image 72536 25 v1
Galéria(16)

Revolučný fenomén v stavebníctve – pozitívny dom ako unikátny prefabrikát

Počas stále populárnejšieho trendu výstavby nízkoenergetických a pasívnych domov prichádza do pozornosti nový fenomén – pozitívny dom. Konkrétne prvý „carbon positive" prefabrikát na svete, ktorý demonštruje ďalšiu éru v stavebníctve. Reálny model pozitívneho domu, ktorý vytvorila austrálska spoločnosť ArchiBlox, postavili v Melbourne na City Square ôsmeho februára 2015.

archblx cpos 2058 WEB
archblx cpos 2068 WEB
archblx cpos 2115 WEB
archblx cpos 2148 WEB
archblx cpos 2195 WEB
archblx cpos 2201 WEB
archblx cpos 2235 WEB
archblx cpos 2239 WEB

Hlavným cieľom tvorcov pozitívneho domu bolo vytvoriť nenáročný obytný priestor, ktorý by spĺňal dizajnové nároky súčasnej doby, a zároveň by poskytoval primerané pohodlie v rámci ekologicky smerovaného bývania. Autori chceli poukázať na množstvo uhlíkových emisií, ktoré sa vyprodukujú pri klasickej stavbe domu, a vyrovnať toto množstvo podielom oxidu uhličitého, ktorý je schopný pozitívny dom pri normálnej prevádzke pohltiť a ušetriť.

archblx_cpos_2058_WEB

Zjednodušene, predstavený dom produkuje viac energie ako spotrebuje

Prednosti pozitívneho prefabrikátu sú najmä:

  • chladiaci systém rúrok zabudovaný v podlahe,
  • posuvné „jedlé“ zelené steny, ktoré eliminujú dosah slnečného žiarenia,
  • zelená strecha zabezpečujúca vyššiu tepelnú izoláciu,
  • zóny „Pľúca domu“ a „Kôš s jedlom“, funkčne oddeľujúce vonkajšie prostredie,
  • zdraviu neškodné materiály – využité materiály pochádzajú z obnoviteľných zdrojov a sú nezaťažené formaldehydom,
  • vzduchotesnosť – hermetický plášť budovy zlepšuje zvukovú ochranu a šetrí energiou,
  • drôtové dátové linky na zníženie dosahu elektromagnetického žiarenia.

archblx_cpos_2115_WEB

Pasívny dizajn, aktívne využitie

Externé tieniace zariadenia sa používajú na filtráciu neželaného nadbytočného slnečného žiarenia v lete,  v zime je, naopak, možné ich odsunúť tak, aby slnečné lúče dom prehriali. Krížové chladiace vetranie je napojené na pozemné rúrky, ktoré budú v lete ťahať chladný vzduch od podlahy na južnej strane domu prostredníctvom svetlíkov na severnej strane smerom von z budovy.

archblx_cpos_2148_WEB

Celostenové posuvné sklenené dvere sú inštalované nielen na vytvorenie vizuálne čistého prechodu medzi internou a externou časťou pozemku, ale aj na umožnenie prístupu plného slnečného svitu v zime (prirodzené vykurovanie). V letných mesiacoch je prísun svitu zablokovaný prisunutím vertikálnych interiérových a exteriérových zelených stien. Zeleň sa objavuje aj na streche a prispieva tak k izolácii, ktorá je primárne zabezpečená vatovou izolačnou vrstvou R6.

Ďalšou zaujímavou súčasťou domu je tzv. nárazníková zóna. Priestor, ktorý by sme mohli prirovnať k zimnej záhrade, je akousi vstupnou bránou svetla do domu, pričom modulárne môžeme ovládať, či bude vnikať do vnútorného priestoru svetla viac (v zime) alebo menej (v lete). Vyššie spomínané zóny „pľúca domu“ a „kôš s jedlom“ sa nachádzajú práve tu – predstavujú ich rôzne druhy rastlín nasadené vo funkčne uložených vertikálne osadených nádobách. Tieto rastliny zastrešujú esenciálne funkcie pozitívneho domu – jednak vyrábajú kyslík, pohlcujú oxid uhličitý a jednak sú zdrojom potravy a regulátorom slnečného žiarenia. Okná a zasklené časti na dome sú dvojité a tepelne izolované. Nainštalovaný je aj solárny systém, recyklačný systém pre vodné hospodárstvo. Vnútorné vybavenie je vyrobené z recyklovaných a recyklovateľných materiálov.

archblx_cpos_2201_WEB

Celková veľkosť domu je obmedzená na funkčné minimum. Tento malý objem domu zaručuje maximálne využitie minima elektrickej energie. To však neznamená, že priestor je iba prijateľným kompromisom. Dômyselne navrhnutý pôdorys a priestorové riešenia prinášajú veľkorysé možnosti na komfortné bývanie.

archblx_cpos_2239_WEB

Platinový pozitívny dom pre celý svet

Odborné skúšky, ktoré brali do úvahy uhlíkové emisie v závislosti od použitých materiálov a stavebných procesov, priniesli nadmieru potešujúce výsledky. S ohľadom na základy, podlahy, steny, strechu, vnútorné vybavenie, exteriérové zakončenie a dostupné funkcie domu sa meraniami zistilo, že celkovo dom vyprodukuje -37 kg emisií oxidu uhličitého na 1 obyvateľa na rok. Čiže úspora oproti priemernému domu je 101 %. Vďaka skvelým výsledkom získala spoločnosť ArchiBlox za projekt pozitívneho domu Platinové hodnotenie za ekologickú výstavbu.

Výpočty ukázali, že počas životného cyklu pozitívneho domu sa vyprodukuje o 1 016 ton menej emisií oxidu uhličitého ako v priemernej štandardnej budove, ktorá poskytuje tie isté funkcie a komfort. V praxi tento objem je ekvivalentný k:

  • 6 095 vysadeným austrálskym stromom,
  • 267 autám
  • 31 miliónom balónov naplnených oxidom uhličitým.

Prvý pozitívny prefabrikát je revolučným míľnikom v celosvetovej výstavbe z hľadiska udržateľnosti bývania. Tím pracovníkov ArchiBlox vyjadril nádej, že svojím produktom inšpirujú ľudí po celom svete a prinesú cenovo efektívnu alternatívu pre všetkých, ktorí uvažujú o novom bývaní v duchu kultúry udržateľného rozvoja.

illustration-By-Franky-Walker2

Text: Anna Martausová
Foto: Tom Ross
Ilustrácie: Franky Walker
Zdroj: www.archiblox.com.au