Partneri sekcie:
  • PRESBETON

Nízkoenergetický dom zo slamy svojpomocne

nizkoenergeticky dom zo slamy svojpomocne

Stavba domu svojpomocne, navyše, z prírodných materiálov, ako je drevo a slama, sa stala pre tesára Lukáša Čejnu splneným snom. „Hlavnú inšpiráciu som hľadal u našich predkov, ktorí týmto spôsobom stavali jednoducho preto, že im nič iné nezostávalo. Museli sa prispôsobiť miestnym podmienkam,“ prezrádza zdroj svojho nápadu hrdý majiteľ Lukáš Čejna. Úsilie sa mu oplatilo, dom Slamienka totiž nedávno vyhral v súťaži E.ON Energy Globe Award o najlepšiu nízkoenergetickú stavbu.

slamený dom

Výpočet materiálov potrebných na stavbu tohto poschodového, nepodpivničeného domu s pôdorysom 16 × 8 metrov nie je dlhý. Okrem na objednávku dodanej strechy z tŕstia, ústrednej pece s komínom a okien stačí drevo, kameň, slama, hlina a tŕstie.

slamený dom

Bez použitia jediného klinca alebo kovových súčastí si majiteľ sám vyrobil nosný skelet, ktorý vyplnil polmetrovou vrstvou slamy.

slamený dom, hlinená omietka

Na vonkajšiu omietku použil králičie pletivo na drevených stĺpikoch, na ktoré naniesol vrstvu zmesi z rozriedenej hliny, hnoja, pilín, slamy a piesku. Steny nakoniec natrel vápenným náterom, vďaka ktorému slama prirodzene dýcha a vyrovnáva sa s rozličnými teplotnými podmienkami.

slamený dom

„Slamienka prestavuje akúsi kombináciu niekoľkých stavebných vzorov od klasických slamených domov cez drevostavby až ku kamenným stavbám. Snažil som sa poskladať dohromady rozličné spôsoby stavieb, ktoré som videl inde, “ hovorí o projekte jeho staviteľ.

slamený dom

Jednoduchá obdĺžniková dispozícia umožnila rozdeliť priestory na súkromnú časť s veľkou spálňou a kúpeľňou a na návštevnú časť s veľkou izbou, ktorá slúži ako kuchyňa a zároveň obývacia izba.

hlinená omietka, kúpeľňa

Všetky steny sú zaoblené, vidieť na nich dotyk ľudských rúk, dokonca aj v kúpeľni.

Pri dispozičnom riešení sa optimálne využíva teplo hlinenej pece na prízemí, ktorá slúži aj ako pec na varenie, čím udržiava náklady na vykurovanie domu veľmi nízko. Elektrina sa používa na prevádzku osvetlenia, niektorých spotrebičov a vodného čerpadla.

Slamienka je dom postavený v súlade s prírodou a sľubuje harmonické bývanie. „Aj ľudia, ktorí k nám prídu na návštevu, často hovoria, že v Slamienke je zvláštny pokoj a pohoda. Celá naša rodina má tento pocit,“ hovorí Lukáš Čejna.

 

<!–<!––>–>

Komentáre