BD Dilna 011
Galéria(20)

Viladom Na stráni v Bělej pod Bezdězem je z bieleho Ytongu

Bělá pod Bezdězem sa stala zaujímavou lokalitou na bývanie vďaka neďalekej Mladej Boleslavi, ktorá láka dobre platenou prácou v Škode. Na zvýšený dopyt zareagovala spoločnosť Global Investment s.r.o. a začali v Bělej stavať bytové domy. Ako stavebný materiál si z dôvodu rýchlosti a jednoduchosti výstavby zvolili Ytong.

Autorom projektu polyfunkčného domu a viladomu Na stráni, ktorý je teraz vo fáze dokončenej hrubej stavby, je liberecká projektová kancelária ANTA – AG, s.r.o. V dome je okrem 12 bytov aj miesto na predajňu. Aj tento dom je čiastočne zapustený do svahu.

Výškové riešenie je navrhnuté tak, aby z prízemia mezonetových bytov bol voľný výstup na terén za domom, t. j. v ľavej časti je do svahu zapustená obchodná plocha a v pravej časti podlažia s garážami a garsónka vrátane spojovacieho krčka.

BD Dilna 003
BD Dilna 011
BD Dilna 013
BD Dilna 022
BD Dilna 020
BD Dilna 019
BD Dilna 018
BD Dilna 017

Zvislú nosnú obvodovú konštrukciu podlažia nad terénom (v celom pôdoryse) navrhol projektant z pórobetónových murovacích tvárnic Ytong Statik s hrúbkou 300 mm, ktoré sú doplnené stredovými priečnymi akustickými stenami z vápennopieskových tvárnic Silka hrubých 300 mm od toho istého výrobcu. Jednoduché stratené debnenie monolitických konštrukcií tvoria vystužené nenosné UPA profily z Ytongu, ktoré minimalizujú tepelné mosty.

BD Dilna 018

Murovacie bloky Ytong Statik dávajú konštrukciu stavby potrebnú nosnosť a pevnosť, vápnopieskové tvárnice Silka spĺňajú nielen najvyššie požiadavky na únosnosť, ale poskytujú aj dokonalú protihlukovú ochranu. Majú rovnakého výrobcu aj zloženie, ako pórobetón Ytong, ale investorovi dávajú do rúk stavebné prvky, ktoré vynikajú ako únosnosťou, tak i výbornými akustickými vlastnosťami. Navyše umožňujú stavať veľmi štíhle konštrukcie.

BD Dilna 003

„Byty polyfunkčného domu a viladomu Na stráni sú určené na predaj a prevod do osobného vlastníctva. Okrem garsónok ide o byty, ktoré svojou polohou a štruktúrou evokujú bývanie v radovom dome. Budúci majitelia dostanú k dispozícii kvalitnú nehnuteľnosť s dôrazom na moderné a ekonomicky nenáročné bývanie. Kombinácia projektu evokujúceho radový rodinný dom s výhodami bývania v bytovom dome. To znamená žiadne starosti so zmluvným zabezpečením dodávok elektriny, vody a tepla. Žiadne zložité zabezpečovanie stavebného povolenia a následnej kolaudácie. Všetko bude vopred zariadené investorom stavby a budúci majitelia budú všetky svoje záležitosti dohadovať iba s ,prevádzkovateľom‛ technologického srdca budovy. Ako samozrejmosť berieme aj rozvody dátových a oznamovacích sietí, zabezpečovací (kamerový) systém s pasívnym prístupom pre nových užívateľov bytov. Toto všetko plus dostatok bezpečných parkovacích miest na vlastnom pozemku s prístupom iba cez monitorovaný vjazd bude určite lákadlom pre nových majiteľov alebo nájomníkov,“ hovorí Ing. Libor Čapek, majiteľ spoločnosti Global Investment s.r.o.

BD Dilna 020