Neobyčajne obyčajný rodinný dom

Neobyčajne obyčajný rodinný dom

Jednou zo stavieb ocenených v súťaži Wienerberger Brick Award 2018 bol aj dom, ktorý jeho tvorcovia vtipne nazvali „Atlas House“ -  netradične tradičný dom na predmestí Eindhovenu. Navrhli ho architekti Job Floris a Sandor Naus z ateliéru Monadnock v holandskom Rotterdame. Stavba si u poroty vyslúžila ocenenie v súťažnej kategórii „Pocit domova“ za rok 2018.

Rodinný dom je situovaný na okraji typickej predmestskej zástavby pozdĺž rozsiahlej zelene na predmestí Eindhovenu. Na prvý pohľad dokonale zapadá do svojho okolia. Rešpektuje miestne stavebné predpisy, požadujúce biele domy v tvare kocky zasadené medzi existujúce stromy. Dom pri bližšom skúmaní zaujme rafinovanou hrou hmoty a materiálov, ktorá popiera všetky konvencie.

Dom je na pozemku umiestnený diagonálne, takže steny sú vzhľadom k hranici pozemku v 45 stupňovom uhle. Týči sa do maximálnej povolenej výšky. Vďaka jemne vykrojeným hranám strechy sú rohy mierne vyvýšené, čo evokuje vzhľad historickej strážne veže. Krivky na hranách strechy navyše vyvolávajú dojem, ako keby dom niesol na sebe obrovskú neviditeľnú guľu. Odtiaľ názov „Atlas House“.

Dom je postavený z červených tehál s výrazným škárovaním, čo umocňuje jeho archetypický a robustný charakter. Fasáda je dvojfarebná: prízemie je ponechané v tehlovočervenej farbe; horná časť domu je biela, pričom farba tehál ostáva priznaná aj tu na osteniach okien. Vchod do domu je odlíšený bielym orámovaním, čo odkazuje na holandskú renesančnú tradíciu.

Okná domu sú umiestnené blízko rohov, čo umožňuje diagonálne výhľady naprieč domom. Keď vstúpime do domu, červené tehly rovnakých rozmerov ako na fasáde pokračujú aj vo vnútri, podčiarkujúc tak masívny charakter stien. Priznaním stavebných materiálov sa výrazne zvýšili nároky na realizáciu – žiadna realizačná chyba sa nedala dodatočne schovať.

Atlas House je neodolateľná hra s odkazmi, tradíciou a inšpiráciou. Zdanlivá jednoduchosť je preto veľmi klamlivá. Voľba materiálu a pracovných postupov boli starostlivo uvážené, vďaka čomu sa podarilo z každého komponentu vyťažiť maximum. Uvážený výber decentného materiálu a minimálne povrchové úpravy dodávajú domu radikálnosť, ktorú môžeme nájsť u niektorých výnimočných umeleckých diel.

PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.