image 90551 25 v1
Galéria(20)

Nízkoenergetický dom pre tri generácie v chránenej krajinnej oblasti

Partneri sekcie:

Stavať dom v chránenej krajinnej oblasti je vždy výzvou. Dom vo Vonoklasoch v Českom krase z dielne trojice architektov – David Tichý, Zdeněk Jiran, Michal Kohout – však ukazuje, že i v takomto prostredí je možné vytvoriť veľmi zaujímavé, praktické a príjemné bývanie, dokonca pre tri generácie. Také, ktoré ladí s cenným okolím, nenarúša ho, naopak, pôsobí ako jeho prirodzená súčasť.

Vonoklasy  1
Vonoklasy  12
Vonoklasy  13
Vonoklasy  14
Vonoklasy  15
Vonoklasy  16
Vonoklasy  17
Vonoklasy  18

Z dvoch celkov

Skvelú harmóniu s prírodou sa podarilo architektom vytvoriť vďaka použitým materiálom, záhrade s jazierkom a celkovej koncepcii domu. Veľmi nápomocná je fasáda porastená na viacerých miestach popínavou zeleňou.

Nenápadný, a predsa inšpiratívny dom sa skladá z dvoch častí – hmôt, ktoré sú do seba skĺbené. Základnou časťou je vyšší dom s kamennou fasádou a sedlovou strechou a tou druhou je kolmo nadväzujúci jednopodlažný celok s plochou strechou obložený drevom.

Harmonické riešenie s rešpektom voči prostrediu

„Cieľom nášho projektu bolo navrhnúť nízkoenergetický dom pre tri generácie spôsobom, ktorý by skĺbil vysokú kvalitu architektonického návrhu so stavebným riešením, založeným na komplexnom environmentálnom poňatí stavby ako súdobej interpretácie ekologického bývania, spájajúcej predstavy stavebníka o nájdení domova a miesta samotného. Cieľom bolo dosiahnuť harmonické riešenie v prepojení stavby so záhradou s rešpektom k miestnemu prostrediu,“ charakterizujú svoj návrh architekti. V rámci tohto projektu jednoznačne uprednostnili použitie prírodných a miestnych materiálov i stavebných postupov a taktiež použitie miestnych drevín či „starých“ odrôd ovocných drevín.

Obytná aj úžitková záhrada

Koncepcia domu vychádzala z dvoch základných momentov – po prvé ide o bývanie pre tri generácie, po druhé charakter pozemku umožňoval prepojiť dom so štruktúrovanou záhradou, čo bolo výhodné využiť. Záhrada ponúka obytnú časť s jazierkom, množstvo rôznorodých zákutí a posedení, ale aj úžitkovú záhradu.

Parkovanie áut je vysunuté do priestoru prízemnej stavby spojenej s dielňou a skladovými priestormi. Táto budova vďaka zelenej streche a porasteniu popínavou zeleňou zapadá do konceptu záhrady.

Časť pre deti, rodičov a samostatná garsónka

Vytvoriť projekt trojgeneračného domu so samostatnou bytovou jednotkou je samo osebe náročnou záležitosťou. V tomto prípade je navrhnutý ako jednopodlažný dom s podkrovím. Ako sme spomínali, je previazaný hmotou obytnej prízemnej časti s plochou strechou. Na prízemí rodinného domu sa nachádza obývačka s jedálňou a kuchyňou, prepojená s krytou terasou nadväzujúcou na obytnú záhradu s kúpacím jazierkom.

Vedľajšia terasa slúži na vstup do domu a do samostatnej garsónky s príslušenstvom. Z haly po schodisku vyjdete na horné poschodie, kde sa nachádza detská a rodičovská časť. Detskú časť tvoria tri samostatné izby so šatňou. Spálňa rodičov má vlastnú kúpeľňu s príjemným výhľadom.

Popínavé rastliny podporujú mikroklímu domu

Z konštrukčného hľadiska je dom riešený ako drevostavba opláštená neupravovanými smrekovcovými doskami. Hlavná hmota domu využíva tradičné techniky opláštenia kameňom. Vrstvenie jednotlivých materiálov obvodových stien je umocnené umiestnením vrstvy oceľových tyčí, ktoré slúžia ako podporný systém na rast popínavých rastlín. Vďaka ním dochádza k posilneniu tepelnotechnických parametrov obvodových konštrukcií a k zlepšeniu celkovej mikroklímy domu.

Bezodpadové hospodárenie s vodou

Dôležitým momentom tohto ekologického bývania je aj bezodpadové hospodárenie s vodou. Dom je napojený na miestny zdroj vody. „Po použití je odpadová voda najskôr biologicky filtrovaná a následne z nádrže používaná na závlahu trávnikov. Dažďová voda je zachytávaná v podzemných nádržiach, z ktorých sa ďalej používa na splachovanie WC, zalievanie záhrady a dopĺňanie vody do jazierka,“ vysvetľujú architekti ďalšie pozitívum tohto rodinného domu.

RD Vonoklasy v kocke
Autori: UNIT architekti/Jiran Kohout architekti – David Tichý, Zdeněk Jiran, Michal Kohout
Stavebné riešenie: Omegaprojekt s.r.o./Jan Škopek, Petr Stánec, Miroslav Fejfar
Spolupráca (záhrada): Štěpán Špoula, Jiří Stiborek, Ferdinand Leffler – ateliér Flera
(interiér): David Halík
Lokalita: Vonoklasy, Český kras, ČR
Dodávateľ : Pozemstav Bohemia, s.r.o.
Plocha pozemku: 2 390 m2
Zastavaná plocha: 288 m2
Úžitková plocha: 268 m2
Obytná plocha: 145 m2
Obstavaný priestor: 1 139 m3
Realizácia: 2011

Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal, Jan Kratochvíl