobil je takto aspoň čiastočne chránený pred nepriazňou počasia.

Všetky tri podlažia sú prepojené točitým schodiskom, ktoré najlepšie šetrí priestor. Pravda, opatrnejším sa asi nezdá bezpečné tenulinké zábradlie bez jednotlivých výplňových stĺpikov, ale fakt je, že s náročnejšou ochranou by sa vytratila jeho vzdušnosť. A tá je v takom malom priestore neoceniteľná.

 Proti slnku aj nežiaducim pohľadom sa obyvatelia domu môžu chrániť textilnými roletami.

Obloha namiesto záhrady

Nápadité rodinné domčeky nie sú v Tokiu vzácnosťou, však japonská architektúra aj má z čoho čerpať. Svojou dávnou tradíciou i stavbami od takých velikánov ako Tadao Ando či Toyo Ito je známa po celom svete. Ateliér TNA dokázal, že dôležitý je nielen celkový nápad, ale aj detaily zhotovenia. V tomto prípade je to napríklad čisto biela mozaika drobných obkladačiek na fasáde domu či jednoduché osvetlenie nad stolom v hlavnej obývacej izbe, ktoré vyrastá z malého pôjda vytvoreného v špičke previsu.

V preplnenom Tokiu nie je priestor na súkromnú záhradu, ktorá by poskytla obyvateľom trochu odpočinku v zeleni. Namiesto záhrady však v tomto krivom domčeku majú výhľad na oblohu so všetkými jej premenami. A možno šum kvapiek na skle, letiace lietadlá alebo plávajúce mraky sú krajším zážitkom…

Hana Roguljič
Foto: Daici Ano