Inovatívny rodinný dom

image 74053 25 v1

Londýnskemu architektonickému štúdiu DSDHA sa počas uplynulého roka podarilo priniesť na trh skutočne unikátny dom. Prototyp Covert House je inovatívny rodinný dom, ktorého hlavným poslaním je znížiť nežiaduci vizuálny dopad na okolitú krajinu a zároveň poskytnúť komfortné bývanie s atribútmi udržateľnej perspektívy.

Dom je unikátny najmä svojím „ponorením“ sa priamo do zeme. Približne polovica celkového objemu obývateľných častí je zasadená pod úroveň zemského povrchu. Dômyselný systém prepúšťania svetla umožňuje plnohodnotne využívať tieto priestory, pričom sa v nich človek necíti ako v typickej pivnici. Práve naopak – interiér „podzemia“ je veľmi komfortný a presvetlený. Fantastická miera presvetlenia bola dosiahnutá najmä vďaka šikovne umiestneným strešným oknám, svetlíkom a veľkometrážnym preskleným plochám, ktoré oddeľujú interiér od exteriéru.

Viditeľná (nadzemná) časť domu je pokrytá zrkadlami a sklenenými plochami tak, aby bolo maximalizované „splynutie“ domu s okolitým prostredím. Stavba sa môže pochváliť aj širokým spektrom udržateľných funkcií a nedávno bola nominovaná do užšieho výberu pre ocenenie RIBA (Royal Institute of British Architects).

Úžitková plocha stavby je príjemných 135 m². Dom bol navrhnutý s ohľadom na prísne miestne zákony zamerané na ochranu pôvodného rázu staromestského prostredia v londýnskej časti Clapham Old Town. Cieľom architektov bolo navrhnúť inovatívny dom, ktorý by doslova čo najmenej „obťažoval“ pôvodné prostredie a narúšal celistvosť štvrte svojím moderným vzhľadom.

Medzi udržateľné funkcie, ktoré dom prináša, patrí napríklad systém pre zber a využitie dažďovej vody, pole zostavené zo solárnych panelov či rekuperačný systém. Vzhľadom na umiestnenie spodnej časti domu pod zemský povrch je jednoduchšie, efektívnejšie a šetrnejšie udržiavanie teploty v celom objekte. Dom bol postavený v súlade s prísnymi štandardmi normy pasívnych domov.

Výsledkom snahy architektov je priestranný rodinný dom, ktorý napriek svojmu modernému vizuálu maximálne splýva s prostredím historickej mestskej časti. Prináša nový možný spôsob riešenia výstavby v súlade so zachovaním špecifík rôznych regiónov, v ktorých sa stretáva tradičná architektúra s modernými novostavbami.

Prehľad:
Lokalita: Clapham Old Town, Londýn
Štúdio: DSDHA Londýn
Typ: rezidenčný projekt
Úžitková plocha: 135 m²
Rok finalizácie: 2014
Projektový tím: Deborah Saunt, David Hills, Matt Lambert
Spolupráca: Anthony Thresh

Text: Anna Martausová
Foto: Hélène Binet, Christoffer Rudquist
Zdroj: inhabitat.com

KategórieRodinné domy